Na výzvu tureckého ministerstva zdravotnictví se lidé všech věkových kategorií šli nechat očkovat proti COVID-19. Mnozí se řádně objednali, mnozí prostě jen přišli. Kvůli tomu nemocnice očkovaly do noci., díky dokončené digitalizaci státní správy včetně zdravotnictví nebyl ani logistický, ani administrativní problém takový nápor zvládnout. Žadatelé o očkování jen museli čekat v až čtvrtkilometrových frontách. Jak vypadala situace včera v noci jsme již také psali.
Jen v samotném Istanbulu bylo včera naočkováno 273 602 lidí, tedy asi čtvrt milionu. Obě čísla vypadají úctyhodně, ovšem při pohledu na procento proočkovanosti a porovnání s jinými zeměmi už wow efekt chybí. Ačkoli Turecko začalo očkovat s velkým zpožděním, dohnalo a předehnalo řadu zemí, včetně Česka nebo Slovenska (psali jsme). Turecko mělo dokonce dvojnásobné procento v podovnání s Německem. Tak to bylo před čtvrt rokem, v polovině března.
V současné době se může Turecko porovnávat se svými sousedy, případně s některými dovolenkovými destinacemi v okolí, ale to je vše (psali jsme před týdnem). Pokud ale porovnáme se zeměmi Evropské unie, tak se situace zcela otočila. Turecko je velmi pozadu, má jen jen více než polovinu toho, co má byť Česko či Slovensko.
![]() |
statistika z 16. dubna (zdroj: ourworldindata.org) |
Turecko se tedy snaží usilovně dohnat proočkovanost v Evropě. Protože Turecko opakovaně čelilo nedostatku vakcín a zásadně změnila vakcinační látku, pak se také nabízí otázka jak objednává a nakupuje vše potřebné. Prozatím to při pohledu z vnějšku připomíná spíš tetu na tržnici čekající, až prodejci začnou snižovat ceny.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat