Turecký ministr financí Mehmet Šimšek na základě vyjádření Finančního akčního výboru FATF očekává zlepšení mezinárodního ekonomického hodnocení Turecka na základě posledního hodnocení, které FATF vydalo v pátek 23. února, kdy v Paříži proběhlo plenární zasedání.
FATF (Financial Action Task Force) je podle Wiki mezinárodní mezivládní organizace, která je považována a obecně uznávána za světového zakladatele standardů a doporučení v oblasti AML/CFT (opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu).
![]() |
zdroj: fatf-gafi.org |
Jestliže navštívíme sekci o Turecku, píše se o něm toto:
Od posouzení účinnosti opatření Turecka v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu v roce 2019 probíhá v zemi zesílený proces následných opatření. V letech 2021, 2022 a 2023 země podala FATF zprávu o opatřeních, která přijala k posílení svého rámce pro boj proti praní peněz a financování terorismu. Na základě této zprávy FATF zemi přehodnotil 3 ze 40 doporučení.
V současné době Turecku zbývá pouze jedno doporučení (R.15), které je hodnoceno jako částečně vyhovující. Žádné doporučení není hodnoceno jako nevyhovující.
MIMOCHODEM: 24. února 2023 FATF pozastavila členství Ruské federaci, takže počet členů klesl z 38 na 37.
![]() |
členské státy FATF k 24. únoru 2024 (zdroj: wikimedia.org) |
MIMOCHODEM: Zatímco Turecko je plným členem (a to od roku 1991), Česko, Slovensko a další členské země EU pocházející z někdejšího východního bloku jsou členy jen prostřednictvím Evropské komise.
Finanční akční výbor FATF vydal v sobotu 23. února 2024 ohledně Turecka následující prohlášení:
V říjnu 2021 se Turecko zavázalo na vysoké politické úrovni spolupracovat s FATF na posílení účinnosti svého režimu AML/CFT. Na svém plenárním zasedání v únoru 2024 FATF předběžně rozhodl, že Turecko v podstatě dokončilo svůj akční plán a odůvodňuje posouzení na místě, aby se ověřilo, že provádění reforem AML/CFT bylo zahájeno a je udržováno, že a že zůstává zachován nezbytný politický závazek k udržení provádění v budoucnosti.
Turecko provedlo klíčové reformy, včetně:
- zlepšení svého přístupu k dohledu v oblasti AML/CFT založenému na riziku;
- přijetí opatření k zajištění toho, aby sankce za porušení AML/CFT a požadavků na skutečné vlastnictví byly odrazující;
- zvýšení zdroje pro svou finanční zpravodajskou jednotku a využívání finančního zpravodajství;
- provádění komplexnější vyšetřování a stíhání praní peněz v souladu s riziky;
- zlepšení svůj systém vymáhání majetku;
- upřednostňování vyšetřování, stíhání a konfiskací v oblasti financování terorismu v souvislosti se skupinami označenými OSN;
- zlepšení provádění cílených finančních sankcí za financování terorismu; a
- zlepšení dosahu na širokou škálu neziskových organizací a přijetí opatření k zajištění toho, aby dohled nad neziskovými organizacemi vycházel z rizik a nenarušoval nebo neodrazoval od legitimní činnosti neziskových organizací, jako je například získávání finančních prostředků.
Ministr financí Šimšek komentoval vyjádření FATF:
"V souladu s postupem bude hodnotící zpráva, kterou tým FATF připraví po návštěvě Turecka, projednána na červnovém zasedání valného shromáždění a očekává se, že na tomto zasedání bude rozhodnutí o šedé listině pro naši zemi zrušeno."
Podle něj je bod, kterého Turecko dosáhlo, je výsledkem intenzivní práce všech příslušných institucí a organizací, zejména ministerstev spravedlnosti, vnitra a zahraničních věcí, pod koordinací Rady pro vyšetřování finanční kriminality (MASAK).
Někteří čtenáři zprávu ministra financí komentovali například následovně:
Proč a jak se vůbec Turecko ocitlo na takzvaném "šedém seznamu", pane ministře, spolu se zeměmi jako Mali, Mosambik, Tanzanie, Jemen, Kamerun?
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat