Právě dnes, tedy 11. června 1868, slaví turecký červený půlměsíc výročí založení. Vznikl na základě zkušeností z Krymské války, kde Florence Nightingale ukázala velkou potřebu kvalitního ošetřování. Jako leccos v Turecku, má i tento příběh poměrně divokou historii.
Česko jako jeden z potomků Rakousko-Uherska se historie Tureckého červeného půlměsíce také dotýká. Může za to vídeňský rodák, mineralog a etnolog Karl Eduard Hammerschmidt. Po revoluci roku 1848 musel uprchnout z Rakouska, takže zamířil stejně jako mnoho Maďarů do Osmanské říše, kde se mu začalo říkat Abdullah Bey. V Istanbulu začal na místní univerzitě učit lékařství, zoologii a mineralogii. Ovšem Rakousko trvalo na jeho vydání, a tak byl přesunut mimo zorné pole, a tak se ocitl na okraji Osmanské říše, v Damašku (dnes hlavní město Sýrie), kde pracoval v nemocnici.
Mezitím byl založen Červený kříž a 22. srpna 1864 v Ženevě vznikla První ženevská úmluva na popud švécarského obchodníka Jean-Henri Dunanta. Díky tomu získal roku 1901 první Nobelovu cenu míru.
Ale vraťme se k panu Hammerschmidtovi. Roku 1867 byl poslán osmanskou vládou jako delegát na pařížskou výstavu. Vstoupil do Mezinárodního výboru pro sanitární pomoc svolaného v Paříži a byl zvolen jako stálý zástupce Turecka. Na základě toho byl Turecký červený půlměsíc založen jako Osmanská pobočka červeného kříže.
Mimochodem: o Krymské válce, Florence Nightingale, Istanbulu, Osmanské říši a politických i žurnalistických změnách jsme již psali v rozsáhlém článku.
![]() |
oficiální logo (zdroj: wikipedia.org) |
To si dělají legraci z Červeného kříže?
Historie dokáže poučit v lecčem. Rozdíly jsou často daleko menší a historie daleko barevnější, než si příznivci černobílého vidění dovedou přiznat. Začněme jen historií názvu dané organizace v Turecku a předchozí Osmanské říši:
- 1868: Osmanský červený kříž (Hilâl-i Ahmer Cemiyeti)
- 1877: Osmanská společnost Červeného půlměsíce (Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti)
- 1922: (29. listopadu): Turecké společenství Červeného půlměsíce (Türkiye Hilâl-i Ahmer Cemiyeti)
- 1935 (28. dubna): Turecké společenství Červeného půlměsíce (Türkiye Kızılay Cemiyeti)
- 1947 (22. září): Turecká společnost Červeného půlměsíce (Türkiye Kızılay Derneği)
Takže naopak, toto vlastně je Červený kříž, protože tak byl vytvořen. Později byl modifikován, protože kříž je spojen s křesťanstvím, a tak se tento náboženský symbol vyměnil za místní náboženský symbol, půlměsíc (správně bychom asi měli říkat měsíční srpek, ale 'půlměsíc' už je zažitá fráze). Turecký červený půlměsíc je součástí Mezinárodního červeného kříže.
Tedy aby jazykových komplikací nebylo málo, tak půlměsíc se používal za Osmanské říše. Mustafa Kemal Atatürk vyměnil příliš náboženské 'Hilâl-i Ahmer' za prosté "Kızılay" (červený měsíc). Není to tedy ani srpek, ani půl, ale prostě Měsíc, bez určení celku nebo části. Ale logo nese stále symbol měsíčního srpku.
Mimochodem: Organizace, které zkráceně říkáme Červený kříž, se plným jménem označuje jako "Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce".
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat