Nâzım Hikmet, významný turecký básník a spisovatel, strávil nějaký čas v Praze v letech 1956 až 1958. Během tohoto období byl v exilu a hledal útočiště v různých zemích, včetně Československa. Fotografie, které byly tehdy pořízeny v Praze, jsou nyní součástí archivů Národního divadla. Nâzım působil v pražském Národním divadle v letech 1956-58.
Jedním z míst, kde se Nâzım Hikmet [názym hikmet] setkával s přáteli a dalšími mysliteli, byla kavárna Slavia. Tato kavárna byla známým místem, kde se scházeli umělci, intelektuálové a literáti. Nâzım Hikmet napsal divadelní hru Podivín, která byla za jeho režie uvedená v Československém státním divadle.
Archiv Národního divadla v Praze má kromě jiného také snímky Jaromíra Svobody z děkovačky představení z 25. ledna.1957:
![]() |
vpředu zleva Vlasta Fabianová, Nazim Hikmet a Karel Höger |
![]() |
vpředu zleva Miloš Nesvadba, Miroslav Doležal, Bohumil Bezouška, Karel Höger, Nâzım Hikmet, Vlasta Fabianová |
![]() |
Nâzım Hikmet |
![]() |
Otomar Krejča a Nâzım Hikmet |
Stejná hra měla premiéru jen o půl roku později také v Ostravě, konkrétně na prknech Divadla Jiřího Myrona dne 18. května 1957 za režie Stanislava Vyskočila.
Dodnes jsou v kavárně Slavia fotografie dvanácti velkých myslitelů, mezi nimiž je také Nâzım Hikmet. Významnou událostí byla také oslava jeho narozenin, kdy čeští umělci recitovali jeho básně a koncertovali s písněmi, které byly složeny na jeho verše.
Dokument o jeho působení v Praze
V dokumentu natočeném s přispěním velvyslanectví v Praze je zahrnuto i Nazımovo setkání s přáteli v místě známém jako kavárna Slavia.
Na večeru uspořádaném k prezentaci dokumentu "Nazım a Praha" vystoupil velvyslanec v Praze J. E. Egemen Bağış:
"Abychom oživili Nazımovy vzpomínky na Prahu, dohodli jsme se s majitelem kavárny Slavia u příležitosti Nazımových narozenin. Jako velvyslanectví jsme tam uspořádali Nazımovu noc... Byla to pro nás opravdu velmi významná slavnost a děláme z ní tradici. S majitelem kavárny jsme se předběžně dohodli, že budeme každý rok v kavárně pořádat vzpomínkovou noc na Nazıma... S jeho politickými názory a metodami můžeme souhlasit nebo nesouhlasit, jsou ti, kteří souhlasí, a ti, kteří nesouhlasí. Ale všichni musíme uznat roli, kterou sehrál při představení našeho tureckého jazyka, turecké literatury a turecké poezie světu."
Dokument Nazım ve Prag - Nazım Hikmet Belgeseli je veřejně dostupný na Youtube adrese youtube.com/watch?v=iHv17nbzB-0
MIMOCHODEM: Velvyslanectví Turecka zveřejnilo nedávno následující pozvánku: U příležitosti narozenin tureckého básníka Nazıma Hikmeta Rana pořádá dne 15. ledna 2024 vedení kavárny Slavia literárně-hudební večer. V rámci této akce, která se bude konat právě v pražské kavárně Slavia, kterou si básník během svého života v exilu velmi oblíbil a často ji navštěvoval, zazní recitál Nazım Hikmetových básní a tradiční turecká hudební tvorba.
Řada jeho divadelních her byla uváděna také v Československu, například:
- Podivín (Enayi)
- Byl Filip Filípek nebo nebyl? (İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu? = A byl vůbec Ivan Ivanovič?)
- Kráva (İnek)
- Stanice (İstasyon)
MIMOCHODEM: Ve hře Byl Filip Filípek nebo nebyl? hrál titulní roli také Jan Werich. V pořadu České televize "Komici na jedničku" to ve 12. díle z roku 2012 o Miloši Kopeckém uvedl herec a moderátor Petr Nárožný: "Na prázdné místo, které tady na jevišti zbylo po Jiřím Voskovcovi zkoušel Jan Werich několik kandidátů, dokonce i Miloše Kopeckého. Ale nakonec podle mého soudu správně si vybral Miroslava Horníčka. Miloš Kopecký naopak po Janu Werichovi převzal jeho hlavní roli ve hře Byl Filip Filípek nebo nebyl?"
Dnes Turecko vzpomíná na výročí jeho smrti 3. června 1963.
A tak je to ohledně turecké kultury se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: ndm.cz, ntv.com.tr, narodni-divadlo.cz
Komentáře
Okomentovat