Přeskočit na hlavní obsah

Slovensko má nové cestovní pasy s odkazy na památky UNESCO

Po deseti letech Slovensko změnilo vzhled svých cestovních pasů. Vedle obvyklého zvýšení bezpečnosti lepšími ochrannými prvky byly doplněny o dominanty krajských měst a osm národních památek UNESCO, s vyobrazením symbolů lidové kultury a národa.

Zcela první a ještě zelený slovenský pas po vzniku samostatné republiky byl vydáván od 1. dubna 1994 do 31. března 2005. Následný cestovní pas již měl vínovou barvu a formát Evropské unie, vydávaný od 1. dubna 2005 do 14. ledna 2008. Následný pas vydávaný od 15. ledna 2008 do 25. listopadu 2014 byl doplněn biometrickými prvky a vnitřní obsah dostal světle modrou barvu. Následující pas od 26. listopadu 2014 získal tmavší přebal (kromě drobných změn).



Nejnovější cestovní pas je vydáván od 17. září 2024 vypadá z vnějšku prakticky shodně (pouze potisk je trojrozměrný), o to větší rozdíl je uvnitř. Stránky nejsou modré, nýbrž každá z nich přechází z červené do modré. Stránky již nemají obecný potisk, nýbrž každá je unikátní, s vyobrazením některé ze slovenských památek UNESCO, což ztěžuje výrobu falzifikátů (ostatně to má již většina současných pasů napříč zeměkoulí). Digitální čip je modernější než ten v předchozí verzi.


strany 0 a 1 s lipovým květem v barvách slovenské vlajky


Podle vyjádření ministerstva vnitra barevné provedení nových cestovních dokladů je v tónech odpovídajících národním barvám. Na předsádce je vyobrazený Kriváň jako symbol majestátnosti slovenských hor a hrad Děvín nad soutokem řek Dunaj a Morava jako symbol slovenských dějin. Tyto dominanty doplňuje první verš básně Pavla Belly Horala "Aká si mi krásna", kterou zhudebnil Eugen Suchoň.


strany 2 a 3


Na vízových stránkách jsou dominanty krajských měst a památky UNESCO. Součástí grafického designu je státní znak v národních barvách, národní symboly a lidové motivy. "Jde o cestovní doklad hodný 21. století. Má přitažlivý vizuál a technickou ochranu na vysoké kvalitativní úrovni. S čipem nové generace je mnohem bezpečnější, přičemž umožňuje i rozvoj dalších elektronických služeb," řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.


strany 22 a 23


Dotkl se také České republiky: "Je to pas, který nám už při včerejší návštěvě pana státního tajemníka záviděli v Čechách, záviděli nám jak jeho design, tak jeho bezpečnostní prvky, ale také rychlost, s jakou se nám podařilo tyto pasy nasadit."

Sledujte také seriály článků na Žít İstanbul, jako:

Kouzlo tureckých příjmení

Jak vidí bezpečnost v Turecku

Protiturecké nálady v kultuře

MIMOCHODEM: Česká republika stále vydává cestovní pasy, které jsou od 1. dubna 2009 stále shodné. Jedná se o typ zvaný "cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat obsahujícím dva biometrické údaje". Z bezpečnostního hlediska jsou ale zastaralé a jejich inovace je více než potřebná. Však jen norma ICAO 9303 neboli formát strojově čitelných cestovních dokladů stanovený Mezinárodní organizací pro civilní letectví se od tehdejší 6. edice z roku 2006 několikrát změnila (poslední je 8. edice z roku 2021).



Na projektu nových cestovních dokladů se společně ze strany ministerstva vnitra a dodavatele podílelo téměř 40 lidí (tým ministerstva vnitra byl složen z expertů ze sekce informatiky MV SR, Kriminalistického a expertizního ústavu Policejního sboru, Úřadu hraniční a cizinecké policie P PZ
(Prezídia Policejního sboru), odboru dokladů a evidencí Prezidia PZ, sekce ekonomiky a dalších útvarů). "Nasazení bylo obrovské, stihli jsme to v rekordním čase – za pár měsíců, protože situace s pasy byla kritická. Jen dodám, že standardní uvedení nových pasů do života trvá i dva roky," doplnil státní tajemník MV SR Patrik Krauspe.


Slovenské Čičmany z americké fotobanky od polské grafičky

Na problém s designem upozornila Facebooková skupina Slovenský folklór bez fejku. Unikátní grafické prvky obce Čičmany jsou sice podobné, ale nejsou zcela totožné s těmi, které jsou použité v nových cestovních pasech. Plná shoda ale existuje s ornamenty z fotobanky DreamsTime.com, které navrhla polská grafička Agnieszka Murphy (která se evidentně také obcí Čičmany motivovala).


cestovní pas versus vzor z jednoho domů v Čičmanech (zdroj: TA3)


Zmíněný motiv se vyskytuje na různých domech v různých grafických variantách.



MIMOCHODEM: Čičmany jsou obec na středním Slovensku v okrese Žilina. Je známá malovanými srubovými dřevěnicemi, jejichž geometrická výzdoba vápnem je stará asi 200 let. Čičmanské ornamenty byly zapsány v roce 2013 na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví Slovenska. Na rozdíl od tvrzení na řadě míst internetu na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO ani v Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva obec Čičmany ani čičmanské ornamenty nefigurují, dokonce ani na předběžném seznamu.


snímek z fotobanky

Přestože se může jednat o chybu, výsledkem je spíš pravý opak. Dnes se plno lidí baví o zmíněné obci, někteří se o ní dozvídají poprvé. Může být, že ve výsledku to bude mít pozitivní vliv a obec vyšší turistickou návštěvnost.


snímek domů v obci Vlkolínec (zdroj: PomaleVylety.sk)


Další problém ale příjemný není vůbec. Snímek z obce Vlkolínec u města Ružomberok sice znázorňuje typickou tamní architekturu dřevěných domů od roku 1993 zapsanou na seznam Světového dědictví UNESCO, ovšem fotograf zřejmě chtěl zachytit kombinaci tradičního dřevěného domu, jehož část byla opravena asfaltovou lepenkou. Bohužel právě snímek tohoto domu se do cestovního pasu dostal.


Stejný dům v nejnovějším vzoru cestovního pasu (zdroj: Ministerstvo vnitra Slovenska)



Zrychlení vydávání pasů

Problém s dodržením zákonem specifikovaných dodacích lhůt k vydání nového cestovního pasu byl zřejmě tak velký, že si vyžádal pozornost slovenského ministra vnitra Matúša Šutaja Eštoka i při ohlašování nového vzoru cestovních pasů.

MIMOCHODEM: Cestovní pasy se vlastně vyrábějí dvakrát. Nejdříve se vyrábějí tzv. čistopisy neboli cestovní pasy se základními informacemi, které jsou shodné pro všechny. Následně se každý cestovní pas zvlášť potiskne individuálně neboli se dotisknou osobní údaje a fotografie konkrétního držitele.

Nové slovenské cestovní doklady jsou od francouzského dodavatele - společnosti Thales DIS France SAS, která je jednou ze tří firem kontrahovaných pro dodávky čistopisů dokladů vydávaných v působnosti resortu a první majitelé – Slováci je mají v rukou už za pár hodin. Společnost Thales během tohoto roku dodá 200 000 kusů čistopisů cestovních pasů a 17 500 kusů ostatních typů cestovních dokladů.



Doposud byl jen jeden stroj na tisk cestovních pasů v Děvínské Nové Vsi, který kapacitně nebyl schopen zvládnout požadavky na počet pasů. Mají přijít nové stroje s tím, že jeden bude instalovaný v Děvínské Nové Vsi, druhý v připravovaném záložním pracovišti v Banské Bystrici. Stroj na dokončení výroby cestovního pasu není tiskárna. Jedná se o malou výrobní linku, kde se některé informace vypalují do polykarbonátového datového listu pasu laserem a nanášejí další vrstvy.

MIMOCHODEM: Dnešní cestovní pasy v řadě států mají velmi propracované bezpečnostní prvky, které ztěžují výrobu falzifikátů. Patří mezi ně iridescentní inkoust (tenký film usazený na drobných slídových vločkách způsobujících interference s dopadajícím světlem, což vytváří lesklé, perleťové třpytivé efekty), opticky variabilní inkoust (barva obsahující opticky proměnlivé pigmenty, které budou vykazovat velké barevné posuny v závislosti na úhlu pozorování nebo osvětlení), fotochromní neboli samozabarvovací inkoust (při vystavení slunečnímu záření mění svou barvu a zůstává tak po určitou dobu, než se barva vrátí do původního stavu), infračervený inkoust (viditelný jen pod infračerveným světlem), UV fluorescenční inkoust (viditelný jen po osvícení ultrafialovým světlem), fluorescenční vlákna (viditelný jen po osvícení ultrafialovým světlem), vodoznak (znakový motiv, který je začleněn do papíru během výroby posunem papírových vláken, což vede k různé tloušťce papíru), giloš (jemné a složité vzory sestávající z prokládaných kontinuálních linií uspořádaných do geometrických vzorů s cílem zvýšit bariéru pro re-originaci a reprodukci), mikrotisk (čáry nebo vzory tvořené velmi malými písmeny nebo číslicemi, které jsou sotva postřehnutelné okem) a řada dalších.

Zanedlouho má Slovensko představit také nový vzhled občanských průkazů. Ten současný ale platí od 1. prosince 2022, tedy necelé dva roky.

A tak je to na Slovensku se vším.

Patrik Veselík

ZDROJE: minv.sk (1), minv.sk (2), zive.aktuality.sk, TA3

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nehoda zájezdového autobusu v Turecku si vyžádala řadu obětí

[ aktualizováno v 11:51 ] Ministr vnitra Ali Yerlikaya před chvílí oznámil, že zájezdový autobus jedoucí z Balıkesiru do regionu Kappadokie po dálnici E90 ( tedy Ankara - Adana neboli D750 ) v okrese Aksaray Merkez ( střed provincie Aksaray neboli samotné město Aksaray, pozn. red. ) sjel ze silnice a převrátil se. V autobuse se nacházeli 2 řidiči, 1 průvodce a 41 cestujících. K nehodě došlo přibližně v 7 hodin ráno. Stalo se tak těsně za křížením se silnicí Ulukışla Köyü Yolu ( silnice k vesnici  Ulukışla )  v katastru obce Acıpınar na sever od města Aksaray. Při nehodě přišlo bohužel o život 7 našich občanů ( původní informace uváděla čtyři oběti ), zraněno bylo 33 našich občanů, z toho 2 těžce. Jak ministr vnitra následně dodal , jedna osoba již prohlášená za mrtvou byla lékaři přivedena zpět k životu, takže zemřelo 6 lidí a 34 bylo zraněno. Protože se jednalo o soukromý zájezd a nikoli linkový autobus, lze předpokládat, že se ho účastnili jen turečtí občané. ...

Turecká lira po čtyřech měsících mění kurs

Turecká lira letošní rok předvádí něco, co svět nezažil dlouhé roky. Po dlouhé čtyři měsíce měla turecká měna vůči euru stabilní kurs 35 lir s velmi malou odchylkou. Od 1. července se lira uvolnila, aby se z hodnoty 35,06 liry za euro dostala na dnešní ranní hodnotu 35,85 liry, aby se odpoledne dostala ještě výš. Od počátku tohoto týdne (tedy od 8. července) začala lira oproti euru klesat. Meziroční změna vůči euru byla v pátek ráno necelých 25 procent, měsíční odchylka 3,1 %, nárůst od počátku července neboli od zahájení změny kursu byla necelých 2,5 procenta. To bylo dopoledne, kdy euro dosáhlo 35,85 liry. Celý den lira klesala výrazněji než celý týden, až odpoledne snížila svou hodnotu na 36 lir za euro. Souhrn předchozího roku 11. června 2024 to byl rok, co turecká státní měna prudce poklesla, takže během 11 dnů se z kursu 21,47 liry za euro dostala na 25,35 liry. Ale od 8. března letošního roku drží kurs pod hranicí 35 lir za euro až do konce června. Minulý rok byl kurs poznamenán...

Další střední zemětřesení v Turecku dnes ráno

[ aktualizováno ve 12:27 ] Ano, Kréta nebo střední Řecko se sice otřásají častěji, ale zemětřesení zaznamenaná tento měsíc v Turecku jsou silnější. A přestože od silných zemětřesení z února 2023 uplynul jeden a půl roku, stále se tam země třese. Příkladem je dnešní ranní několikanásobné zemětřesení. Srpnová zemětřesení nad 4 Turecko za prvních sedm dnů zažilo několik zemětřesení silnější než čtyři, všechna se vešla do škály 4 až 5, takže slabší až střední. První se objevilo hned 1. srpna v 5:52:14 ráno místního času o síle 4,3 v hloubce 5 km, a to ve východním Turecku s epicentrem 22 km jižně od asi půlmilionového města Malatya. Ano, také tam byla ona katastrofální zemětřesení před rokem a půl. Tentokrát se nic vážného nestalo, pokud se nepočítá vliv na psychický stav tamních obyvatel. Ministr vnitra Ali Yerlikaya oznámil , že situaci sleduje, ale že nebylo zaznamenána žádná negativní událost. mapa zemětřesení v Turecku od počátku srpna 2024 s magnitudem nad 4 (zdroj: emsc-csem.org ) ...