Příval nových a nových ohnisek požárů zatím neustává. V průběhu 24 hodin přibylo dalších 21 nových
- 85 požárů, 74 pod kontrolou, 11 hoří (30.7.)
- 98 požárů, 88 pod kontrolou, 10 hoří (31.7., viz článek s detailním seznamem)
- 107 požárů, 98 pod kontrolou, 9 hoří (31.7. v noci)
- 112 požárů, 107 pod kontrolou, 5 hoří (1.8. dopoledne)
- 129 požárů, 122 pod kontrolou, 7 hoří (v noci z 1. na 2. srpna)
- 132 požárů, 125 pod kontrolou, 7 hoří (2. srpna, den)
- 138 požárů, 129 pod kontrolou, 9 hoří (2. srpna odpoledne)
- 150 požárů, 137 pod kontrolou, 13 hoří (2. srpna večer)
Počty techniky i osob zainteresovaných do likvidace požárů stoupá (přijely či přiletěly posily jak z řady tureckých měst, tak ze zahraničí, viz Ázerbájdžán, Chorvatsko, Španělsko a další). Požáry si z toho evidentně nic nedělají, hoří o to víc.
První sloupec je provincie (il), druhý sloupec je okres (ilče), třetí celkový počet požárů v provincii, čtvrtý červený uvádí počet požárů, které nejsou pod kontrolou.
Mezi nová ohniska patří požár v okresu Demre (provincie Antalya), nebo Kavaklıdere (provincie Muğla), nebo v okresu Buca v provincii Izmir.
Požáry ale nehoří jen v Turecku, ale také na řeckých ostrovech kolem Turecka, nebo v kontinentálním Řecku, nebo Itálii, ale také Albánie, Černá Hora, Chorvatsko a malá ohniska v řadě dalších zemí, hlavně Balkánu.
Poznámka: Požár pod kontrolou není uhašený požár, ale prostě požár, který už se úspěšně hasí a nerozšiřuje se. Poté následují dohašení a ochlazování požářiště, aby se požár nerozfoukal větrem. To může trvat dny a dny v závislosti na mnoha okolnostech.
Veřejnost se již netají nespokojeností ze strany státu (od liknavosti při hašení až po otázku soběstačnosti v haiscích letadlech), stejně jako s podezřením, že minimálně některé požáry byly založeny lidskou nedbalostí, nebo dokonce i záměrně. Oficiálně se hovoří o zatčených. Množí se videa s ukázkami trestuhodné nedbalosti typu nedopalek cigarety odhozený z jedoucího auta do suché trávy kolem silnice apod. Nejdříve se čeká, až se přežene nejhorší vlna veder, potom se pomyslně i doslovně modlí za nějaké srážky (které ale v tuto roční dobu jsou v dané lokalitě vzácnější). Neznalí místních podmínek se modlí, aby do Turecka přišel déšť, což se vyplnilo. Mířil ale na pobřeží Černého moře, kde jsou letní srážky časté, někdy vygradují až do bleskových povodní.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat