Přeskočit na hlavní obsah

Co má společného CNN TÜRK Haber a CNN Prima NEWS? Stížnosti opozice

Poplatnost režimu a vládnoucím stranám, to je společné oběma zpravodajským televizním kanálům. Ovšem chování CNN TÜRK již natolik překročilo hranice, že se to nelíbí ani mateřské CNN International a posílá kontrolu, jak píše Duvar English.


Příběh CNN a CNN International

Abychom mohli příběh rozplétat, musíme začít od začátku. Cable News Network (což je význam zkratky CNN) založená 1. června 1980 se stala první 24hodinovou čistě zpravodajskou televizní stanicí v USA. Zatímco CNN je určena pro Spojené státy, CNN International založená 1. září 1985 je určena pro mezinárodní publikum.

Již samotná mateřská CNN je v rámci USA obviňována z porušení zpravodajské neutrality a objektivity, což se naposledy potvrdilo při prezidentských volbách (Trump vs. Biden).

Mimochodem: Konkurencí v USA i v Turecku je Fox News, která je právě v Turecku brána jako jedna z nejobjektivnějších.


Příběh CNN TÜRK Haber

Turecká verze (www.cnnturk.com) zahájila vysílání 11. října 1999. Současnými vlastníky jsou WarnerMedia News & Sports a Demirören Group (každá z 50 %). První velkou událostí, kterou televize reportovala, bylo obří zemětřesení s magnitudou 7,2 a které udeřilo 12. listopadu 1999 v okrese Düzce [düzdže]. Mimochodem právě toto zemětřesení bylo posledním podnětem k vytvoření samostatné stejnojmenné provincie.

CNN Türk byl původně vlastněn Doğan Holding, ovšem 5. dubna 2018 byla celá divize médií (včetně CNN Türk) prodána Demirören Group.

Demirören vlastní celou řadu dalších médií (noviny Milliyet, Vatan, Hürriyet, Post, televizi Kanal D), ale také nemediálních společností, viz obchodní dům Demirören İstiklal na Třídě nezávislosti v Istanbulu, Makro Market, dodavatele plynu Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz a řadu dalších i z jiných odvětví. Rodina je velmi blízká současnému tureckému prezidentovi, který se například účastnil pohřbu zakladatele skupiny Erdoğana Demirörena.

Mimochodem: Protože to turecké zákony umožňují, rozhlasovou verzí televizních kanálů jsou CNN Türk Radyo, nebo Radyo D.

Velké novinářské selhání nastalo při opět obřích demonstracích při tzv. událostech v Gezi parku. Stanice CNN TÜRK Haber namísto informování o protestech pustila 2. června 2013 dokumentární pořad o tučňácích, přestože se konaly vzdušnou čarou pouhých 12 kilometrů od centra televize (protože oboje je na evropské straně Istanbulu). Tučňák se proto stal jedním ze symbolů protestů. Paradoxem bylo, že mateřská CNN International o protestech ve stejnou dobu informovala.


zdroj: occupy.com


zdroj: internethaber.com


To se neobešlo bez odezvy. Tučňák se dokonce stal kvůli tomu symbolem protestů (vedle dámy v červeném) a řady vtipů.


zdroj: t24.com.tr


Další konflikty s novinářskou etikou pokračovaly. Pověstnou poslední kapkou bylo v únoru 2020 vyhlášení bojkotu opoziční stranou CHP (Republikánská lidová strana) bojkot stanice CNN Türk. Tuncay Özkan z CHP tvrdil, že CNN Türk působí jako reklamní agentura vládní strany AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje). Žádní politici CHP se nebudou účastnit debat CNN Türk.

Mimochodem: členy opoziční CHP jsou i současní starostové třech největších měst Turecka (Istanbul, Ankara, Izmir). 

CNN Türk ale komentuje i činy CHP a jejích členů, tedy i konání radnic včetně té istanbulské. Když už se vrcholní členové CHP do televize pozvali, televize jim nejrůznějšími způsoby bránila v tom, aby řekli pro vládní AKP nepříjemné informace. Na vlastní kůži to pocítil starosta Istanbulu Ekrem İmamoğlu například 21. května 2019 v pořadu Tarafsız Bölge (Neutrální zóna). Ve chvíli, kdy začal popisovat plýtvání předchozího starosty (za stranu AKP), moderátor Ahmet Hakan překvapivě prohlásil „Náš čas vypršel“ a program předčasně ukončil.

V posledních měsících (viz v sobotu 25. září 2021) například opozice (AKP) istanbulské radnice uvedla zřejmě nepravdivé informace o dopravě ve městě. Řediteli dopravního odboru (který má daný problém na starosti) nebylo televizí umožněno se jakkoli vysílání účastnit, jak upozornil mluvčí radnice Istanbulu Murat Orgun.


Příběh CNN Prima NEWS

Česká verze (cnn.iprima.cz) začala vysílat 3. května 2020. Ze svého českého sesterského kanálu Prima zdědila například hlavní zpravodajský pořad zvaný Hlavní zprávy. Ten již v minulosti čelil nařčením ze zkreslování informací a neobjektivity, jako při reportáži z roku 2016 o iráckých uprchlících v Jihlavě.

Mimochodem: Jméno „Hlavní zprávy“ pro daný pořad se používá od roku 2020. Když půjdeme proti proudu času, jmenoval se Velké zprávy, Zprávy FTV Prima, Zprávy TV Prima, První zprávy, Zpravodajský dení, Televizní deník, Deník FTV Premiéra.

Jak prezentoval HlídacíPes.org, vydavatelství Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše (současný premiér Česka) má být od počátku tohoto roku dodavatelem regionálního obsahu pro televizi CNN Prima News. Samotná mateřská FTV Prima je podle serveru HlídacíPes.org „vstřícná k Babišovi i Zemanovi“ (tedy k premiérovi i prezidenovi). 


Mateřské CNN dochází trpělivost

Že se pobočky CNN International chovají poněkud méně profesionálně v nezávislé žurnalistice a poněkud více nadšeně v provládní servilnosti, to je známo ve více státech. Ovšem v případě CNN Türk to došlo tak daleko, že to vzbudilo pozornost jak opozice, tak mateřské společnosti, která do Turecka posílá speciální tým, který má zkontrolovat situaci.


protest BBC (zdroj: tgs.org.tr)


Je ale otázkou nakolik je přání mateřské CNN upřímné. Není to totiž poprvé, což dokládá i článek ahvalnews.com z roku 2019.

Mimochodem: Nejen CNN má problém v Turecku, ale také BBC. Její zaměstnanci se tento týden rozhodli protestovat s hesly "Hakkımızı istiyoruz! / Journalists over profit"

A tak je to v Istanbulu se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,