První máj nebude na istanbulském náměstí Taksim lásky čas, protože Hynek, Vilém i Jarmila budou nuceni zůstat za policejními zátarasami. Poslední dny znějí rozhořčené výzvy k pochodu na Taksim, stejně tak jako rozhořčený hlas ministra vnitra, který to zakazuje. Letos je nejhorší situace za řadu let.
Rozeberme si situaci, která může být pro cizince nepřehledná.
Historie Svátku práce v Istanbulu za posledních 15 let
Velké oslavy s mohutným pochodem z Mecidiyeköy na náměstí Taksim se konal v letech 2010, 2011 a 2012, kdy se každoročně účastnily statisíce osob. Vše probíhalo poklidně.
Rok 2013 byl poněkud neklidný, lidé začali reagovat na nová nařízení a nové zákony nelibě, nespokojenost narůstala. Vznikly tedy již v počátku roku 2013 protesty, které měly zapříčinit zákaz oslav Svátku práce na náměstí Taksim. To bylo jedním z kamínkem, který o necelý měsíc později odstartoval tzv. události v Gezi parku (na okraji Taksimu).
Od té doby je náměstí Taksim 1. května každoročně blokován, více či méně. Někdy "postačilo" jen vyřadit z provozu metro a lanovky na Taksimu a okolí, jednou se ale dokonce celá severní evropská část Istanbulu odřízla od zbytku města.
CHP
Republikánskou lidovou stranu svět zná jako nejsilnější opoziční stranu v Turecku, která postavila silného protikandidáta pro prezidentské volby, který způsobil, že bylo nutné jít do druhého kola. Ale málo se ví, že je to strana socialistická, protože je členem Socialistické internacionály. Její lídr Özgür Özel (na jehož jméně si kdejaký zahraniční novinář vylámal zuby) je zároveň čerstvý místopředseda mezinárodní Socialistické internacionály. A již z titulu této funkce musí hájit práva dělníků, rolníků a pracující inteligence (pokud použijeme frázi, kterou jsme slýchali 40 let).
![]() |
zdroj: twitter.com/ozgurcelikchp/ |
Dalším kamínkem do mozaiky je, že Turecko má více než stoletou tradici slavení Svátku práce na náměstí Taksim v jednom z klíčových center Istanbulu (dokonce i když tuto část Istanbulu po skončení 1. světové války okupovala vojska Velké Británie). Posledních více než deset let je ale toto zakázáno, což je každoročně trnem v oku příznivců tohoto svátku, takže se pokoušejí nějakou formou se na Taksim dostat.
Minulých několik let se opozice v čele s CHP rozhodli, že nepůjdou hlavou proti zdi a že se bude Svátek práce slavit na asijské straně města v prostoru Maltepe u pobřeží Marmarského moře. Radnice Istanbulu dokonce vypravila speciální lodní přívozy, aby se mohli protestující na místo dostat.
Letos je ale situace odlišná. Minimálně týden vyjednává lídr CHP Özgür Özel o možnosti pořádat oslavy Svátku práce na náměstí Taksim, což selhalo. Šéf istanbulského vedení strany CHP tedy i přesto svolal na náměstí Taksim protest s tím, že se vyjde od istanbulské radnice a nakonec dojde na Taksim.
Další levicové strany
CHP rozhodně není sama, řada dalších levicových stran vyjádřilo protest proti zákazu s tím, že si toto právo zakázat nenechají. Je to například:
DEM Parti (Strana lidové rovnosti a demokracie)
TKP (Turecká komunistická strana)
TİP (Turecká strana pracujících)
Deniz İşçileri (pracující na moři)
![]() |
zdroj: twitter.com/TipIstanbul/ |
Turecká strana pracujících spojila oslavy Svátku práce s demonstrací za 35hodinový pracovní týden.
Turecká levice se až příliš vzhlíží v Sovětském svazu a často i v současném Rusku. To je znát například na plakátu mládežnické větve Turecké strany pracujících, která napsala vzkaz v azbuce s tím, že volila znaky tak, aby připomínaly znaky azbuky (bez ohledu na to, co původní znaky znamenají, takže ruské "č" se tedy má číst jako turecké ypsilon neboli "j").
![]() |
zdroj: twitter.com/kurtuluspartisi/ |
Odkud se vychází?
CHP a řada dalších politických stran, hnutí či odborových organizací se hodlá shromáždit ve čtvrti Saračhane před radnicí Istanbulu, aby poté prošli přes Atatürkův most přes záliv Zlatý roh / Halič na Taksim.
Strana HKP (Strana lidového osvobození) se ale k CHP nepřipojuje, protože svolává účastníky do centra Bešiktaše. Socialistická strana práce SEP zase píše o zastávce Yenikapi na trase Marmaraye.
Ústavní soud
Článek 3 zákona č. 2911 o shromážděních a demonstracích stanoví, že "každý má právo pořádat shromáždění a demonstrace bez předchozího povolení, beze zbraní a bez napadení, a to za určitými účely, které nejsou zákonem trestné". Ústavní soud dále svým rozhodnutím ze dne 12. 10. 2023 s číslem žádosti 2016/14517 rozhodl, že právo na pořádání demonstrací bylo porušeno v důsledku zabránění oslavám 1. máje na náměstí Taksim. Ústavní soud rozhodl, že zabránění oslavám na náměstí Taksim bylo "zabráněním právu pořádat shromáždění a demonstrace zaručenému článkem 34 Ústavy". V onom rozhodnutí bylo zdůrazněno, že náměstí Taksim je totožné s prvomájovým Svátkem práce a že bránění oslavám 1. máje na Taksimu je porušením práv a že je povinností vlády přijmout nezbytná opatření, aby zajistila, že zaměstnanci a občané oslaví 1. máj na Taksimu a všude jinde v bezpečí a v klidu.
Ministr vnitra
Bývalý guvernér provincie Istanbul a současný ministr vnitra Ali Yerlikaya a jeho úřad uvedli následující:
"Shromáždění a demonstrace jsou demokratickým právem a toto právo je zaručeno naší ústavou. Nemělo by narušovat klid naší společnosti, veřejný pořádek a bránit právům a svobodám ostatních. Co se týče letošního roku, bylo v 55 provinciích podáno 103 žádostí o konání prvomájového Svátku práce a solidarity a všechny byly povoleny. Rád bych zde otevřel závorku pro Istanbul. 40 různých míst a tras bylo stanoveno v Istanbulu. Volání 'na Taksim' nebude povoleno, není vhodné pro 1. máj"
MIMOCHODEM: Situace ohledně přetahování o náměstí Taksim někdy připomíná Cimrmany, konkrétně seminář před hrou Hospoda Na mýtince, část akustická konstanta, konec písně Jede paní z Frýdlantu: "Která to má býti? dýja dýja dá. Má to býti Růžena dýja dýja dá. A my vám ji nedáme dýja dýja dá. A my si ji vezmeme dýja dýja dá."
Do provincie Istanbul (neboli do Istanbulu) mělo být podle médií svoláno více než 42 tisíc policistů.
Guvernér Istanbulu
Z nařízení úřadu guvernéra provincie Istanbul bude zítra velké omezení istanbulské dopravy. Jeho úřad zveřejnil nezvykle velké množství zastávek metra, metrobusu, tramvají, lanovek a dalších typů dopravy, které mají být mimo provoz. Stejně tak úřad vyznačil velké množství ulic a silnic, které budou zahraženy s tím, že jiné označil za doporučené objízdné.
Tomuto tématu se bude věnovat samostatný článek.
Doprava také v Istanbulu zdarma
Ano, jsou to paradoxy. Na jedné straně bude část dopravy zdarma, na druhé bude část dopravy z nařízení úřadu guvernéra provincie Istanbul mimo provoz.
Ministerstvo dopravy podle ustanovení prvního odstavce článku 1 zákona č. 4736 ze dne 1. 8. 2002 budou osvobozeni od poplatku cestující využívající IZBAN (v Izmiru), Baškentray (v Ankaře), Marmaray, příměstskou železnici Sirkeci-Kazličešme a metro M11 (to vše v Istanbulu).
...a co to znamená pro turisty?
Ti by se měli pokud možno vyhnout Istanbulu, ale pokud to jinak nejde, tak se alespoň vyhýbat kritickým částem Istanbulu. A které to jsou?
Jednoznačně náměstí Taksim včetně přilehlého parku Gezi (ten je tématem samo o sobě), stejně tak hlavní trasy vedoucí k němu a pro jistotu i blízké okolí (tedy Třídu nezávislosti neboli Istiklal Cd. a okolní ulice a uličky).
Další oblastí jsou cesty, kudy demonstranté ohlásili, že půjdou na Taksim. Je to přístaviště ve čtvrti Bešiktaš (dolní konec třídy Barbaros) a cesta na Taksim (zřejmě po trase dolmuše odtamtud na Taksim, tedy kolem paláce Dolmabahče a kolem stadionu Bešiktaše, ale není to jasně stanoveno). Další trasa je od istanbulské radnice (Saračhane) přes Atatürkův most přes Zlatý roh / Halič rovnou na Taksim.
V minulosti byla dokonce evropská část Istanbulu dočasně odříznuta od asijské, tedy první i druhý most či Marmaray, dokonce i zálivem Halič severní a jižní část evropské strany. Stalo se tak jen jednou, ale vypadá to, že tak masivní obrana náměstí Taksim se bude aplikovat také tento rok.
Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni již neplatí, zato pro tento první máj platí, že Istanbulu zdaleka se vyhni.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat