[aktualizováno 4.10. v 00:57] Původní mapa očkování včerejškem zmizela (údaj o první dávce). Zůstala jen nová mapa o procentu osob s alespoň dvěma dávkami, která se zveřejňuje od 20. září 2021. Každotýdenní čekání na údaje o COVID-19 pozitivních za provincie nabírá opět velké zpoždění (poslední je za 11.-17.9.). Přestože je prvního října, týdenní statistiku o nemocných vydalo turecké Ministerstvo zdravotnictví naposledy pro 4.-10. září (tedy roku 2021).
(k)očkování
Mapa očkování alespoň jednou dávkou postupem času témeř celá zmodrala (75 % a více dospělého obyvatelstva), takže beze změny vyhodnocování pomalu ztrácela význam (pokud si budeme všímat jen barviček). Ale když odhlédneme od omalovánek, samotná čísla jsou přece jen zajímavá. Již několikrát bylo zmíněno, že největší procento proočkování alespoň jednou dávkou má jihozápadní provincie Muğla [múla], centrum turistického ruchu. Dlouhou dobu zůstala hodnota na neuvěřitelných 94,3 % (například právě 20.9.). Přestože to číslo nemá v Turecku konkurenci, začalo se viditelně měnit, prakticky každý den. Poslední údaj ze včerejška by 95,2 %. Co je hybnou pákou na zbylých řekněme 5 % doposud neočkovaného obyvatelstva, to není známo, ale zhruba co jeden pracovní den, to desetina procentního bodu (tedy 0,1 %). Škoda, že turecké Ministerstvo zdravotnictví tuto mapu stáhlo. Bylo by zajímavé sledovat kam až se tato provincie dostane.
![]() |
poslední dostupná mapa očkování (1+) pro 18+ v Turecku z 29.9.2021 |
![]() |
poslední dostupná mapa očkování (2+) pro 18+ v Turecku z 1.10.2021 |
Tato mapa procenta proočkovanosti dvěma dávkami (pro starší 18 let) je barevnější a lépe zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými provinciemi.
Opět je nutné zdůraznit, že statistiky o proočkovanosti se týkají pouze dospělých (tedy 18+) a nikoli všech obyvatel. Tato hranice je poněkud ošemetná, protože se mění stát od státu podle demografického rozložení obyvatel. Turecko má velké procento mladých, proto není radno brát absenci mladých příliš na lehkou váhu. Jak bylo oficiálně zveřejněno letos v dubnu, v Turecku bylo 22.750.657 lidí pod 18 let. Jedná se aktuálně o 27,2 % obyvatelstva Turecka. Když to vezmeme obráceně, statistika očkování se týká pouze 72,8 % obyvatelstva Turecka. Očkování je možné pro všechny nad 15 let, takže věková skupina 15 až 18 let se sice očkovat může nechat, není ale zařazena do oficiálních map proočkovanosti. Další otázka je posun věkové hranice pod 15 let. Již zde byl pokus na 12 let, ale hned zmizel. Jestli se někdo přepsal nebo se Ministerstvo rozhodlo změnit vůli, to není známo. Lékaři i část veřejnosti po onom snížení očkovací věkové hranice volá, Ministerstvo zatím nereaguje.
Zatímco Turecko jasně uvádí podíl obyvatel pod 18 let, Česká republika používá jinou logiku (a hned několik). Podle jedné se uvádí rozložení po desítkách let (tedy 0-9, 10-19, 20-29 atd.), nebo s proměnnou velikostí (0-4, 5-14, 15-34, 35-49, 50-64, 65-79, 80+), nebo "práce-centrismus" (0-14, 15-64, 65+). Za počet či procento nezletilých se asi Český statistický úřad stydí. Kde se ale s nezletilými pravidelně a často operuje, to je rozhodnutí soudů v řízení o nezletilých dětech.
Co den, to jeden týden
Ministerstvo Zdravotnictví vydalo za poslední dva dny týdenní statistiku o nemocných za dva týdny:
- včera (1.10.) za 11. až.17. září
- dnes (2.10.) za 18. až 24. září
To je nový trik (nebo jsme ho doposud nezaregistrovali). Nejdřív se informace zdržují, pak se vydají v rychlém sledu za sebou. Břemeno se tedy elegantně přenáší na druhou stranu ve stylu "my to zveřejnili - že jste to propásli, vaše vina, máte nás sledovat častěji".
Tu jsou čtyři po sobě následující týdny:
Sledované parametry nevykazují velké výkyvy až na zaplněnost lůžek. Zatímco první tři týdny se pohybuje kolem 50 %, poslední týden se zvýšila hodnota o 4 procentní body (rozdíl za jediný týden). Zajímavostí je, že obsazenost plicních ventilátorů zůstává beze změny.
Hledej, Šmudlo*
Tým Ministerstva zdravotnictví zodpovědná na zveřejňování dat si začal se svými čtenáři hrát na schovávanou. Po dlouhé měsíce se na hlavní stránce (kromě jiného) covid19.saglik.gov.tr zveřejňují data za jednotlivé provincie.
Data se ale přesto na veřejnost dostala, ale jen jako snímek na Twitteru ministra zdravotnictví Fahrettina Koci. Kdo chce data zpracovat, je nutno je z bitmapy opsat. To řadu novinářů a redakcí odradí.
*věta z divadelní hry Vražda v salonním coupé
Dospělost
Turecko, Česko i Slovensko jsou si v otázce zletilosti rovny, je to 18 let (stejně jako většina světa). Hranice 18 let vychází z židovského Talmudu (a kdo ví, jestli ten nevychází z ještě staršího zdroje; odkud vychází římsko-katolická větev křesťanství, jiné uznávají dospělost od jiného věku). Různá náboženství si drží své dlouhá století platné hranice, které neodpovídají modernímu světu (viz judaismus chlapci + dívky 13 + 12 let, islám 15 + 9 let apod.).
Ale pokud se budeme řídit světskými a nikoli náboženskými zákony, je to 18 let. Některé státy uznávají nižší hranici (extrémem je Írán), jiné naopak vyšší (viz 21 let pro část USA, Singapur, Eswatini, Čad, Spojené arabské emiráty atd.). Od věku dospělosti se v Turecku, Česku i Slovensku váže například řízení auta (některé jiné státy uznávají jinou věkovou hranici). Ještě jiná je otázka možnosti volit (v minulosti hodně divoká).
Jak se nahlíželo na zletilost v minulosti v Čechách / Česku / Československu?
Nejstarší záznamy vycházejí z Knihy Tovačovské (1481–1490), ovšem jiné údaje jsou v Knihy Drnovské (odlišnost v Čechách a na Moravě).
Do roku 1549:
- měšťané 18 let, rytířský stav 17 let, ostatní muži 16 let
- měšťanky 16 let, rytířský stav 15 let, ostatní ženy 14 let
Od roku 1549:
- šlechta 20 let, měšťané 18 let, ostatní muži 16 let
- ženy 15 let
Od 1.1.1812 (viz Císařský patent č. 946/1811 z 1.7.1811):
- všichni 24 let
- používá se zkratka AGBG (Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch), neplést s ADHD
- zajímavost: Císařským patentem č. 946/1811 se inspirovala i Osmanská říše
Od 1.10.1919 (zákon 447/1919 Sb. přijat 23.7.1919):
- všichni 21 let
- do tohoto zákona se Slovensko řídilo Uherským právem, odlišným od Rakouska (potažmo českých zemí)
Od roku 1.1.1951 (zákon č. 141/1950 Sb.):
- všichni 18 let
Poznámka: Pro další zkoumání doporučuji například diplomovou práci Tomáše Kovárika "Vývoj právní úpravy zletilosti" Právnická fakulta Masarykovy univerzity, 2014/15, viz PDF.
Jak že říkají v Turecku dávce? Doz?
Dávce? Jako myslíš podle 'Rozkaz ten zněl jasně: Nesmí projet za žádnou cenu! No... dvě dávky!'
Jé, Pelíšky! Ne, takovou dávku nemyslím. Myslím očkovací dávku.
Aha! Ano, turecky je to 'doz'.
To by se líbilo Frantovi Kocourkovi.
Proč?
Však si vzpomeň co říkal v Romeovi a Julii: 'Ešivá na tebe někdo šáhne, tak mu dám takovó do dózny, že se z teho nikdá nespamatuje.'
Aha, takže teď to chápu! Dát mu takovó do dózny tedy znamená podle tebe praštit někoho do místa, kde byl očkován!
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: covid19.saglik.gov.tr
Komentáře
Okomentovat