Turecká Komise pro stanovení minimální mzdy stanovila čistou minimální mzdu pro rok 2025 na 22104 tureckých lir (při přepočtu to činí asi 15.200 Kč nebo 605 eur). Zvýšení oproti minulému roku je tedy o 30 procent.
Meziroční inflace ale za poslední rok je různá podle tvůrců, ale pohybuje se ve vyšších číslech, než je nárůst minimální mzdy.
Jiný styl
Na rozdíl od minulých se změnili hráči. Zatímco doposud přinášel o minimální mzdě zprávu s grafikou sám prezident ,Recep Tayyip Erdoğan, tentokrát to učinil ministr práce a sociálního zabezpečení Turecké republiky Prof. Dr. Vedat Işıkhan. Prezident informaci předal pouze v textové podobě "V roce 2025 bude minimální mzda uplatňována jako čistá 22.104 TL s nárůstem o 30 %. Ať je to prospěšné naší zemi a národu.". Na sdílené infografice tedy není podpis prezidenta, ale jen ministra.
![]() |
infografiky o zvýšení mzdy z posledních let |
Okamžité reakce
Vedle přívalu emocí od nadšených či rozhořčených občanů nebo map různých měst s aktuálními nájmy vyššími než chystaná minimální mzda se již objevila první oznámení o zvýšení cen, taktéž od 1. ledna.
V radě obchodní a průmyslové komory v Antalyi ATSO došlo k rozhodnutí od 1. ledna 2025 zvýšit o 25 procent u pekařských výrobků, jako je chléb, simit a další pečivo. Cena chleba byla zvýšena na 12,5 TL a simit na 15 TL.
Mezi dalšími reagujícími je například istanbulský starosta Ekrem İmamoğlu:
"Vláda se dnes večer svým rozhodnutím oficiálně vysmála 9 milionům pracovníků s minimální mzdou a jejich rodinám. 22 104 lir není v Istanbulu ani měsíční nájemné. Odpovědnost samozřejmě padá na nás. Jako IBB budeme muset výrazně navýšit rozpočet na sociální pomoc. Mám dva návrhy pro prezidenta, který je odtržen od faktů a lidí. Použijte zítra trumf „dekret“, který tak často používáte, a zajistěte další zvýšení minimální mzdy. Rovněž oznamte, že stanovená částka je na 6 měsíců a po 6 měsících bude vydáno nové nařízení. Nenuťte národ, aby platil účet za vaši špatnou hospodářskou politiku."
Cenové nůžky se rozevírají
Inflace a zdražování veřejnost přijímá jako fyzikální zákony, které prostě jsou, ať se nám to líbí nebo ne. Až příliš často se viní vláda a její politika, což je viditelný a do určité míry oprávněný terč. Co ale vidět není a situaci zhoršuje, to jsou obchodní řetězce a prodejci. Veřejnost nedovede při tak prudkém pohybu cen všeho zboží si uvědomit co je jen dorovnání inflace turecké měny a co si ještě nadto přidaly výrobci, řetězce či prodejci. To je vidět až při porovnání se zahraničí, kdy původně země s levným zbožím se Turecko pomalu ale jistě stává zemí, která má zboží dražší než daleko bohatší země Evropské unie. To také ukázal náš článek porovnávající několik druhů zboží (viz článek Turecko je výrazně dražší než Česko či Slovensko, ale ne ve všem).
Další, co má zkrotit nárůst cen, je kontrola nárůstu nájmů. Pronajímatelé bytů se ocitli pod drobnohledem, protože se až příliš často vyhýbají povinnosti odvádět daně a zároveň zvyšují nájemné nad únosnou mez.
Vláda s ministerstvem financí v čele si ale situace jsou vědomi, jak ukazuje dnešní výnos ministerstva obchodu Turecké republiky, z nějž vyjímáme:
"Prosíme naše občany, aby v případě stížností na chamtivé a nenasytné podniky informovali naše ministerstvo obchodu.
Na začátku roku 2025 budou všechny kontrolní pokuty uplatňovány zvýšením sazby přecenění na 43,93 %. V tomto ohledu budou přehnané cenové praktiky, jejichž cílem je, aby naši občané a spotřebitelé trpěli, trestány nejpřísnějším způsobem přes nové výše pokut."
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Nekonečný příběh. Jak dlouho ještě?
OdpovědětVymazatNikdo neví...
OdpovědětVymazat