Vítěz posledních nizozemských voleb a zároveň předseda Strany pro svobodu Geert Wilders včera komentoval turecké komunální volby, které se odehrají za tři měsíce.
"Vyhrál jsem nizozemské volby. A přeji si, aby turečtí občané, kteří podporují sekularismus a kemalismus, zvolili nového vůdce, který dokáže vyhrát příští volby. Někoho, kdo zastaví příliv dalších Arabů do Turecka, ochrání turecké ženy, podpoří dělnickou třídu a zastaví korupci."
![]() |
zdroj: rt.com |
Geert Wilders je znám svým až fanatickým odporem proti islámu a xenofobními postoji vůbec. Jeho výroky již před dvaceti lety vzbuzovaly jak odpor, tak pobavení, takže staly prvními virálními emaily, které obkroužily svět a nechtěně vytvořily podhoubí pro ultrapravicové názory a politické strany, kde nejznámějším je někdejší americký prezident Donald Trump, který stylizuje své vlasy do stejné žluté, jako má Wilders. A jako ultrapravicový populista má skvěle zvládnutá sociální média a manipulaci s lidmi vůbec.
Wilders, extrémní odpůrce tureckého prezidenta
Přímým opakem Wilderse je současný turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který je promuslimský a proarabský (nařknout tureckého prezidenta že je proturecký je směšné). Jeho útok tedy směřuje proti současné hlavě Turecka a jeho politické straně AKP. Například před osmi lety nahrál Wilders na Youtubu zprávu pro turecké občany, že nejsou v Evropě a EU vítáni, že nejsou Evropany a že se nikdy nestanou členy EU i přes snahy své vlády. Před třemi lety přesdílel na sociálních médiích karikaturu Erdoğana s turbanem v podobě bomby na hlavě s nápisem AKP, ke které připsal "terorista". Před dvěma lety stejným slovem komentoval snímek, ve které je fotografie tureckého prezidenta z poloviny přetvořena ve člena Islámského státu, což mělo za následek okamžitou reakci Turecka i tureckého soudnictví. To ještě týž den Wilders komentoval: "Erdoğan na mě dokonce podal v Turecku obvinění a chce mě dostat za mříže. Je načase, aby Rutte projevil odvahu a postavil se teroristovi Erdoğanovi, zastavil jeho vliv v NL, vyloučil Turecko z NATO a vyhostil tureckého velvyslance!". To je jen pár ukázek z Wildersova boje proti současnému tureckému prezidentovi, kterého si vzal jako nástroj ve svém politickém boji. Paradoxem je, že si vzal zástupce Turecka, které je i přes všechny změny stále poměrně prozápadní a velmi málo islámské, pokud to porovnáme s islámským světem (viz stále ještě povolený alkohol, plná svoboda žen včetně oblékání, v Turecku není zakázána Bible apod., což je výsledek práce právě Mustafy Kemala Atatürka).
Paradoxem je, že premiérkou Nizozemska se málem stala jeho politická odpůrkyně, předsedkyně Lidové strany pro svobodu a demokracii Dilan Yeşilgöz-Zegerius, rodačka z turecké Ankary (po matce je Turkyně, po otci Kurdka).
MIMOCHODEM: Přechylování příjmení je někdy zlo. Jestliže se použije na cizí příjmení, vypadá to někdy otřesně. Ale při použití na dvojité příjmení to je neuvěřitelné. Právě to udělali autoři na Wikipedii, když stránku v češtině nazvali "Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová".
Dilan Yeşilgöz-Zegerius zastává překvapivě podobné názory na imigraci jako Geert Wilders, což i vyjádřila v předvolebním boji.
Wilders tak nepřímo vyjádřil podporu nejsilnější opoziční straně, kemalistické CHP, která v minulých volbách obsadila radnice největších tureckých velkoměst jako Istanbul, Ankara nebo Izmir.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat