Turecko a Rusko mají problém s Německem a záchranou má být Čína. Německá společnost Siemens Energy AG zadržuje klíčové díly potřebné pro první tureckou jadernou elektrárnu v Akkuyu, což způsobuje zpoždění její výstavby (přesněji řečeno má jít o ruskou elektrárnu na tureckém území). V reakci na to ruská státní společnost Rosatom stavící danou elektrárnu objednala náhradní zařízení v Číně, aby projekt pokračoval podle plánu. I přes výzvu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana německému kancléři Olafu Scholzovi zůstává zpoždění dodávek od společnosti Siemens Energy nevyřešeno.
...a kde je problém?
Kříží se tu několik rovin zájmů:
- Ukrajina. Protože je napadena Ruskem, řada států uvalila sankce na útočící stát, Rusko.
- Turecko. To potřebuje nutně elektrickou energii, kvůli které celou anabázi dělá. Protože samo nemělo dostatek financí, pustilo se do neobvyklého projektu, kdy Rusko elektrárnu postaví a bude ji vlastnit a provozovat, Turecku bude poskytovat elektrickou energii. Turecko totiž jako jedna z mála zemí v okolí nemá dostatek vlastních zdrojů ropy a zemního plynu.
- Rusko. To potřebuje dostavět elektrárnu, aby mu mohly z Turecka začít přitékat miliony dolarů za poskytnutí služby.
- Německo. To uvalilo sankce na dodávky klíčových technologií do Ruska.
Nyní se vše zacyklí. Aby Turecko mohlo mít elektřinu, musí dostat technologii od německé firmy Siemens Energy, ovšem s oklikou přes ruskou firmu Rosatom.
![]() |
jaderná elektrárna v tureckém Akkuyu (aktuální stav) |
Ruské řešení čínskou cestou
Ministr energetiky a přírodních zdrojů Turecka Alparslan Bayraktar uvedl, že výstavba prvního jaderného reaktoru v Turecku byla dokončena z více než 90 %: "Vzhledem k povaze jaderné energetiky se potýkáme s určitými obtížemi. Bohužel existují i potíže vyplývající z vnějších zdrojů."
"Zařízení se používá na staveništi, které zajišťuje přenos elektřiny. Bohužel to má za následek zpomalení výstavby," dodal. "Je zde rozhodnutí přijaté s takovým politickým postojem ve věci, která nemá žádný právní základ a nepodléhá žádným mezinárodním sankcím," řekl a dodal: "Tato otázka byla vznesena na nejvyšší úrovni."
Bayraktar prohlásil: "Existují alternativy. Rosatom již objednal alternativní díly u čínských (firem) a budou pocházet z Číny."
Turecko v nebezpečí dvojí toxické závislosti
Když Turecko podepisovalo s Ruskem smlouvu roku 2010, ještě nebyl náznak budoucí agrese Ruska vůči Ukrajině ("pouze" byl učiněn podobný tah vůči Gruzii, což vyvrcholilo vznikem "odtrženeckých republik" Abcházie a Jižní Osetie; Rusko si tam vyzkoušelo scénář, který poté aplikovalo na Ukrajinu). Nyní se ukazuje, že se Turecko kvůli ruské vojenské expanzi dostalo do velkých problémů, aniž by k tomu přispělo (naopak právě Turecko umožnilo Ukrajině svými drony, aby se v prvních dnech a týdnech ruské agrese ubránilo).
Nyní se zdá, že se potvrzuje české přísloví, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře. Turecko může být kvůli protiruským sankcím navíc ještě závislé na Číně, která také není neviňátkem, jak je vidět na akcích Číny nejen v Africe nebo v Čínském moři či vůči Tchaj-wanu.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: Reuters
Komentáře
Okomentovat