Asi žádný stát není rád spojován s drogami. Také Turecko si prožilo tuto minulost s tím, že jedno město si až do 21. století přineslo jméno, které jej přímo spojovalo s drogami, protože se jmenovalo Opium, turecky Afyon. Právě dnes 6. ledna 2025 je dvacáté výročí změny názvu tohoto jména.
Afyon > Afyonkarahisar
Za dob Osmanské říše mělo toto město jméno Afyon Kara Hisar (opiový černý hrad) již podle záznamů z roku 1684 (ovšem s mezerami mezi jednotlivými slovy). Hojně se zde pěstovalo opium (sušená šťáva z nezralých makovic máku setého) a na černé skále se nachází hrad, známý také jednoduše jako Afyon (v ještě starší literatuře se zmiňují jména Karahisar-i Sahip, Afium-Kara-hissar a Afyon Karahisar). Město neslo až do 21. století jméno Afyon (opium), dokud turecký parlament zákonem č. 5285 dne 6. ledna 2005 nezměnil název na Afyonkarahisar. Příslušný zákon o změně jména byl přijat během 60 vteřin. Zákon byl předložen předsednictvu Velkého národního shromáždění Turecka se společným návrhem členů AKP a CHP.
![]() |
Opiový černý hrad (zdroj: wikimedia.org) |
MIMOCHODEM: Internet si pamatuje vše, když na to přijde. A webová doména města má dodnes jméno Afyon, tedy .afyon.bel.tr. Předchozí doménu si město ponechalo i po změně jména.
![]() |
zdroj: afyon.bel.tr |
Afyonkarahisar je jednou z provincií, kde je pěstování máku povoleno. Protože se mák pěstuje již po staletí, stal se důležitou součástí afyonkarahisarské kultury. Mák je nepostradatelnou součástí jídel, která se připravují zejména z pečiva... Nejzákladnějším znakem místního pečiva, jako je bending, ağzıaçık, lokul a katmer, je to, že se vyrábí z máku. Kromě nich je možné v pekárnách a cukrárnách najít makovou pitu, makový chléb a buchty.
MIMOCHODEM: Opium má velkou historii. Západní země nejdříve opium pašovaly do cizích zemí (viz britský export do Číny v 19. století), aby se poté samy bránily podobnému postupu od jiných zemí. Původně francouzský istanbulský spisovatel Pierre Loti, který byl jedním z mnoha uživatelů opia. Až v průběhu 20. století se postupně a pomalu začal zákaz používání i výroby opia mimo lékařské užití rozšiřovat.
![]() |
Kde je Afyonkarahisar v rámci Turecka? (zdroj: mapy.cz) |
MIMOCHODEM: Turecko a Česko si konkurují i nekonkurují v produkci potravinářského máku. V Česku to je ale tzv. modrý mák nebo český modrý mák, v Turecku se produkuje jak modrý mák, tak hnědý. Právě ten se prodává jako mletá pasta, modrý jen surový.
Afyon byl velkým a mezinárodně významným producentem opia ještě v 60. letech 20. století. Ale pod mezinárodním tlakem Turecko změnilo svůj dosavadní postoj, kdy byla pole vypálena a produkce ukončena. Nyní se mák pěstuje pod přísným licenčním režimem především pro potravinářský průmysl. Surové opium se již nevyrábí, ale morfin a další opiáty se získávají metodou extrakce makové slámy.
MIMOCHODEM: Podobně jako se z Afyonu stal Afyonkarahisar, přejmenovala se i další města v Turecku, viz Maraš > Kahramanmaraš (zmrzlináři ale používají jméno Maraš, viz firma MaDo, Maraš Dondurmasi), Antep > Gaziantep (pro pistácie neboli plody řečíku pistáciového se ale stále používá jméno "oříšky z Antepu", turecky "antep fistik") nebo Urfa > Şanlıurfa (stále se ale používá ve jméně "kebab z Urfy" neboli Urfa kebabı).
Památkou na opiové jméno jsou organizace, které vznikly ještě před přejmenováním města jako Afyon Kocatepe Üniversitesi, ovšem přebírají si jej i některé organizace i po přejmenování města, jako Afyon İdmanyurdu (ženský fotbalový klub založený roku 2018).
To mi připomnělo nápis na kamionu '20 lat na drogach'.
Jakože je řidič 20 let na drogách? To snad...
Aha, takže ještě vysvětlivky. To je polsky, takže to není na drogách, ale na cestách.
Aha! Takže novinový titulek "Najmniej wypadków drogowych od 20 lat - podlaska policja podsumowała ubiegły rok" není o tom, že by si policie chválila plynulost dodávek drog, viď!
Ne, chválí to, že bylo za 20 let nejméně nehod na cestách za uplynulý rok.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat