Když se řekne Vánoce, vánoční stromeček, vánoční ozdoby, vánoční koledy, vánoční cokoli, vybavíme si vánoční trhy například v Německu, ale rozhodně si s tím nespojujeme Turecko nebo Istanbul. Přitom zde slavili křesťané Vánoce dříve než v Česku. A vánoční stromky a ozdoby si hlavně v Istanbulu kupují křesťané, muslimové i další víry. Vlastně...
Vánoce číslo jedna
Vánoce jsou spojovány s náboženstvím, s duchovnem, s pohádkovou atmosférou a dalšími vzletnými pojmy (Turci by dodali, nebo jak rychle létají peníze). Realita ale byla pragmatická až nepříjemná. První historicky doložené slavení Vánoc se datuje do 4. století našeho letopočtu. Křesťanská církev začala oslavu slavit na 25. prosince, aby nahradila starší pohanské svátky, jako byl Římský svátek boha slunce, Sol Invictus, protože přibližně souhlasí se zimním slunovratem. Tento krok měl také za cíl snížit vliv pohanských tradic a přivítat víru v narození Ježíše Krista.
Můžete nás sledovat také Bluesky na adrese https://bsky.app/profile/zit-istanbul.bsky.social
Vánoční duch v Evropě versus v Istanbulu
Když se v Evropě řekne Vánoce, vybavíme si až bolestně útok na zákazníky a jejich peněženky již od počátku podzimu. To postupně zesiluje, aby se postupně zesilovala hlasitost vánočních koled v obchodech a obchodních domech, aby před Vánoci nepříjemně řvaly (a prodavači by řvali vzteky, jak to poslouchají od rána do večera). Honba za "svátky klidu" připomíná snahu o suchý déšť. Nemálo lidí to vyřeší tím, že to ignoruje, stromeček nemají, dárky si nedávají, namísto shonu odletí do teplých krajin, pokud možno co nejdál od vánočního šílenství.
![]() |
zdroj: koctas.com.tr |
Istanbul je v tomto ohledu daleko ohleduplnější. Frank Sinatra v obchodních domech potichu zpívá o bílých Vánocích, pouliční výzdoba na řadě míst příjemně dokresluje atmosféru, řada kostelů začíná mít výzdobu a strom (při jejich rozměrech lze těžko hovořit o stromečku) a pomalu se připravuje rozpis půlnočních mší.
![]() |
zdroj: koctas.com.tr |
Ne, skutečně nedošlo k mýlce, ano, hovoříme o té muslimské zemi tam dole a o tom velkoměstě na Bosporu. Nesmíme zapomenout, že v Turecku byl vlastně skutečný počátek křesťanství (Izrael je jen první krok, resp. první oběť), navíc Istanbul dnes i po mnoho století předtím je centrem východního křesťanství. Právě v Istanbulu sídlí patriarcha ortodoxního světa (i když dnes ne celého).
![]() |
zdroj: koctas.com.tr |
MIMOCHODEM: Za císaře Justiniána I. byla vytvořena tzv. pentarchie, kdy křesťanský svět byl rozdělen do pěti hlavních biskupských stolců Římské říše. Konstantinopolský ekumenický patriarchát je jedním z nich (byl založen roku 38 n. l. Svatým Ondřejem). Po rozpadu pentarchie po velkém schismatu je namísto římského patriarchy (papeže) první mezi rovnými (Prīmus inter parēs) právě patriarcha konstantinopolský. Jestliže toho lze přirovnat ke katolickému papeži (pouze čestnou funkcí než výkonnou mocí), potom Istanbul musíme přirovnat k Vatikánu (ačkoli pravoslavná církev je zcela decentralizovaná a nemá žádnou ústřední autoritu). Ani příchodem Osmanské říše nebyl post istanbulského patriarchy zrušen, takže ve stejném městě jen pár kilometrů od sebe sídlila hlava sunnitského islámského světa a ortodoxní patriarcha.
![]() |
zdroj: A101 |
Obchody se také přizpůsobují, ale spíš sortimentem než brutálním útokem na peněženky kupujících. Řetězec Migros ve svém firemním nabídkovém časopise Migroskop v čísle 864 [PDF] pro 21. listopad až 4. prosinec 2024 přináší celou řadu vánočních stromečků a velké množství vánočních ozdob. Od 5. prosince má diskontní řetězec A101 vánoční nabídku. A kolem Egyptského bazaru též známého jako Bazar s kořením (Spice Bazaar) v historickém centru Istanbulu je ve spoustě obchodů vyměněno zboží za typicky vánoční od stromečků a ozdob až po vánoční vykrajovátka a formičky na cukroví. A některé obchody jako řetězec Kočtaš (něco jako OBI) nabízí vedle plastových stromků také živé.
![]() |
Migroskop č. 864, strana 77 + 78 (zdroj: money.com.tr) |
MIMOCHODEM: Nabídka v řetězce A101 není ve všech pobočkách stejná. Pobočky v mezinárodnějších čtvrtích mohou vánoční (či přesněji novoroční) stromky a ozdoby nabízet, v tradičnějších místech s většinovým venkovským obyvatelstvem se toto spíš městské vybavení domácností nemusí v prodejnách A101 vyskytovat.
To jako vážně v Turecku slaví Vánoce?
Křesťané ano, jiní nikoli. Před desítkami let se stalo zvykem, že se strojí stromeček a dávají dárky, ale nikoli na Vánoce (neřešme která část křesťanského světa slaví kdy), ale na Nový rok. Nejedná se o náboženský zvyk, nýbrž civilní, lidový. Proto je možné vidět i velmi věřící muslimky (což se pozná podle oblečení), jak si v obchodech vybírají "vánoční" ozdoby.
MIMOCHODEM: Zdobení stromku v prosinci má mít původ v Německu a Nizozemsku z 16. století, ovšem je řada národů tvrdících, že je to vlastně jejich prastará tradice, jen se na ni v průběhu staletí zapomnělo. Mezi ně patří také Turecko. Jako původní tureckou tradici ji popisuje například kniha Türk Halk Edebiyatı (Turecká lidová literatura).
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat