[AKTUALIZOVÁNO V 21:16] Žít Istanbul v článku o plánované návštěvě slovenského premiéra v Turecku předvídal, že hlavním tématem budou dodávky zemního plynu přes Turecko na Slovensko. Ukázalo se, že předpoklad byl správný. Ostatně náznaky i přímé informace z minulosti to jen potvrzovaly, takže nejde o překvapivý krok.
Turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar napsal:
Zúčastnili jsme se jednání delegací konaného v Prezidentském komplexu pod vedením našeho prezidenta pana Recepa Tayyipa Erdoğana a slovenského premiéra pana Roberta Fica.
Od našeho prezidenta jsme dostali potřebné instrukce ohledně řešení nedostatku plynu na Slovensku po zastavení dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu.
O tomto problému jsme jednali také s místopředsedkyní vlády a ministryní hospodářství Slovenska paní Denisou Sakovou, která byla v rámci návštěvy v Ankaře.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan o schůzce napsal:
Během dnešního jednání s předsedou vlády Slovenské republiky Robertem Ficem jsme diskutovali o možnostech dalšího prohloubení našich bilaterálních vztahů.
Společným prohlášením, které jsme podepsali, jsme naše vztahy povýšili na úroveň strategického partnerství.
Podepsali jsme také dokumenty o spolupráci mezi našimi ministerstvy a institucemi v různých oblastech, jako je vojenství, obranný průmysl a kultura.
Objem našeho obchodu, který se v roce 2019 pohyboval kolem 1 miliardy dolarů, dosáhl za posledních 4-5 let 3 miliard dolarů.
Naším společným cílem je 5 miliard dolarů...
Jedním z témat našich dnešních rozhovorů bylo posílení spolupráce v oblasti obranného průmyslu mezi Tureckem a Slovenskem, jakožto dvěma spřátelenými spojenci v NATO, prostřednictvím konkrétních projektů.
S mým drahým přítelem jsme také diskutovali o vztazích Turecka a Evropské unie a o aktuálních regionálních a globálních otázkách.
Upřímně věřím, že nás Slovensko bude i nadále podporovat v dosažení našeho cíle, kterým je plnohodnotné členství v Evropské unii.
Sdíleli jsme také naše hodnocení války na Ukrajině, která nyní ovlivňuje celou Evropu.
Shodli jsme se na tom, že je třeba nastolit spravedlivý, trvalý a trvalý mír v souladu s mezinárodním právem a základními zásadami Charty OSN dříve, než se prohloubí důsledky války v našem sousedství.
Jako Turecko a Slovensko budeme i nadále usilovat o příměří a trvalý mír.
Doufám, že dokumenty, které jsme dnes podepsali, budou příznivé.
![]() |
infografika o plynovodech napříč Tureckem z ledna 2023 |
Slovenský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Juraj Blanár komentoval schůzku následovně: "Strategické partnerstvo, ktoré počas našej návštevy v Ankare uzatvorilo Slovensko a Turecko, je historickým krokom k ďalšiemu zbližovaniu našich štátov. Chceme zužitkovať aktívnejší prístup a komunikáciu, využiť veľké príležitosti na rozvoj ekonomickej diplomacie s cieľom zdvojnásobiť vzájomný obchod na úroveň 5 mld. eur."
Turecko má snahu mít více zdrojů zemního plynu, aby nebylo závislé na jediné zemi. Proto vedle aktuálně diskutovaného TurkStreamu ještě TANAP (viz výše). Ostatně pro TurkStream bylo od začátku potenciálním odběratelem kromě jiných také Slovensko, jak je vidět z infografiky turecké agentury Anadolu z roku 2018 (viz níže).
![]() |
infografika o plynovodu TurkStream z roku 2018 |
To ale zdaleka není vše, co Slovensko v Turecku vyjednalo. Ministr kultury a cestovního ruchu Turecké republiky Mehmet Nuri Ersoy komentoval událost následovně:
Hostitelem našeho prezidenta pana Recepa Tayyipa Erdoğana jsme dnes přivítali předsedu vlády Slovenské republiky pana Roberta Fica oficiálním ceremoniálem v prezidentském komplexu.
Za účelem upevnění přátelských vztahů mezi našimi zeměmi se uskutečnilo mezidelegační jednání s ministryní kultury Slovenské republiky Martinou Šimkovičovou.
Podepsali jsme memorandum o porozumění v oblasti kultury mezi naším ministerstvem a Ministerstvem kultury Slovenské republiky na léta 2025-2029.
Věřím, že naše kulturní i turistické vztahy se Slovenskem naberou na síle.
Ministr obchodu Turecka Ömer Bolat vydal následující komentář:
Místopředseda vlády a ministr hospodářství Slovenska spolu s naším ministrem energetiky a přírodních zdrojů panem Alparslanem Bayraktarem na začátek zasedání Rady pro strategickou/spolupráci na vysoké úrovni Turecko-Slovensko (YDSK) konané za vedení našeho prezidenta pana Recepa Tayyipa Erdoğana a předsedy vlády Slovenska pana Roberta Fica jsme se setkali s paní Denisou Sakovou (ministryně hospodářství SR, pozn. red.).
Během našeho setkání jsme diskutovali o našich bilaterálních obchodních a ekonomických vztazích, možnostech spolupráce v oblasti energetiky, zejména obnovitelných zdrojů energie, zelené ekonomiky, digitalizace a vzájemných investičních příležitostech.
Nadále budeme posilovat naše vztahy se Slovenskem, jedním z našich nejvýznamnějších obchodních partnerů v Evropě, diverzifikací oblastí spolupráce.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat