Přeskočit na hlavní obsah

Istanbulské kočky ve filmu

Nevinně jsem se zeptal kamaráda:
Viděls ty kočky včera večer ve filmu?
Je tu milion kanálů, který film myslíš? A kterou kočku?
(následoval výčet vnadných hereček)
Ale ne, to si nerozumíme. Já mluvím o kočkách.
No já taky!
Ty mluvíš o ženských, já mluvím o kočkách. Čtyři nohy, kožíšek, mňoukají.
Ahá, jo tyhle kočky myslíš? Tak to jsme si fakt nerozuměli. A co s nimi?
No včera totiž běžel dokumentární film Kedi (Kočka) o kočkách v Istanbulu, autor Ceyda Torun [džejda torun].

film Kedi (2016) - plakáty

To jsem neviděl. Dalo se na to koukat?
Byl to skvělý dokument. Ale bylo to chvílemi smutné.
A o čem to bylo? Tedy asi o kočkách, ale... víš, jak to myslím.
Vím. Byly to příběhy sedmi konkrétních koček. Tedy, vlastně to byl příběh konkrétních lidí kolem koček. A vlastně to byl i příběh mikrokomunit napříč Istanbulem.
To mohlo být zajímavé. Stejně, tady v Istanbulu se lidi můžou z těch koček zbláznit. Jednou snad i natočí o nich film, co bude i v kinech.
Ale to se stalo.
Ale já nemyslím dokument, ale opravdu film.
Jednak – to už přece dávno existuje, dokonce ty sám jsi mi o tom povídal před lety.
Já??? Nepleteš si mě s někým?
Nepletu. Řeknu jediné slovo. Či jméno. Garfield.
Aha, ale to se nepočítá!
Proč? Není to o kočce, nebylo to v kinech, jak jsi chtěl? A není Garfield vlastně typickou istanbulskou kočkou? Zrzavý, tlustý?
Právě, istanbulskou. To jednak není, jednak to nenatočili místní.
Dobře, tak jinak. Co tedy Zkaženej kocour (Šerafettin), turecky Kötu Kedi Şerafettin, anglicky Bad Cat? Film z roku 2016, od 5. února v kinech?
Co ode dneška?
Ano, ale před čtyřmi lety. Vidíš, dnes to má výročí. Tady máš ukázku, tady je celý film na Youtube v turečtině, nebo na Youtube v angličtině. Ale není to moc pro děti. Je to spíš pro bývalé děti, které klasický komiks četly před dvaceti lety.

Zkaženej kocour (komiks, turecky; vpravo se vypořádává s Garfieldem)

Dobře. Tak jako tak mi nic neříká. Mělo by?
Mimo Turecko nemusí. Byl to turecký dost oblíbený komiks.
Jako komiks byl i Garfield předtím.
Garfield je i starší, ne?
To nevím, začal roku 1978. A ten turecký?
To je opravdu starší; zkaženej kocour je od roku 1996, autor Bülent Üstün. A chceš se zasmát? Víš, jak mu říkají zkráceně, když Šerafettin je tak dlouhé?
No to netuším.
Šero!
Hustý. Jak to čtu, šerá by měla být asi i atmosféra. Distributor Cinemax o něm napsal: ‚Smíchejte skandálnost kocoura Fritze s roztomilostí Garfielda, přidejte špetku třeskutě inteligentní akce od Tarantina, vhoďte do mixéru a voila! Zkaženej kocour je na světě.

zdroj: http://www.sanatatak.com/view/kotu-kedi-serafettini-usta-oyuncular-seslendiriyor
Demer Evdar (vlevo) a Uğur Yücel (vpravo) při dabingu

Jak vidím, v turecké verzi je hvězdný dabing. Třeba kocoura jako takového dabuje Uğur Yücel (k vidění třeba v seriálu Aramızda Kalsın), Hasene (taková baba) je dabovaná skvělou herečkou Ayšen Gruda, dál třeba Demet Evgar (třeba film Aile Arasında), Okan Yalabık (seriál Překrásné století, nebo aktuálně Hekimoğlu)… a tak.
V Česku měl mít prý premiéru 27. srpna 2017, ale nedovedu potvrdit, ani vyvrátit. A tady to lidi znají?
Asi takhle: znáš Čtyřlístek, Příhody Malého boha, Galaxia, Vzpouru mozků, nebo třeba Rychlé šípy?No jasně, to zná každej, ne?
Tak tady zase znají Šerafettina. Však když na ulici napadl kocour kolemjdoucího psa i jeho majitelku, natočila to bezpečnostní kamera, tak se to dostalo do večerních zpráv na Show TV 'Šerafettin zaútočil.'

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…