Přeskočit na hlavní obsah

Tatra kolem světa 2 právě startuje!

[aktualizováno 3.3. v 23:53] Již nějakou dobu se hovoří o expedici, která má navázat na tragicky přerušenou expedici svých předchůdců z konce 80. let. Nová verze má leccos jinak, snad jí tentokrát popřeje štěstí.

Dnes 3. března přijela Tatra kolem světa 2 ráno do Černé Hory, odpoledne do Albánie. Na cestě ještě navštíví Atény a Istanbul.

Jiří Brodský (velvyslanec České republiky v Mongolsku) potvrdil, že do Ulánbátáru přijede expedice 4. září.

NOVINKA (pondělí 24.2.): Na Facebookovém profilu projektu se před čtvrt hodinou objevila tato zpráva:
Ahoj, testujeme a k testu bychom potřebovali i tebe.
Chceš jet s TKS2 týden?
Máme DVĚ místa!

Jsme v Bratislavě a v 10:22 odjiždíme.
Stihneš dorazit?
Napiš SZ.

Dnes, tedy 22. 2. 2020 vyjíždí na cestu kolem světa v 8:02 ráno z Kokořína (mezi Mělníkem a Doksy) přes zastávku v Neratovicích do Prahy. Tam bude před budovou Rudolfina (tedy náměstí Jana Palacha 79 v centru Prahy) představení expedice a slavnostní start (bohužel odjezd ze Staroměstského náměstí nebyl povolen). Následná dálnice D1 zřejmě posádku vyčerpá natolik, že v Brně přespí a do Bratislavy vyrazí až v neděli ráno.


Itinerář na 22. únor:

  • 08:02 – odjezd z Kokořína
  • 09:22 – odjezd z Neratovic
  • 10:02 – příjezd Tatry a týmu TKS2 do Prahy před Rudolfinum
  • 11:02 až 12:02 – tisková konference
  • 14:02 – slavnostní odjezd od Rudolfina
  • 14:22 – Praha – čerpací stanice AS24, Průhonice 1 (příjezd)
  • 14:44 – Praha – čerpací stanice AS24, Průhonice 1 (odjezd)
  • 18:22 – příjezd na Náměstí Svobody v Brně
  • 20:22 – odjezd z Náměstí Svobody v Brně
Dnešní trasa tedy bude mít délku něco přes 260 kilometrů.


Po odjezdu v Bratislavy zamíří přes Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Severní Makedonii, Řecko, Bulharsko do Turecka.Co to má společného s Istanbulem?
Ten leží na trase.
Super! Takže můžu zamávat?
Nejen to. 12. 3. 2020 večer je v případě zájmu plánovaná debata s členy expedice na GK České republiky. Členové Facebookové skupiny 'Češi a Slováci v Istanbulu / Slováci a Česi v Istanbule' mají možnost hlasovat o své případné účasti.


Kudy pojede expedice přes Turecko?
Je známa jen hrubá mapa. Ta poměrně souhlasí s trasou, nalezenou na nejrychlejší cestě z bulharsko-tureckých hranic přes Istanbul do Tbilisi a Jerevanu.

Předpokládaná trasa Tureckem

Odhadnutý čas není sto dodržet už protože maximální rychlost vozu je 110 km/h. Pravděpodobnější bude styl jízdy typu 'pane doktore, zase jste se kochal' (tedy rychlost, nikoli nehodovost).

ODKAZhttps://www.tatrakolemsveta2.cz/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…