Zatímco v Česku a západní Evropě se slaví Vánoce koncem prosince, v Turecku slaví jak ty prosincové, tak i ty arménské 6. ledna včera, dnes další. To je Řekové a Bulhaři slaví jindy, nebo proč?
Starosta Istanbulu Ekrem İmamoğlu popřál arménské komunitě šťastné a veselé Vánoce.
Mimochodem - zítra to bude přesně rok, kdy Ekrem İmamoğlu přivítal nového arménského patriarchu, kterým je Sahak Maşalyan.
Oni v Turecku pořád žijou Arméni?
Samozřejmě. V Istanbulu je skoro odjakživa velká komunita.
A kdy tam přišli?
Mnoho generací nazpět. To jsou jedni z původních obyvatel Istanbulu.
A proč neodešli do Arménie?
A proč by měli? Vždyť tady vyrostli jejich rodiče, prarodiče, praprarodiče, prapra... a takhle můžu pokračovat ještě dlouho. Tady je prostě jejich domov. Však je můžeš potkávat třeba ve čtvrti Kurtuluš na evropské straně (ale nejenom tam). Najdeš tam i řadu arménských obchodů, i kostely. Však se podívej, kolik arménských kostelů v Istanbulu najdeš na Google mapách.
![]() |
arménské kostely v Istanbulu |
Kostel v Istanbulu, navíc arménský?
Ano, jsou tu. Významný je třeba arménský kostel Vosgeperan, to je kousek od Taksimu a zároveň kousek od třídy Istiklal, hned za francouzským konzulátem (Ana Çeşmesi Sk. No:6, 34435 Beyoğlu).
To jsem myslím viděl! Teď se kousek od toho staví velká mešita.
Ta nejde moc přehlédnout; ale ani ten kostel ne. Však je největším arménským kostelem nejen v Istanbulu, ale i v celém Turecku.
A to jim povolili za Osmanské říše postavit kostel, i když to není muslimská stavba?
Osmanská říše nebyla vůči jiným náboženstvím tak netolerantní, jak si myslíš. To by jim jinak nepovolili stavbu původního kostela už roku 1837, poté stavbu této verze mezi lety 1860 a 1863.
A jak je to s Vánoci? Já si myslel, že jsou jen dvojí – podle západního křesťanství, a podle východního.
Ani v křesťanském světě vlastně nevíme o slavení Vánoc dostatek:
- 25.12. západní křesťanské církve, řecká pravoslavná církev (od roku 1916), bulharská pravoslavná církev (od roku 1968), rumunská...
- 6.1. arménská apoštolská církev
- 7.1. ruská, běloruská, ukrajinská, srbská, makedonská či černohorská pravoslavná církev
A to je ještě řada menších křesťanských církví, ale to už bychom v tom měli zmatek.
Jak je to možné, že v pravoslavném světě je takový zmatek? Myslel jsem si, že to mají jednotné.
Nemají. Stejně jako západní křesťanství je rozdělené na luterány, anglikány, protestanty a katolíky (a i tady lze mít výhrady), východní křesťanství je také rozděleno. Na rozdíl od západního křesťanství spolu nekomunikují, nebo jen velmi málo. Dokonce byly velké náboženské třenice, jako počátkem 20. století mezi Řeky a Bulhary, nebo koncem 20. století mezi ukrajinskou a ruskou pravoslavnou církví.
Ale máš to stejně špatně. Vánoce jsou přece od Štědrého dne, ne?
Jakože 24. prosince? To je lidová tradice. Ale jak se jmenují další dva dny?
Boží hod a Štěpán?
To je pravda. Ale také je 25. prosince označován jako první svátek vánoční. První. Takže 24. prosince sice slavíme Štědrý den a pro mnohé je právě to vánoční den, ale nábožensky je to až 25. prosince.
Pro lid je 25. prosince spíš dnem nezřízeného obžerství a lenosti, kdy se jí libovolné kombinace kapra, vánočky, bramborového salátu, cukroví a černého houbového kuby za současného ležení na gauči a sledování pohádek.
Fuj, ještě teď se mi zvedá žaludek, nepřipomínej mi to. A teď abych to do léta shodil ta kila navíc.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat