Přeskočit na hlavní obsah

Každý Čech umí trochu turecky

Kamarád se jednou v debatě najednou rozohnil:
A co mi je do turečtiny? Vždyť neumím ani slovo turecky!
A co to zrovna jíš?
Višňový jogurt.
Na čem sedíš?
Na sofa. A co to s tím má společného? Tváříš se jak nějaký šaman.
Tak vidíš, že umíš aspoň pár slov.
Neumím, ani slovo přece!
To je jeden z největších omylů, dívej se:

  • Jogurt = yoğurt [jóurt]
  • Višně = vișne [višne]
  • Sofa = sofa
  • Šaman = şaman [šaman]

To tvoje 'višňový jogurt a sofa' je asi taková narážka na turečtinu, jako 'majznout flaškou přes ksicht' zase na němčinu.
Aha... takže - každý Čech umí trochu turecky?
Něco jako - každý Čech němnožko govodiť po rusky, jak bylo v Koljovi? Ano. Některé zdroje uvádějí, že z turečtiny pocházejí i česká slova kajak, nebo kiosk. Kiosk je z perštiny, což je těsně vedle, turečtina byla přestupným nástrojem. Stejné je to i se slovem divan. Ale kajak coby plavidlo Inuitů tedy pochází spíš z grónštiny (qajaq). Turecké 'kayak' je svázané také s vodou, ale zmrzlou. Jsou to totiž lyže.
Drsně.
S tím sofa je to v češtině docela nadivoko. Vynechám precizně přesnou terminologii. Dost lidí má jako synonyma slova divan, kanape, gauč, sofa, a otoman. A sofa je z turečtiny, otoman vlastně také. Odkazuje totiž na tzv. Otomanskou říši.
Říše gaučů?
Ne, tak se dřív říkalo Osmanské říši.
Aha, jo takhle.
Z turečtiny sice pocházejí i další slova, ale to jsou spíš názvy tureckých oddílů, či politických nebo vojenských hodností. To tedy nejsou ta pravá doopravdy převzatá slova.
Jako třeba?
Janičář. To je z tureckého yeni çeri [jenyčeri], nové vojsko, což znamenalo stálé a profesionální vojsko.
A proč se tu bavíme o Turcích?
Tos právě šlápl dobře vedle. Janičáři nebyli Turci. Přesněji řečeno byli jimi kdokoli, jenom ne Turci.
Co je to za nesmysl? Jako turecká armáda, ale nesměli tam být Turci?
Zní to divně, ale je to tak. Byli to hlavně Slované, obecně nemuslimové. Proto se také začalo říkat 'poturčenec horší Turka'. Janičáři ale z poslušných vojáčků nakonec přerostli přes hlavu dokonce sultánovi (a nejednomu), takže byli nakonec zrušeni.
A jsou slova, kterým rozumí Čech i Turek, bez ohledu na původ slov?
No zdali! Spousta:
albüm > album
allah > alláh
atlet > atlet
atmosfer > atmosféra
avatar > avatar
banka > banka
basketbol > basketbal
botanik > botanika
demokrat > demokrat
diploma > diplom
dolar > dolar
etik > etika
faktör > faktor
fatura > faktura
festival > festival
fetva > fatva
fosfor > fosfor
genetik > genetika
harem > harém
hektar > hektar
internet > internet
kabare > kabaret
kaptan > kapitán
karate > karate
kart > karta
kategori > kategorie
katolik > katolík
kilometre > kilometr
komünist > komunista
kongre > kongres
kontrol > kontrola
latin > latina
metre > metr
metro > metro
milyon > milión
negatif > negativ
operatör > operátor
panik > panika
papirüs > papyrus
parlamento > parlament
parti > párty
penaltı > penalta
piyano > piáno
posta > pošta
problem > problém
profil > profil
program > program
propaganda > propaganda
proton > proton
radyo > rádio
şablon > šablona
senato > senát
senatör > senátor
sezon > sezóna
spor > sport
start > start
terapi > terapie
tünel > tunel
turist > turista
yarda > yard

Potom jsou takové, kde je otázkou nakolik je to opravdu z turečtiny, nebo je to jen shoda okolností. Je to například slovo "safra", které v turečtině znamená žluč. Když se řekne 'safra kesesi', znamená to žlučník.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…