Velmi hlasité bubnování každé ráno po celý měsíc uprostřed noci je nedílnou součástí Ramadánu. Ne všichni posluchači jsou ale rádi, že jsou třeba ve tři ráno vzbuzeni. V Istanbulu jeden takový posluchač nelenil, oblékl se a nástroj hluku bubeníkovi nožem zničil.
K incidentu došlo na jižním okraji městské čtvrti Şişli [šišli] na evropské straně Istanbulu relativně nedaleko Generálního konzulátu České republiky. Přesněji čečeno šlo o třídu Elmadağ ve čtvrti Dolapdere. Ta je ve srovnání se zbytkem Şişli velmi chudinská, její pověst je velmi známá. Dokonce jej použili tvůrci seriálu Hekimoğlu (psali jsme) do přezdívky jednoho z lékařů.
![]() |
zdroj: agentura DHA |
asd
'Tluče bubeníček, tluče na buben!'
No vidíš, jak si hezky zpíváš! Tenhle bubeník si asi hned tak nezabubnuje.
Stejně se mi to zdá primitivní budit všechny jen proto, aby někteří mohli uvařit a ještě před svítáním najíst. Vždyť je 21. století, to nemají budík? Vždyť stejně mají všichni mobil, to je takový problém si nastavit buzení? A jsou na to i aplikace do mobilu.
Takhle argumentují i sami Turci. Ale když právě buben je nedílnou součástí jak lidové tradice, tak náboženství. Však se podívej na reklamy, najdeš tam buben a paličky, nebo lampu, nebo obojí. To hned tak nejde zlikvidovat.
Prostě Turecko, primitivismus.
Brzdi, kamaráde, brzdi. Co to bylo za řev tam u vás na vesnici před nedávnem?
Jaký řev?
No jak tvůj bratr na Velikonoce zmydlil všechny ženské široko daleko a oháněl se tradicí a jak mu manželka pak týden nedala...
...ale...
...jsem ještě nedopověděl. Jak mu manželka pak týden nedala pořádnou večeři?
Jo takhle to myslíš. No, to tak je. Ale to je přece tradice, musel je přece omladit, ne?
A ty nebo on, to zcela vážně věříte, že je fláknutí přes zadek vrbovým proutím vážně omladí?
To ne, ale...
...ale, ale! Když nevěříš, tak proč to děláš?
To je taková tradice, ne? Nedělej ze sebe blbce, to snad víš taky, ne?
Vím, moc dobře to vím. Ale nevím, že by ta velmi dlouhá tradice byla jen jednosměrná (tedy muži ženám), že by bylo tradiční, že ženy zmalují vajíčka a muži jim na oplátku zmalují zadek, že je barevnější než ty vajíčka.
To nesmíš brát tak vážně.
Majitelky těch zmalovaných zadků to vážně berou, navíc je to každý rok. Pak se nediv, že i kvůli takovým, jako je tvůj brácha, se jezdí skrývat, kamkoli pryč, hlavně nebýt doma, případně, že své děti učí namísto pomlázky Velikonoce se zajíčky.
To ale naše tradice není, naše tradice je pomlázka!
Ano, a žebrota kdekterého dítěte, které chodí od domu k domu i u cizích lidí a i bez jakékoli koledy vyžadují spoustu čokolád, Kinder vajíček, případně rovnou peníze. Vždyť to je skoro jako výpalné. A pak po skončení role "výběrčího daní" se sejdou a chlubí se kdo kolik nažebral a kdo jim nechtěl dát nic, nebo dal málo, tedy z jejich úhlu pohledu. V lepším případě si větší kluci porovnávají kdo má víc pentlí. Nebo se s vajíčky hraje metaná. A chudáci slepice musí ty tisíce vajíček vysnášet.
Takhle to není všude. No, vlastně...
Máš pravdu, všude to takhle není. Člověk od člověka je to jiné, čtvrť od čtvrti, město od města.
Pomlázka je ale naše tradice, tu si vzít nedáme!
Buben je zase jejich tradice, ten si taky vzít nedají.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
ODKAZY: dha.com.tr, trthaber.com, sozcu.com.tr
Komentáře
Okomentovat