Za poslední měsíc se na tureckém největším letišti zvaném Letiště Istanbul stal jeden případ nelegálního pašování a jeden údajného nelegálního pašování, které se dostaly až do tisku.
73 kilo zlata v kočárku
Stalo se 21. dubna, že u východu z celního prostoru zastavili celníci muže a ženu s dětským kočárkem, kteří právě přiletěli z Dubaje, jak informovala agentura AA. Ve speciálních úkrytech ve spodní části kočárku objevili 73 zlatých slitků, z nichž každý vážil 1 kilogram. Celkovou cenu lze tedy odhadnout na asi 50 milionů korun.
![]() |
zdroj: cgtnturk.com |
Nevinná věta milujících rodičů "v kočárku je naše zlato" nabyla zcela nečekaného významu.
![]() |
zdroj: milligazete.com.tr |
Do Německa na falešné pasy
V úterý 30. dubna se stala další příhoda. Policie na istanbulském letišti zadržela rodinu, která se pokoušela odletět ze Severního Kypru do Německa s falešnými pasy. Rodiče s dětmi byli posláni zpět na Severní Kypr; příští dva měsíce stráví ve vězení.
Je známo, že doklady zakoupili od neznámé osoby za 6 000 eur. Rodina opustila Severní Kypr s íránskými pasy a zamířila do Istanbulu, aby stihla navazující let do Německa. Dál se jim však nepodařilo odletět, protože policie dokázala padělané doklady včas identifikovat.
Kurátor amerického muzea pašoval zvířata
Na letišti v Istanbulu byl v pondělí 13. května zatčen kurátor Amerického přírodovědného muzea AMNH, jihoafrický arachnolog Lorenzo Prendini, který se měl snažit propašovat ven z Turecka endemické druhy jedovatých zvířat na palubu letadla. Šlo o asi 1500 kusů štírů, pavouků a tarantulí v 88 lahvičkách.
Vzhledem k tak slavné instituci překvapuje, že by se její vážený zaměstnanec a uznávaný odborník a vědec s téměř 6 tisíci citacemi snažil nelegálně získat exponáty pro instituci, pro kterou pracuje. Jedná se o jedno z největších a nejprestižnějších muzeí na světě, které na Manhattan v New Yorku láká každoročně miliony návštěvníků na více než 32 milionů exponátů.
Vyšetřování Prendiniho pokračovalo na základě obvinění z porušení zákona č. 5607. Byly zveřejněny záběry z operace a zabavených zvířat, které ukazují okamžiky jeho zadržení podezřelého z pašování endemických zvířat.
Ovšem z druhé strany to vypadá poněkud jinak. Lorenzo Prendini řekl BBC, že letištní úředníci 'zcela ignorovali' jeho vládní povolení, které mu podle jeho slov umožňovalo vyvézt vzorky z Turecka. "Policie to zcela ignorovala a spolehla se na svědectví 'odborníka', který je ve střetu zájmů s mými spolupracovníky... a jehož vědecký výzkum je velmi pochybný," řekl. "Policie zcela porušila řádný proces a zdá se, že by mě ráda shledala vinným před soudem veřejného mínění."
V komentáři zaslaném e-mailem agentuře Associated Press Lorenzo Prendini uvedl, že se dostavil k soudci a byl propuštěn bez obvinění.
![]() |
zdroj: wdhn.com |
"Turecký soudce mě zcela zprostil všech obvinění a propustil mě. V tuto chvíli se k tomu nechci dále vyjadřovat," potvrdil v e-mailu Lorenzo Prendini poté, co strávil noc ve vězení.
MIMOCHODEM: Letiště Istanbul má soudní budovu přímo uvnitř letiště, navíc v nepřetržitém provozu (psali jsme v článku Turecké letiště má soud v režimu 24x7).
Turecká agentura Anadolu Ajansi spekuluje ale ještě jiným směrem než pouhou snahou obohatit sbírky muzea. Podle jejich názoru mohou informace o DNA endemických druhů jedovatých živočichů žijících v Turecku být použity k výrobě léků. Agentura AA odhaduje, že 1 litr léku získaného ze štířího jedu má tržní hodnotu přibližně 10 milionů dolarů.
Média shodně uvádějí, že muzeum na jejich dotazy neodpovědělo (viz The Washington Post).
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat