[aktualizováno v 21:41] Čeští občané toho času v zahraničí se snaží dostat k informacím o aktuálních povodních, které trápí střední Evropu. To se ale střetává s ochranou jednotlivých webů proti útokům. Kvůli tomu se z některých zemí nelze dostat na weby s informacemi. Které to jsou a jak se s tím vypořádat?
Česká televize má nepřetržité vysílání na kanálu ČT24. Živé vysílání na internetu není nijak omezeno, takže jej lze přijímat napříč kontinenty.
Český rozhlas připravil web zaměřený jen na povodně rozhlas.cz/povodne/. Problém je ale v tom, že to vzniklo pro povodně roku 2002 a od té doby se na to zřejmě zapomnělo. Pro současné povodně na Radiožurnálu běží nepřetržitý zvukový speciál zaměřený právě na aktuální povodně.
zdroj: Reflex.cz |
Společnost Mapy.cz často překvapuje novými a zajímavými funkcemi, což je drží naživu při tvrdé konkurenci typu Google Mapy apod. Nově připravila web mapy.cz/humanitarni s interaktivní mapou s aktuálním stavem povodní.
Pro představu tu je mapa záplavových území ČR, tvořený Českým hydrometeorologickým úřadem chmi.maps.arcgis.com.
Povodí jednotlivých řek jsou zdrojem výše uvedených dat a jsou prezentovány na mapách jednotlivých povodí. Ze zahraničí bezproblémově fungují:
- Povodí Labe pla.cz/portal/sap/pc/CelkovaMapa.aspx
- Povodí Moravy sap.pmo.cz/portal/Sap/cz/pc/
- Povodí Odry pod.cz/portal/SaP/cz/pc/
- Povodí Ohře poh.cz/portal/SaP/cz/pc/PC
Naopak "zlobí" Povodí Vltavy pvl.cz/portal/sap/cz/index.htm, které z mnoha států je nepřístupné. Je to velmi různé. Například ze Švýcarska Austrálie nebo Islandu přístupný není (o Turecku nemluvě), z Rakouska nebo USA přístupný je. Při testování to vypadá, že stávající členové EU + Velká Británie přístup mají, stejně jako USA, ale také z některých dalších zemí jako Ukrajina. Zájemcům o data z Povodí Vltavy mohou použít datový tunel (VPN), který problém řeší.
MIMOCHODEM: Některé webové stránky zkolabovaly kvůli totálnímu přetížení. Příkladem je web města Jeseníku, který tam zveřejnil informace pro své občany. Radnice na svém Facebooku napsala "Upozorněte své blízké. Zachovejte klid a sledujte nás online" Ti se chtěli informovat vzhledem ke kritické situaci ve městě, ovšem web takový nápor nevydržel. Stav potvrdila ČT24.
Jednotlivé deníky mají také své specializované stránky pro povodně:
- Aktuálně.cz https://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-povodne/
- Deník.cz denik.cz/regiony/extremni-srazky-povodne-zaplavy-zari-2024.html
- iDnes.cz / Lidovky.cz idnes.cz/wiki/temata/extremni-deste-a-povodne-2024
Některá média nemají speciální stránku, případně to řeší pomocí tagů (které ale nezohledňují všechny články a často ignorují krátké zprávy).
Celoplošné televizní kanály také disponují speciálními stránkami:
- Česká televize ct24.ceskatelevize.cz/tema/povodne-1000
- TV Prima / CNN Prima NEWS cnn.iprima.cz/videa/mimoradne-zpravy-258-4
- TV Nova tn.nova.cz/zpravodajstvi/tema/16559-povodne-2024
MIMOCHODEM: Řada odpovědných osob odkazuje na aplikaci Záchranka pro chytré mobily. Bohužel ji není možné pro Android ani pro iOS instalovat, protože tvůrci mají územní omezení, předpoklad je jen pro Českou republiku (při jiných zkušenostech prosím informujte do diskuse na blogu pod článkem). Toto nelze vyřešit pomocí VPN, protože si ověřuje lokaci jinou cestou.
Nelze to brát jako nejaktuálnější zdroj, ale dobrovolníci již vytvořili Wiki stránky Povodeň v Česku (2024) a Povodně ve střední Evropě 2024 nebo Floods in Central Europe in September 2024 (a německý ekvivalent Hochwasser in Mitteleuropa im September 2024) či Powódź w Europie Środkowej (2024) nebo Storm Boris na téma aktuálních povodní.
A tak je to ohledně Česka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat