Tragický případ požáru luxusního hotelu v tureckém lyžařském středisku otřásl samotným Tureckem i řadou dalších zemí. Případ vyvolal řadu reakcí z řady stran, ale také odhalil šlendrián a amatérismus.
Co že se stalo?
V luxusním hotelu Grand Kartal v lyžařském středisku Kartalkaya vypukl kolem 3:27 ráno 21. ledna 2025, aby nakonec zanechal 79 mrtvých a velkou spoustu nezodpovědných otázek (na téma jsme psali článek Tragický požár v lyžařském středisku, desítky mrtvých, vyhlášen státní smutek).
Mezi lidem kolují různé informace o pozadí tragédie a lidé nyní pod tlakem událostí přísněji hledí na své bydliště i pracoviště či místo dovolenkového pobytu s důrazem na elektroinstalaci, hasičské přístroje, požární čidla, nouzová schodiště a další témata, která se objevila jako minimálně sporná v případě tragického požáru v hotelu Grand Kartal. Také doba příjezdu hasičského sboru za necelou hodinu od nahlášení je neuvěřitelně dlouhá, ovšem nejbližší stanice je ve městě Bolu, odkud se rychleji dostat nelze. Jen několik týdnů stará požární kontrola hotelu ukázala závažné nedostatky, ovšem hotel byl v provozu i nadále.
Novinářské přehmaty
Nejdříve se pusťme do těch lokálních. Turecko má v podobných případech zvykem na začátku zamezit médiím zveřejňovat některé detaily včetně obrazového materiálu, aby nebylo zveřejněno něco, co může kazit případné vyšetřování příslušných úřadů. Také nyní to některá média porušila. Nebyla sama; na sociálních médiích se velmi diskutoval případ skupiny lidí, kteří si přijeli katastrofu nafotit a natočit ještě ve chvíli, kdy hotel hořel a kdy se hasiči se stále pokoušeli dostat požár pod kontrolu a záchranáři bojovali o životy lidí.
Lyžařské středisko NA VÝCHODĚ Turecka. Velmi zhruba se dá říci, že hlavní město Ankara leží ve středu Turecka (střed je spíš poblíž města Kayseri, Ankara je od středu přece jen trochu na severovýchod, pro zjednodušení to ale postačí). Protože zmíněné lyžařské středisko leží na severozápad od Ankary směrem na Istanbul, lze jej těžko považovat za východ země. Novináři si evidentně spletli Kartalkaya se známějším střediskem Erciyes či podobnou lyžařskou celebritou.
![]() |
Kartalkaya na mapě Turecka (zdroj: Mapy.cz) |
MIMOCHODEM: Častým omylem je zaměňování poloostrova Malá Asie s Tureckem. Malá Asie je sice součástí Turecka, ale tvoří jen její západní část. Malá Asie má v řadě jazyků jméno Anatolie, ovšem tento pojem se často a nesprávně zaměňuje s celým Tureckem. Tento postoj je viditelný také v Turecku.
![]() |
poloostrov Malá Asie (zdroj: wikimedia.org) |
Nejtragičtější požár V EVROPĚ tohoto typu za posledních 10 let. Protože se lyžařské středisko nachází mezi Ankarou a Istanbulem, lze těžko hovořit o požáru v Evropě. Již Istanbul je rozdělen na asijskou a evropskou stranu (od hotelu ke břehům Bosporu je to 235 kilometrů vzdušnou čarou).
Nejtragičtější požár v Evropě tohoto typu ZA POSLEDNÍCH DESET LET. V době zveřejnění této informace bylo oficiální číslo obětí 67. Média ale zapomněla na případ z 14. června 2017, kdy v obytné budově Grenfell Tower v Londýně zahynulo 72 lidí. A protože jsme nyní v roku 2025 (navíc ještě v lednu), červen 2017 se stal před méně než deseti lety.
Ano, toto vše šlo nasbírat hned první den v českých médiích. O Turecku mají velmi slabé znalosti jak běžní občané Česka, tak bohužel i někteří novináři (čest veřejnosti i odborníkům i z řad novinářů, kteří dokazují opak).
Protest, jako symbol smotané prostěradlo z okna
Média sledují případ po tureckém způsobu, což znamená nekonečné několikahodinové debaty, které se každý večer nacházejí na několika sledovaných televizních kanálech. Lidé se o to více mohli dozvědět jak fakta, tak reakce nejrůznějších politiků včetně ministrů. Část veřejnosti protestuje vůči tomu, že žádný politik či ministr neodstoupil ze své funkce (hovoří se o ministrovi cestovního ruchu). Také je otázkou zda by síť hasičů neměla být hustší, což ale veřejnost zatím nijak příliš nekritizuje. Zatčena byla řada osob včetně majitele hotelu, ovšem lidé také volají po politické odpovědnosti.
MIMOCHODEM: Zrovna včera hořela přestavovaná budova desetipatrového hotelu v jihotureckém přímořském středisku Alanya (psali jsme v článku Požár desetipatrového hotelu v jihotureckém středisku Alanya).
![]() |
příklad prostěradlového protestu |
Protesty používají hash tag "oksijenimkalmadı" (došel mi kyslík). Protest se šíří stylem "udělal to můj kamarád, tak to dělám taky". Je to připomínkou toho jak se lidé v hotelu Grand Kartal snažili dostat ze svých pokojů právě na svázaných bílých hotelových prostěradlech, které se tak staly symbolem protestu. K protestům se připojila také Strana pracujících Turecka (Türkiye İşçi Partisi), což je místní malá silně levicová strana.
Protest je svým rozsahem zatím malý, navíc se ani při masivnějších protestech v minulosti ničeho nedocílilo.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat