Komáři nejsou již zdaleka jen zdrojem nepříjemného píchnutí, ale stále častěji také možným zdrojem nebezpečných nemocí. Jedním z nejčastěji zmiňovaných druhů je komár tygrovaný. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí představilo mapu jeho aktuálního rozšíření.
Nejdřív si jej představme. Komár tygrovaný (latinsky Aedes albopictus) je druh komára, který patří mezi invazivní druhy a původně pochází z Asie. Dorůstá velikosti 2-10 mm a má charakteristické černobílé pruhy na těle a nohách. Samci mají oproti samicím delší tykadla a menší tělo. Komár tygrovaný se živí nektarem a často se vyskytuje v blízkosti lidských obydlí, kde krví potřebnou pro snesení vajec získávají ze savců včetně člověka. Komáři tygrovaní jsou také významnými přenašeči mnoha chorob, jako například horečka dengue, chikungunya [čikunguňa], Zika virusu a dalších.
MIMOCHODEM: Horečka dengue není vzdálená nemoc, ale umírá se na ni také v Evropě, ačkoli špičkou je Brazílie, Indie a jihovýchodní Asie. Od roku 2023 má být k dispozici proti dengue v Česku vakcína. Podle Střediska očkování a cestovního lékařství je vakcína proti horečce Dengue je v Česku dostupná od května 2023. Je určena pro děti od 4 let a dospělé. Tato vakcína je vhodná i pro očkování cestovatelů do endemických zemí. Je nutné aplikovat dvě dávky v odstupu 3 měsíců. Potřeba přeočkování není stanovena.
Od předchozí aktualizace (říjen 2023) došlo ke změnám ve 12 regionech.
Mapa zobrazuje aktuální známé rozšíření komára tygrovaného v Evropě na "regionální" administrativní úrovni ke květnu 2024. Od předchozí aktualizace (říjen 2023) byl komár nově zaznamenán v regionech ve Francii (6) a Německu (1) a nově zavlečen do regionů ve Španělsku (2), Nizozemsku (1), Portugalsku (1) a Slovinsku (1).
Komár tygrovaný je známý v následujících zemích EU/EHP, viz Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Malta, Německo, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko a Španělsko. Je známo, že byl zavlečen do zemí EU/EHP viz Belgie, Kypr, Česko, Lichtenštejnsko, Nizozemsko, Slovensko a Švédsko.
detail regionu od Česka po Turecko |
Tento rok byl komár tygrovaný zjištěn nově v bratislavském kraji, v Česku je rozšíření stále stejné (tedy v jižní části republiky a ve Středočeském kraji, ovšem v Praze není; naopak ve Vídni je usazen natrvalo). V Turecku se trvale usídlil od roku 2020 v Istanbulu a okolí, dále ve východní části černomořské oblasti, ve střední a jižní části Egejského moře a západní části středomořské oblasti. Zajímavostí je trvalý výskyt v celé Itálii, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Albánii nebo Izraeli, v téměř celém Bulharsku, Slovinsku, Maďarsku, Švýcarsku, Francii, Řecku nebo Libanonu.
postup šíření od ledna 2019 do května 2024 |
Globální oteplování je pro někoho abstraktní pojem, pro někoho nesmysl. Každopádně teplejší zimy pomáhají například tomuto komárovi se rozšiřovat tam, kde se před krátkou dobou vyskytoval jen, pokud byl přivezen například v letadle.
A tak je to ohledně komárů se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: ecdc.europa.eu
Komentáře
Okomentovat