Hranice mezi Bulharskem a Tureckem ve své střední východní části bývala klidným místem, kde se pohybovali jen místní a jejich návštěvy. Letošní rok je ale situace jiná. Místní si stěžují na velké množství uprchlíků z Pákistánu a dalších zemí východu. Reagovala také policie tvrdým režimem přístupu.
Turecká policie vytvořila speciální pásmo, kde vstup do něj připomíná další hranici, aby zabránila nelegálním přechodům přes státní hranici z Turecka do Bulharska. Všichni, kteří se do určitých vesnic poblíž hranice chtějí dostat, se musejí legitimovat hlídce, která zastavuje všechna vozidla. Takové opatření místní nepamatují. Místní tvrdí, že z Bulharska přicházejí převaděči, kteří si na turecké straně uprchlíky vyzvednou a pokračují s nimi do Bulharska.
zdroj: trthaber.com |
Policie právě v provincii Kırklareli na šesti různých místech zadržela 37 osob, které se chystaly překročit turecko-bulharskou státní hranici. Tyto osoby se i do Turecka dostaly nelegálně.
Neregulérní přistěhovalci byli po procedurách doručeni do repatriačního centra Pehlivanköy. Jeden podezřelý byl také zadržen kvůli údajnému pašování imigrantů.
Bulharsko chce do Schengenu
Přestože Bulharsko i Rumunsko splnily všechny podmínky pro zařazení mezi země tzv. Schengenského prostoru. K tomu je ale nutný souhlas všech členských států, což Bulharsko stále nemá. Proto Bulharsko před měsícem pozvalo rakouského politika Wolfganga Sobotku na bulharsko-tureckou hranici v rámci snahy přimět Vídeň, aby souhlasila s myšlenkou vstupu Bulharska do schengenského prostoru s koncem roku 2023. Skupiny na ochranu lidských práv však nabádají k opatrnosti, neboť v zemi jsou stále rozšířeny násilné nátlaky migrantů, organizovaný zločin a korupce.
bulharská pohraniční policie (zdroj: infomigrants.net) |
Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka navštívil v úterý 10. října Bulharsko, aby si prohlédl vnější hranici Evropské unie s Tureckem. Doprovázel ho jeho bulharský protějšek Rosen Željazkov. Bulharsko pozvalo rakouského politika v rámci pokračující snahy přesvědčit Vídeň, že přibližně 250 km dlouhá pozemní hranice země s Tureckem je dobře střežena a chráněna.
Rakousko a Nizozemsko dosud blokovaly vstup Bulharska do Schengenu od prosince 2022, a to především kvůli obavám, že Bulharsko postupuje příliš laxně vůči nelegální migraci.
Podle bulharské pohraniční policie bylo od začátku tohoto roku zaznamenáno nejméně 158 000 neúspěšných pokusů o nelegální překročení hranic do EU. To vykazuje znatelný nárůst oproti roku 2022, kdy jich bylo zaznamenáno pouze 115 000, uvedl Železkov Sobotkovi.
Vnější hranice Bulharska s EU je od roku 2017 chráněna 234 kilometrů dlouhým hraničním plotem, který je vybaven termovizními kamerami. Od roku 2024 budou nasazeny také drony, zatímco technologie videodohledu má být prodloužena o dalších 110 kilometrů, uvedla německá tisková agentura DPA. "Vysoce oceňujeme úsilí Bulharska o ochranu vnější hranice EU. Bulharsko je pro nás důležitým partnerem," citovala Sobotku bulharská tisková agentura BTA.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: trthaber.com, infomigrants.net
Komentáře
Okomentovat