Od 9. října 2024 Turecko zablokovalo přístup k platformě Discord. Tento krok byl podle tureckého Ministerstva dopravy a infrastruktury motivován potřebou monitorovat a zasahovat v případě sdílení nezákonného nebo trestného obsahu. Platforma Discord odmítla poskytnout vládě informace o svých uživatelích, což vedlo k zablokování služby v Turecku.
Discord se postupně vyvinul v komunikační prostředek pro komunity. byl v červnu 2020 změněn z platformy určené převážně pro hráče na platformu pro komunity s mottem Místo, kde si můžeš popovídat.
Ministr spravedlnosti Yılmaz Tunč řekl: "Na žádost Ankarské vrchní prokuratury rozhodl 1. trestní mírový soud v Ankaře o zablokování přístupu na platformu sociálních médií Discord z Turecka odstraněním všech jejích publikací z obsahu a zablokováním přístupu na uvedené URL adresy z Turecka z důvodu existence dostatečného podezření, že byly spáchány trestné činy "sexuálního zneužívání dětí a obscénnosti" podle článku 8/1 zákona č. 5651 o regulaci publikací na internetu a boji proti trestným činům spáchaným prostřednictvím těchto publikací. Jsme odhodláni chránit naše mladé lidi a děti, které jsou zárukou naší budoucnosti, před škodlivými a trestnými publikacemi na sociálních sítích a internetu. Nikdy nedopustíme pokusy otřást základy naší společenské struktury."
Když se podíváme "mezi řádky", pod slovo obscénnost je řazen také LGBT svět. Pokud se od toho oprostíme, kriminalita se na Discordu opravdu děje. Nedávno například došlo k zatčení v souvislosti s vydíráním na Discordu, kdy 18letý mladík z Ankary vyhrožoval zveřejněním nevhodných obrázků nezletilé dívky.
Pokud si takto zobecníme vše, kde se odehrává či co se zneužívá kriminálními živly, potom je nutné zrušit klasické telefony, mobilní telefony, silnice, hromadnou dopravu, restaurace apod., protože tam všude je možné se s kriminalitou setkat.
Jiná otázka je nakolik spolupracují tvůrci komunikačních systémů s policií, či zda spolupráci ztěžují až odmítají. Ministr Abdulkadir Uraloğlu při rozhovoru s novináři 9. října řekl, že "se jedná o zcela uzavřený systém. Nemůžete se tam podívat, jak se vám zlíbí, ani tam naše bezpečnostní složky nemohou provádět vyšetřování."
Další zákazy nejen v Turecku
Od 2. srpna platil na týden zákaz Instagramu, od 7. srpna dodnes platí zákaz Robloxu, kde se také vyskytovala velká nelegální aktivita, a to v řadě států (psali jsme v článku Turecko uvolnilo Instagram a pro změnu zakázalo Roblox, možná i TikTok). Od 8. června 2023 byl vznesen zákaz platformy OnlyFans, od 21. února 2023 Ekşi Sözlük, dříve to byla Wikipedie, zakázaná od 29. dubna 2017 do 15. ledna 2020 (zde byl ale důvod jiný).
Světem stále rezonuje případ služby Telegram, kde francouzské úřady v srpnu 2024 zatkly jejího zakladatele Pavla Durova kvůli obviněním z nezákonného chování na platformě. Toto zatčení vedlo k několika změnám v pravidlech a politikách Telegramu. Durov oznámil, že platforma bude spolupracovat s vládami a poskytovat více informací o uživatelích podezřelých z nezákonných aktivit.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat