Literární dílo tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka je uznávané po celém světě, jeho výtvarná tvorba však dosud zůstávala širší veřejnosti neznámá.
Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do autorova výtvarného, konceptuálního i fotografického díla, které je dokladem Pamukova celoživotního zájmu o vztah literatury a výtvarného umění a ve kterém jsou zároveň patrné dva výrazné a nevyčerpatelné zdroje inspirace: literatura včetně vlastní románové tvorby a autorův rodný Istanbul s pohnutou a velkolepou historií sahající od Osmanské říše přes Tureckou republiku až po zánik tradice v ruinách současnosti.
MIMOCHODEM: Výstava se jmenuje Výstava věcí, protože, jak sám spisovatel uvádí, "ulice mi také vždy nabízely útěchu. Jako by dokázaly odpovědět na můj smutek a osamocení nebo mi pomáhaly urovnat si myšlenky. Člověk šel ven, ale na procházce se zároveň nořil hlouběji sám do sebe."
MIMOCHODEM: Kdo je Orhan Pamuk? Orhan Pamuk je renomovaný turecký spisovatel, který se narodil 7. června 1952 v Istanbulu. Je známý pro své postmodernistické romány, které často zkoumají tematické okraje mezi východem a západem, minulostí a současností. Pamuk získal mnoho literárních ocenění, včetně Nobelovy ceny za literaturu v roce 2006. Mezi jeho nejznámější díla patří romány jako "Sessiz Ev" (Tichý dům), "Benim Adım Kırmızı" (Jmenuji se Červená) a "Kara Kitap" (Černá kniha). Pamuk také píše eseje a vyučuje na Columbia University v New Yorku.
Srdcem výstavy je expozice istanbulského Muzea nevinnosti, které Orhan Pamuk otevřel v roce 2012 a které od počátku koncipoval paralelně se svou stejnojmennou knihou. Fiktivní příběh o nenaplněné lásce Kemala, bohatého syna továrníka, a jeho půvabné sestřenice Füsun je v expozici „odvyprávěn“ prostřednictvím předmětů denní potřeby románových postav. Jednotlivé kapitoly své knihy zde Pamuk proměnil v jakési „kabinety kuriozit“, trojrozměrná zátiší, ve kterých si s dadaisticko-surrealistickým nadšením a citem pro detail pohrává s nejednoznačností vztahu mezi slovem a obrazem a propůjčuje jim tak poetickou sílu.
MIMOCHODEM: Ještě před návštěvou výstavy si lze vyposlechnout komentování jednotlivých děl přímo na stránkách DOXu.
MIMOCHODEM: Projekt Muzeum nevinnosti (turecky "Masumiyet Müzesi") od začátku Orhan Pamuk koncipoval jako experiment, jak odvyprávět příběh pomocí literatury a umění zároveň. Předměty spojené s románovými postavami jako náušnice, střevíčky, staré pohlednice či truhly se šitím osobně nakupoval na bleších trzích nebo v antikvariátech. Pečlivě je pak naaranžoval v osmi desítkách vitrín, z nichž zhruba polovinu nyní vystavuje Dox. Každá kromě konkrétní kapitoly knihy připomíná okamžik zmrazený v čase, jakési zátiší života ve starém Istanbulu. "V tom spočívá ta útěcha věcí z názvu výstavy. Jdete se svou láskou do kina, strčíte lístek do kabátu, zapomenete na něj, po dvaceti letech ho najdete a všechno se vám to vybaví. Předměty dokážou přivolat minulost. A také podněcují představivost. Já je nesbíral proto, že bych byl jako hrdina mé knihy posedlý, ale protože jejich prostřednictvím vyprávím příběh." Muzeum je umístěno na evropské straně Istanbulu v městském obvodu Beyoğlu, nedaleko střední školy Galatasaray u zlomu Třídy nezávislosti (Istiklal Cd.). Studenti a starší 65 let mají vstup za 100 lir, ostatní občané Turecka za 200 TL, zahraniční návštěvníci za 400 TL a cizinci nad 65 let a zahraniční studenti za 280 lir (pro představu oněch 400 lir je nyní 274 Kč nebo 11 eur). Dox v Praze má vstupné pro dospělé za 280 Kč, pro studenty a seniory na 65 let za 130 Kč, pro děti od 7 do 15 let za 100 Kč, děti do 6 let zdarma.
Stejný přístup použil Orhan Pamuk i ve svých nejnovějších dílech, která vytvořil pro tuto výstavu a v nichž vstupuje do pomyslného dialogu s klasickými díly starých mistrů i moderních malířů, pocházejících ze Státních uměleckých sbírek v Drážďanech a sbírek muzea Lenbachhaus v Mnichově. Tato díla jsou nejen rozhovorem mezi světem literatury a výtvarného umění, ale i pozoruhodným dialogem dvou kultur.
Výstava se koná ve spolupráci s Orhanem Pamukem, Muzeem nevinnosti v Istanbulu, Staatlichen Kunstsammlungen Dresden a muzeem Lenbachhaus Mnichov. Součástí výstavy je dílo tureckého videoumělce Aliho Kazmy Dům z inkoustu, poetický videoportrét literárního i vizuálního díla Orhana Pamuka.
![]() |
zpráva o pražské výstavě v turecké televizi |
V pražském Centru současného umění DOX je výstava otevřena od 21. listopadu 2024 do 6. dubna 2025. Kurátorkou je Michaela Šilpochová (s ní natočil rozhovor Český rozhlas), která návštěvníky 17. 12. 2024 v 18:00 provede výstavou v komentované prohlídce. Dále Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se vydá do výstavy a románového světa tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka, a to 9. 1. 2025 od 14:30 nebo 16:30 a 16. 1. 2025, od14:30 nebo 16:30.
MIMOCHODEM: V únoru 2025 by se měl do české metropole vrátit na pozvání nakladatelství Argo, aby pokřtil český překlad svého nejnovějšího románu Morové noci a prohlédl si "svou" výstavu v Doxu.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ODKAZY: dox.cz, Muzeum nevinnosti
Komentáře
Okomentovat