Turecký prezident před několika lety vyhlásil desetibodový program, kde jedním z nich byla satelitní navigace. Nyní se začínají projevovat konkrétní kroky, kdy se připravuje vypuštění prvních satelitů.
Co je satelitní navigace, které systémy existují?
Globální poziční systém neboli systém pomáhající určit přesnou polohu na planetě Zemi používá skoro každý majitel chytrého telefonu nebo novějšího auta. Stalo se samozřejmou součástí života 21. století. První satelitní navigací byl americký systém Transit, který byl provozovaný mezi léty 1964–1996 námořnictvem Spojených států.
GPS, resp. původně NAVSTAR GPS (Navigation Signal Timing and Ranging Global Positioning System), je satelitní navigační systém, který poskytuje informace o poloze a čase kdekoliv na Zemi. Byl vyvinut americkým ministerstvem obrany v roce 1973 a první satelit byl vypuštěn v roce 1978. Plně funkční se systém stal v roce 1993 s 24 satelity na oběžné dráze. GPS původně bylo určeno pro vojenské účely, ale dnes je široce využíván i civilisty.
![]() |
satelitní navigace, ilustrační snímek (zdroj: satellitetoday.com) |
Sovětský svaz vybudoval svůj systém, kdy od roku 1974 začal vypouštět satelity pro své systémy Cikada (1974 až 1995) a Parus (Cyklon, Zaliv, Cikada-M) v letech 1974 až 2010. Vývoj následného systému GLONASS začal v Sovětském svazu roku 1976 s tím, že a roku 2010 měl plnou funkcionalitu pro území Ruska a o rok později pro celý svět.
Proč se navigace může používat?
Tato otázka není tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá. Navigace osob při cestování, soukromé i firemní dopravy je první, co přijde na mysl. Je to ale daleko širší, tedy od zdravotních a krizových situací jako při autonehodách, přírodních katastrofách typu povodně, požáry, zemětřesení a podobně. Velmi přesnou navigaci ale potřebují také zemědělci při použití robotů (pro přesné automatické orání, ošetřování polí apod. bez lidské posádky či lidského ovládání), ale také pro armádu. To ostatně byl první uživatel navigačních systémů na světě.
Turecko
Primárním cílem Turecka není vybudování globálního systému, nýbrž regionálního, tedy pro Turecko a okolí, lze předpokládat také pro případné partnerské klíčové země. Podobný cíl měla také Indie při budování svého systému NavIC (Navigation with Indian Constellation) nebo původní varianta čínského BeiDou (ten ale přerostl v globální, stejně jako ambice Číny) nebo japonský Michibiki [mičibiki] neboli QZSS (Quasi-Zenith Satellite System).
Předseda představenstva společnosti Baykar pan Selčuk Bayraktar uvedl, že bude vypuštěn tým satelitů na nízké oběžné dráze, který vytvoří globální polohový systém, a dodal: "Mít vlastní nezávislý globální polohový systém je velmi důležité a strategické z hlediska naší suverenity."
MIMOCHODEM: Společnost Baykar je známa především svými drony Bayraktar TB2, pomocí kterých zachránila situaci na Ukrajině po jejím napadení Ruskem. Sám Selčuk Bayraktar plnil stránky tureckých novin na konci srpna, kdy se jeho jméno objevilo na prvním místě nejvyšších plátců daní v Turecku s hodnotou téměř 2 miliardy tureckých lir (přesně 1.952.680.474,13 lir). Jeho bratr Haluk Bayraktar ze stejné firmy se ocitl na druhém místě s 1,68 miliardou. Na třetím místě se ocitl turecký magnát Rahmi Koč s pouhými 480 miliony lir.
Bayraktar uvedl, že bude vypuštěn tým satelitů na nízké oběžné dráze, který vytvoří globální systém určování polohy: "Ve skutečnosti byl start odložen. Byli jsme připraveni, postavili jsme dvě družice. V této družicové konstelaci bude asi 100 družic a bude to globální polohový systém nové generace. V jistém smyslu je to velmi důležité a strategické z hlediska naší nezávislosti na obloze, mít vlastní nezávislý globální polohový systém a naši suverenitu."
MIMOCHODEM: Česko je se satelitní navigací spojeno víc, než si mnozí myslí. Evropská unie provozuje vlastní navigační systém zvaný Galileo. Jeho centrála sídlí v pražských Holešovicích.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: TRT Haber
Komentáře
Okomentovat