Nový velvyslanec Turecka v Praze aktivně jedná s různými stranami Česka, neopomíjí také turecké podnikatele působící v Česku. V posledním měsíci se soustředil kromě jiného na Karlovu univerzitu.
Paní Gamze Korbek, Ph.D., která pracuje na Katedře anglického jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, navštívila 16. ledna velvyslanectví Turecka v Praze a setkala se s panem velvyslancem J.E. Metinem Feyzioğluem a první radovou paní Banu Malaman.
Velvyslanec Turecka v Praze J.E. pan Metin Feyzioğlu se 10. února setkal s panem Milanem Žoncou, zástupcem děkana katedry mezinárodních vztahů, panem Danielem Bouškem, vedoucím katedry blízkovýchodních studií a paní profesorkou Jitkou Malečkovou, aby prodiskutovali možnosti spolupráce v rámci studia katedry turkologie na Univerzitě Karlově (viz snímek výše).
Kdo je kdo?
PhDr. Milan Žonca, Ph.D. vyučuje od roku 2014 na oboru hebraistika. Vystudoval hebraistiku a religionistiku na FF UK, doktorské studium absolvoval na Queen Mary, University of London. Ve své disertaci, obhájené v roce 2015, se zabýval intelektuální diverzitou v pozdně středověkých aškenázských komunitách střední a východní Evropy. V letech 2016–2020 působil také jako postdoktorand Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení Filosofického ústavu AV ČR. Od roku 2017 je předsedou akademické rady Pražského centra židovských studií FF UK. Zabývá se především kulturními dějinami židovských komunit ve středověké křesťanské Evropě a dynamikou jejich mezináboženských interakcí. Věnuje se také překladům textů středověkých židovských autorů, připravuje výbory z děl Profajta Durana a Šem Tova ibn Falaquery.
Doc. PhDr. Daniel Boušek, Ph.D. vyučuje od roku 2006 na oboru hebraistika. Ve své disertaci se zabýval hebrejskými cestopisy a židovským poutnictvím. Nakladatelství Academia vydalo jeho rozsáhlou monografii Polemika islámu s judaismem a hebrejskou Biblí ve středověku (2013). V roce 2015 absolvoval semestrální stáž na Herbert D. Katz Center for Advanced Jewish Studies při University of Pennsylvania a v roce 2016–2018 získal Alexander von Humboldt-Stiftung Research Fellowship, v jehož rámci pracuje na projektu Masāʾil al-chilāf: The Samaritan polemical treatise against the Jews. Od roku 2019 působí jako člen ediční rady nakladatelství Walter de Gruyter (Berlin), Studia Samaritana.
Prof. PhDr. Jitka Malečková, CSc. vyučuje osmanské a turecké dějiny a problémy současného Turecka na oboru turkologie. V letech 2004-8 působila v Russell Sage Foundation v New Yorku a v letech 2008-14 se na CERGE-EI v Praze věnovala výzkumu terorismu. Mezi stipendia, která získala, patří pobyt na Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences ve Stanfordu (2000) a Fernand Braudel Fellowship ve Florencii (2016). Přednášela na univerzitách ve Francii (EHESS), Maďarsku (CEU), v USA (Washington University v Seattlu) a Turecku (Universita Sabancı). Její kniha Úrodná půda: Žena ve službách národa (ISV 2002) analyzuje, jak rodící se turecká národní ideologie používala obrazy žen, a srovnává turecký příklad s národními diskurzy v dalších společnostech na okraji Evropy.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ODKAZ: Blízkovýchodní studia
Komentáře
Okomentovat