Přeskočit na hlavní obsah

Čardáš v Turecku: dokument hudebního i filmového světa

Když se řekne čardáš, tak si automaticky vybavíme Maďarsko, případně ještě Slovensko, případně romské hudební skupiny. Nikoho ale nenapadne si vybavit také Turecko. Jsou to sice výjimky, ale také zde se čas od času objeví úspěšný a oblíbený čardáš v podání populárních interpretů.


Poprvé...

Jako blesk z čistého nebe se čardáš rozezněl roku 1967, kdy píseň "Boşvermişim dünyaya" zpívala Ajda Pekkan [ažda pekkan], rodačka z istanbulské čtvrti Beyoğlu (taková turecká Helena Vondráčková), zatím na singlu (tedy malá gramofonová deska o průměru 17 cm s 45 otáčkami za minutu pro 2 skladby, na každé straně jedna). Až následující rok (30. prosince 1968) vydala svou první dlouhohrající desku pojmenovanou prostě Ajda Pekkan, která zahrnovala její doposud vydané singly včetně tohoto.



Zajímavostí této (dnes) zpěvačky je, že v počátcích své kariéry byla víc herečka než zpěvačka. Když vydávala své první album, již hrála ve 48 filmech. V té době nikdo netušil, že její filmová kariéra je u konce, kariéra slavné a i mezinárodně oceňované zpěvačky začíná.

MIMOCHODEM: "Boşvermişim dünyaya" je turecké rčení, které se obvykle překládá jako Vzdal jsem se světa (nebo "Co mi je do světa"). Toto rčení vyjadřuje náladu a postoj osoby, která se snaží nevšímat si stresu nebo starostí, které ji obklopují. Může to být způsob, jak se chránit před negativními vlivy světa a udržet si pozitivní postoj. V tomto smyslu se význam rčení neliší od doslovného překladu.


Boşvermişim dünyaya

Temmuz, Ağustos, Eylül her mevsimde durma gül

Hayat inan çok kısa belki çıkmayız yaza

Hayat inan çok kısa belki çıkmayız yaza

Boşvermişim, boşvermişim, boşvermişim dünyaya

Ağlamak istemiyorsan sen de boşver dünyaya

Ağlamak istemiyorsan sen de boşver dünyaya

Ahmet, Mehmet, Süreyya hepsi boş hepsi hülya

Bir gün hayat bitecek dersin görmüşüm rüya

Bir gün hayat bitecek dersin görmüşüm rüya

Boşvermişim, boşvermişim, boşvermişim dünyaya

Ağlamak istemiyorsan sen de boşver dünyaya

Ağlamak istemiyorsan sen de boşver dünyaya

Aldatırlar aç gözünü unut artık geçmiş dünü

Her akşam ayrı güzelle sen de geçir her gününü

Her akşam ayrı güzelle sen de geçir her gününü

Boşvermişim, boşvermişim dünyaya ben boşvermiş

Vallahi aldırmıyorum elalem ne söylermiş

Vallahi aldırmıyorum elalem ne söylermiş


Vzdala jsem se světa

Červenec, srpen, září, růže v každém ročním období

Život je příliš krátký, věř mi. Možná v létě nikam nepůjdeme.

Život je příliš krátký, věřte mi, možná v létě nikam nepůjdeme.

Nechal jsem to být, nechal jsem to být, nechal jsem to být, nechal jsem to být.

Jestli nechceš plakat, zapomeň na svět.

Jestli nechceš plakat, zapomeň na svět

Ahmet, Mehmet, Süreyya, všichni jsou prázdní.

Říkáš, že jednoho dne život skončí, snil jsem, snil jsem.

Říkáš, že jednoho dne život skončí, já snil, já snil.

Nechal jsem ho jít, nechal jsem ho jít, nechal jsem ho jít, nechal jsem ho jít

Pokud nechceš plakat, zapomeň na svět

Pokud nechceš plakat, zapomeň na svět

Klamou, otevři oči a zapomeň na minulost včerejška

Strávit každý den s jinou krásou každý večer

Strávit každý den s jinou krásou každý večer

Nechal jsem to jít, nechal jsem to jít, nechal jsem svět jít

Přísahám, že je mi jedno, co lidé říkají.

Přísahám, že je mi jedno, co lidé říkají.

[alespoň podle názoru aplikace Deepl]


Autorem hudby i slov je Fecri Ebcioğlu (rodák z istanbulské čtvrti Cihangir v istanbulském městském obvodu Beyoğlu), což je další zajímavá postava turecké historie. Byl totiž nejen textařem, ale také hudebníkem, zpěvákem, ale také brankářem neméně slavného istanbulského klubu Fenerbahče. Skládal hlavně pro Ajdu Pekkan, ale také pro další, jako Semiramis Pekkan (sestra Ajdy Pekkan), Öztürk Serengil, Nesrin Sipahi a další.


Po dvaceti letech

Další generace tuto píseň zná v pojejí zpěvačky Nilüfer (ročník 1955, také rodačka z istanbulské čtvrti Beyoğlu). Na mezinárodní pěvecké soutěži Eurovision zastupovala Turecko roku 1978. Deset let poté nazpívala právě píseň Boşvermişim dünyaya, o dalších deset let poté (1998) získala turecký titul zasloužilé umělkyně.

Píseň se objevila na albu Geceler vydaném 18. února 1987.




Po čtyřiceti letech

Zde se přičinil Cem Yılmaz, který pro svůj film Arif V 216 (premiéra 3. ledna 2018) potřeboval obsazení pro roli Ajdy Pekkan herečku a zpěvačku v jedné osobě. Podmínky splnila Farah Zeynep Abdullah (rodačka z istanbulské čtvrti Bešiktaš, ročník 1989), která pro tento film nazpívala právě píseň Boşvermişim dünyaya. Farah Zeynep je nejen dobrá zpěvačka, ale také vynikající herečka, která již posbírala celou řadu cen hned od své první role (seriál Öyle Bir Geçer Zaman ki, od roku 2011).

MIMOCHODEM: Také ona potvrdila, že zmíněná čardášová skladba je přímo spojená s evropskou stranou Istanbulu, odkud pocházejí jak všechny interpretky, tak autor hudby i slov.



...a přímo ve filmu



MIMOCHODEM: Když se řekne čardáš, tak si jej Středoevropané automaticky spojí s Maďarskem, případně s romskými kapelami. Ale když se máme vybavit konkrétní skladbu, tak si skoro celý svět vybaví tu, kterou složil Vittorio Monti (Ital narozený v Neapoli)  a svou nejslavnější 4,5,minutovou skladbu "Csárdás" napsal roku 1904.


V reklamách: Danone, 2016

Roku 2016 vytvořila pro značku Danone agentura Young & Rubicam televizní reklamu na  motivy hudby této skladby.




A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,