Přeskočit na hlavní obsah

Turecký Dr. House: O čem bude dnešní díl?

Turecký Kanal D již řadu týdnů uvádí seriál ze zdravotnického prostředí s názvem Hekimoğlu coby kopii slavného seriálu House M.D. Jak si to Turci mohli dovolit? Proč to bojkotují? O čem bude ten dnešní díl?


Tvůrci originálního seriálu House si pohráli s písmennou symbolikou. I dopravní značky s písmenem H znamenají nemocnici (hospital), a tak příjmení doktora z tohoto seriálu muselo začínat na H. A tak vznikl House.


Turecká verze to měla složitější, ale měla štěstí. Protože původní seriál je založen na písmenu H, turecká verze to musela mít také. Přestože turečtina a angličtina spolu mají pramálo společného, v tohle se naštěstí shodly – Hospital se turecky řekne Hastane. Oboje tedy začíná písmenem H. Cesta k tureckému Housovi tedy byla zcela volná. Z možných příjemní začínajících na H vyhrálo Hekimoğlu.


Přestože původní seriál House tvořila firmy Fox network (a Fox je i v Turecku), nakonec Hekimoğlua tvořila a vysílá Kanal D.

Premiéra se na televizních obrazovkách odehrála 17. prosince 2019. Jde doposud o poměrně ženskou záležitost. Scénáře upravuje Banu Kiremitçi Bozkurt, režie se ujala Hülya Gezer.


V čem se turecká verze shoduje?

Protože licence je licence, nesmí se turecká verze odchylovat. Je tedy dodržena hlavní dějová linie, podobné jsou i linie doprovodné. Dokonce se kopíruje i fiktivní seriál, který hlavní postava neustále sleduje. Zřejmě se nepřebírá každá epizoda, ale jen se vybírá mezi potenciálně úspěšnějšími, přijatelnějšími.

Jak se turecká verze liší?

Evidentně je povolená určitá lokalizace problémů. To zahrnuje jak logické kroky (místní názvy, jména, zákulisí), ale i méně šťastné věci, jako přidání velkého množství slz a výrazné prodloužení epizod z původních 41 až 49 minut na neuvěřitelných 130 minut (a připočtěte tuny reklam). V televizi tedy sledujete od 20:00 do 23:30 (včetně úvodní předlouhé rekapitulace předchozího dílu).

Bitva ředitelek: Lisa Cuddy versus İpek Tekin

Trochu nefér výhoda turecké verze je v technologiích. 23. února 2020 se totiž na Twitter účtu @hekimogludizi (též https://twitter.com/hekimogludizi) objevila vysvětlující informace o aktuálním tzv. koronaviru.
Proč nefér výhoda, když je to super informovat lidi?
Protože původní House to nemohl, protože tehdy Twitter nebyl.
House se začal vysílat 16. listopadu 2004. Jak starý je Twitter?
Byl založený 21. března 2006.
Takže House je starší, takže ho Twitter musí pustit sedout v autobuse.

Jak souhlasí díly House a Hekimoglu?

Poměrně ano, ani se nemění jejich pořadí. Jen některé díly nebyly použity. Informace o dnešním 9. díle jsou převzaty z původního seriálu a z již zveřejněné ukázky.


Proč bojkot, když to chtěli?

Zřejmě tradičněji smýšlející diváci nesli s nelibostí scénář osmé epizody. Tam se měla odehrát scéna s mimomanželským sexem (samozřejmě jen náznaky, žádné porno). Ale fakt, že šlo o poměr mimo manželství, vytvořil vlnu bojkotu na sociálních médiích. Mnozí i sdíleli potrzenku nahlášení případu na RTÜK (turecká verze české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání).

Dva příklady hlášení přestupku z Twitteru

Každá reakce vyvolá protireakci, tak i protireakce vyvolala reakci. Zde je jeden případ za všechny:
Naše země (myšleno Turecko, pozn. red.):
zneužívání 👍
přepadení 👍
Ženské vraždy 👍
Násilí páchané na ženách 👍
Genderová diskriminace 👍
Dětské nevěsty 👍
Responzivní předmět: #HekimoğluBoykot 👎

Naráží se na to, že mnohých seriálech se objeví mnoho násilí, ale až sex vybouří některé diváky k bojkotu.

Existují i jíní Housové?

Mezi další remake patří argentinský Doctor Casa. Tam nemohli použít původní písmeno H, a tak do čtverce dali obě počáteční písmena (D, C). Mezi další autorizované remaky patří ruská verze Doctor Richter (2017).

Doctor Case - tým

Slovenský House se například přezdívalo slovenskému seriálu Dr. Ludský. Se svým vzorem má společnou nerudnost, velkou míru znalosti. Odlišuje ho pracovní zařazení a detektivní zasazení příběhů na rozdíl od Housovské nemocniční klasiky. Podobně (tedy na motivy) vznikl také ruský seriál Doctor Tyrsa (2010).

O čem bude dnešní díl?

Obvykle se musí divák nechat překvapit. Tentokrát nemusí být až tak zle. Proč? Protože jde o tureckou verzi jiného dílu, který se již vysílal a jehož děj je známý. Tu je ukázka dnešního dílu:


Tam je vidět, jak si chlapci hrají a věští si budoucnost. Vybranému chlapci vyšlo, že zemře. A co originál, Dr. House? Ano, takový díl existuje, jmenuje se Prokletý. Kdo chce předem vědět klíčovou zápletku, může si přečíst Wikipedii.

(Po odvysílání  9. dílu) Dívali jste se? Porovnávali jste americký vzor s tureckou mutací? Která byla lepší?

Komentáře

  1. Ten House z Argentiny je originálu dost podobný :-) Ale Cuddy...

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…