Ministr energetiky a přírodních zdrojů Turecka Alparslan Bayraktar zveřejnil tiskovou zprávu o aktuálním setkání v Istanbulu (předtím to bylo před několika dny, viz článek Robert Fico míří do Turecka na setkání s tureckým prezidentem):
V Istanbulu jsme se setkali s místopředsedkyní vlády a ministryní hospodářství Slovenska paní Denisou Sakovou a její doprovodnou delegací.
Během našeho setkání v Ankaře minulý týden jsme diskutovali o krizi způsobené přerušením dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu.
Na dnešní schůzce jsme diskutovali o tom, jak může Turecko přispět k zajištění bezpečnosti dodávek energie na Slovensko, zejména zemního plynu, a o spolupráci, kterou můžeme v tomto směru rozvíjet.
![]() |
zdroj: x.com/aBayraktar1/ |
MIMOCHODEM: Turecko patří mezi těch několik málo zemí, kde současné hlavní město je nové, menší a méně významné se zaměřením na diplomacii, zatímco někdejší hlavní město je větším či největším městem v zemi a zároveň centrem obchodu v zemi. Proto se stává, že se se ministři především obchodu setkávají nikoli v hlavním městě, ale v obchodně nejvýznamnějším městě. Vedle Turecka patří mezi takové země Austrálie, Brazílie nebo USA.
Ve stejné době ministryně na Facebooku sdílela toto:
Ukrajinský prezident Zelenskyj zastavil v decembri akékoľvek snahy Slovenska tranzitovať plyn cez Ukrajinu na naše územie.
Upozorňovali sme už v decembri, že toto rozhodnutie je jednostranné, nerozumné, nepragmatické a bude mať vážne dopady na zvýšené ceny plynu pre celú Európu.
No naplnilo sa aj naše druhé negatívne očakávanie tohto rozhodnutia, že Ukrajina nebude mať dostatok plynu na vlastnú spotrebu.
Objem plynu v ukrajinských zásobníkoch klesol ku kritickej hranici 10 percent. Ukrajina potrebuje po zastavení ruského tranzitu dovážať minimálne 100 mil. m3 mesačne. Navyše, predpoveď počasia pre február značí pokles teplôt.
Dôsledok - ceny plynu rastú a dosahujú maximum od nového roka pre celú Európu.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat