Turecký Tuborg dokázal nejednou překvapit. Tentokrát přinesl na trh Limited Edition, Bohemian Malti. Má se jednat o IPL (India Pale Lager). Prodává se v půllitrovém balení (sklo, nebo plech), obsah alkoholu je 4,6 %. Na rozdíl třeba od své městské série neboli Tuborg Gold řady "şehirler serisi" (psali jsme před půl rokem), která obsahovala pouze ječný slad (tedy ječmen) a 5,0 % alkoholu, český model obsahuje česká novinka obsahuje jak ječný, tak pšeničný slad.
Tuborg Bohem ve skle a v plechu (zdroj: uludagsozluk.com) |
Kde se vzal pojem "bohém"?
Výrobce používá jak "Bohemian" (český), tak Bohem (bohémský). Tyto pojmy spolu přímo souvisejí. Existuje více teorií, ale všechny mají jedno společné. Skupina Romů prošla Českým královstvím a zamířila k Paříži. Tam jejich z jejich úhlu pohledu excentrické a volnomyšlenkářské chování přikládali tomu, že jde o chování typické místu, odkud vyšli, tedy Čechy, Bohemia. Odtud se vzal pojem bohémské chování. Použil to například již roku 1840 Honoré de Balzac ve své povídce Kníže bohémy (Un prince de la bohème).
Historie je ale o několik století starší. Romové pronikali do Evropy postupně, obvykle se hovoří o 14. až 15. století. Jedna skupina prošla od roku 1417 od Budína na východ do Košic, potom zase na západ přes Levice jižním Slovenskem až do BratislavyBylo zvykem, že měli od panovníků ochranné listy, takže byli z nejvyšší světské moci chráněni, takže byli přijímáni vlídně. A stalo se 17. dubna 1423, že Zikmund Lucemburský (mimo jiné i král český) napsal glejt, kterým se jedna skupina Romů prokazovala po celé cestě až do Francie. A český glejt od českého krále jen stvrdil jejich tvrzení, že jsou Češi, takže byli označení jako les Bohémiens.
Tuborg
Továrna sídlí v provincii Izmir, na předměstí Izmiru, ve městské čtvrti Bornova, okres Kemalpaşa, na třídě Kemalpaşa. To je vůbec zajímavá ulice, protože hned přes ulici je továrna Pınar Süt (tedy mléko), hned vedle té je továrna Efes Pilsen (tedy další výroba piva).
Mimochodem: Bornova má pro středoevropany legračně znějící stanici metra "Evka 3" (někteří to budou vyslovovat "euka tri", jiní "efka tři").
Tuborg. To zní, jak kdyby volal nějak Borg. Zvedneš telefon, ozve se "Tu Borg."
Borgové měli jen jedno. Budete asimilováni.
To je pravda, navíc je tam další nesmysl. Borgové nikdy nepoužívali jednotné číslo. Jejich typické bylo "My jsme Borgové. Sklopte štíty a vzdejte se. Odpor je marný."
Borg... nebyl to i švédský tenista?
Byl, jmenoval se Björn Borg, který ovládnul tenisový svět v 2. polovině 70. let, byl i první v žebříčku ATP, dokonce několikrát. Před týdnem oslavil 65 let. A právě na něj naráželi ve filmu Star Trek: První kontakt, kdy Lily Sloane se divila, proč mají ti tvorové tak švédsky znějící jméno.
Aha, takže čtyři roky starý film Borg vs McEnroe, není o bitvě Borgů s bývalým tenistou Johnem McEnroem, ale s tenistou Borgem.
Už vidím, jak Jean-Luc Picard nařízuje svému prvnímu důstojníkovi Williamu Rikerovi ať sklopí štíty a Johnu McEnroeovi ať sklopí raketu.
A tak to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat