Přeskočit na hlavní obsah

Kdo jsou sousedé Turecka?

Včerejší případ zemětřesení v Íránu byl názorným příkladem toho, kdo je sousedem Turecka. Některé sousedství je jasné každému, některý soused jen znalci regionu. A je třeba jeden soused, o kterém skoro nikdo neví. Kdo to je?

Mapa Turecka a nejbližšího okolí

Zemětřesení až v Íránu ovlivní Turecko? Jak to?
Tak s kým Turecko sousedí, víš?
No s Řeckem. Tam přece utíkali ti uprchlíci.
Správně. Další?
Bulharsko.
Ano. Další?
No Sýrie přece; pořád se píše, jak Turecko a Sýrie.
Super. Další?
Další, další… to snad stačí, ne?
Po Sýrii je tam – nevíš? Irák.
Ajo, už se dívám do mapy. A pak ten Írán, opravdu. To jsem netušil, že Turecko jde tak daleko do vnitrozemí. Měl jsem za to, že Turecko je jenom malá Asie, jen to, co kouká z Asie směrem k Řecku.
To si myslí hodně lidí. Přímo v Turecku zase zapomínají, že k Turecku patří i malá část v Evropě, tedy od Istanbulu k bulharským a řeckým hranicím. Ale zpět k východní hranici. Kdo je tam po Íránu dál?


Malá Asie - mapa

Arménie.
Ne.
Jak ne? Mám tu mapu, dívám se do ní.
Přehlédl jsi kraťounkou hranici s Ázerbájdžánem.
Cože? Vždyť ten je o hodně na východ!


Mapa Ázerbájdžánu (hranice s Tureckem v modrém kolečku)

To sice je, ale zapomněl jsi na jeho část Nachčivan.
Hehe, cože mám? To ani nebudu opakovat.
Já chápu, že v češtině jméno tohoto kousku světa může vyvolat dojem neslušného názvu, ale oni netuší, že takové slovo je v češtině. Prostě se tak jmenuje. Přijmi to, nebo ne.

Detail hranice Turecka a Ázerbájdžánu (ona klikatá čára ze severu na jih)

Dobře. Ale je to stejně zajímavost.
Oni si říkají Nachčivan, česky se oficiálně tento kousek světa jmenuje Nachičevanská autonomní republika a spadá pod Ázerbájdžán. Ale tady… hehe…
Co se zase ty směješ?
Tady tvůrce mapy nevěděl, jak se vesnička v Turecku jmenuje, tak tam napsal 'adi ?'. To je totéž, jako kdyby se česky napsalo 'jméno ?'
Jestli to byl cizinec…
…a bude tam psát poznámky v turečtině, viď.
Vlastně pravda. Tak teď je tam ta Arménie, pak Gruzie. A konec.

A tak je to v Istanbulu se vším.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…