Přeskočit na hlavní obsah

Noční bubeník napaden, protože dělal rámus

Velmi hlasité bubnování každé ráno po celý měsíc uprostřed noci je nedílnou součástí Ramadánu. Ne všichni posluchači jsou ale rádi, že jsou třeba ve tři ráno vzbuzeni. V Istanbulu jeden takový posluchač nelenil, oblékl se a nástroj hluku bubeníkovi nožem zničil.

K incidentu došlo na jižním okraji městské čtvrti Şişli [šišli] na evropské straně Istanbulu relativně nedaleko Generálního konzulátu České republiky. Přesněji čečeno šlo o třídu Elmadağ ve čtvrti Dolapdere. Ta je ve srovnání se zbytkem Şişli velmi chudinská, její pověst je velmi známá. Dokonce jej použili tvůrci seriálu Hekimoğlu (psali jsme) do přezdívky jednoho z lékařů.


zdroj: agentura DHA

asd

'Tluče bubeníček, tluče na buben!'
No vidíš, jak si hezky zpíváš! Tenhle bubeník si asi hned tak nezabubnuje.
Stejně se mi to zdá primitivní budit všechny jen proto, aby někteří mohli uvařit a ještě před svítáním najíst. Vždyť je 21. století, to nemají budík? Vždyť stejně mají všichni mobil, to je takový problém si nastavit buzení? A jsou na to i aplikace do mobilu.
Takhle argumentují i sami Turci. Ale když právě buben je nedílnou součástí jak lidové tradice, tak náboženství. Však se podívej na reklamy, najdeš tam buben a paličky, nebo lampu, nebo obojí. To hned tak nejde zlikvidovat.
Prostě Turecko, primitivismus.
Brzdi, kamaráde, brzdi. Co to bylo za řev tam u vás na vesnici před nedávnem?
Jaký řev?
No jak tvůj bratr na Velikonoce zmydlil všechny ženské široko daleko a oháněl se tradicí a jak mu manželka pak týden nedala...
...ale...
...jsem ještě nedopověděl. Jak mu manželka pak týden nedala pořádnou večeři?
Jo takhle to myslíš. No, to tak je. Ale to je přece tradice, musel je přece omladit, ne?
A ty nebo on, to zcela vážně věříte, že je fláknutí přes zadek vrbovým proutím vážně omladí?
To ne, ale...
...ale, ale! Když nevěříš, tak proč to děláš?
To je taková tradice, ne? Nedělej ze sebe blbce, to snad víš taky, ne?
Vím, moc dobře to vím. Ale nevím, že by ta velmi dlouhá tradice byla jen jednosměrná (tedy muži ženám), že by bylo tradiční, že ženy zmalují vajíčka a muži jim na oplátku zmalují zadek, že je barevnější než ty vajíčka.
To nesmíš brát tak vážně.
Majitelky těch zmalovaných zadků to vážně berou, navíc je to každý rok. Pak se nediv, že i kvůli takovým, jako je tvůj brácha, se jezdí skrývat, kamkoli pryč, hlavně nebýt doma, případně, že své děti učí namísto pomlázky Velikonoce se zajíčky.
To ale naše tradice není, naše tradice je pomlázka!
Ano, a žebrota kdekterého dítěte, které chodí od domu k domu i u cizích lidí a i bez jakékoli koledy vyžadují spoustu čokolád, Kinder vajíček, případně rovnou peníze. Vždyť to je skoro jako výpalné. A pak po skončení role "výběrčího daní" se sejdou a chlubí se kdo kolik nažebral a kdo jim nechtěl dát nic, nebo dal málo, tedy z jejich úhlu pohledu. V lepším případě si větší kluci porovnávají kdo má víc pentlí. Nebo se s vajíčky hraje metaná. A chudáci slepice musí ty tisíce vajíček vysnášet.
Takhle to není všude. No, vlastně...
Máš pravdu, všude to takhle není. Člověk od člověka je to jiné, čtvrť od čtvrti, město od města.
Pomlázka je ale naše tradice, tu si vzít nedáme!
Buben je zase jejich tradice, ten si taky vzít nedají.

A tak je to v Istanbulu se vším.

Patrik Veselík

ODKAZY: dha.com.trtrthaber.com, sozcu.com.tr

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,