Přeskočit na hlavní obsah

Brexit: radostně smutná zpráva pro Turecko

Během diskuse se otevřelo téma Británie po Brexitu a Turecko. Kamarád se najednou mohl vzteky zalknout: Ale co je Turkům do toho, že Británie odchází z EU? Vždyť Turecko není ani členem, ani sousedem Británie tak...


Tak si to rozebereme jedno po druhém. Jeden člen EU obchoduje s jiným členem EU, to je snadné, že ano.
Proto taky Evropská unie existuje.
Správně. A co člen EU země mimo EU?
To je export mimo Unii, co je na tom špatného? Když něco splní požadavky EU, tak to splní všechno i jinde.
Trochu EU nabubřelost. Snad to může platit směrem do třetího světa, do rozvojových zemí, ale jinam bych se na to moc nespoléhal. Ale tak jako tak, bavíme se o exportu. Co obráceně, co dovoz do EU?
Odněkud ty suroviny dovážet musíme.
To nemusí být jen suroviny, ale i vyspělé výrobky. Nepovyšuj EU příliš. USA, Japonsko nebo Jižní Korea v EU nejsou.
Jo takhle! Já myslel...
No právě. Tak nemysli, nebo do toho pak nešlapej.
Dobré, dobré. No pokud to splní, na čem se členové EU domluvili, tak není problém.
Přesně. Pokud se splní pravidla celé EU. A co dvě země, kde ani jedna není členem Unie?
No ty ať si domluví, co chtějí, ne?
No právě! A po Brexitu je to nově situace Británie a Turecka. Obě země jsou mimo EU, takže se domluví, na čem chtějí, jiní jim do toho nemluví.
Aha, vidíš, takhle jsem o tom neuvažoval. A obchodují vlastně spolu?
Taky mě překvapilo jak moc. Zrovna před týdnem zveřejnil Turecký statistický úřad čísla o minulém roce. Pro Turecko je Velká Británie druhý největší dovozce tureckého zboží, hned za Německem. Za rok 2019 to bylo vyvezeno do Německa zboží asi za 15 a půl miliardy dolarů, do Británie za necelých 11 miliard (přesně 10,87 miliard). Třetí je Itálie s 9,3 miliardami, čtvrtý Irák s 8,999 miliardami.

Turecko - export za prosinec 2019 (zdroj: Tüik)

Neměli jako konzultanta Baťu?
Pro ten Irák, viď!
Ale že Británie je číslo dva, to mě udivuje. No to je pak pro Turecko terno, že je Británie mimo.
No, ne vždycky. A to je ta druhá část. Jako člen EU byla Británie velkým zastáncem Turecka, jaký se v Unii hned tak neviděl.
Fakt? To jsem nevěděl.
No, já taky ne. A teď vystoupením Británie ztratilo Turecko velkou podporu. Lze tedy vyvodit, že v některých situacích se postoj evropské unie k Turecku může ochladit.
Zdá se mi to logické. Nojo, každý krajíc je o dvou kůrkách.
Ano. Každá mince má dvě strany. To platí jak o britských librách, tak o tureckých lirách.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…