Počasí si minulý týden notně pohrálo. Předchozí mrazivé počasí ze severovýchodu nahradil horký vítr z jihozápadu, který přes Řecko přivál na západ Turecka velké množství saharského prachu. Proto byly ulice i auta pokryta nejen v Istanbulu tenkou vrstvou jemného bláta, protože se snášel na zem i karosérie spolu s deštěm.
Krásně dokumentovaný přenos prachu před moře ze severní Afriky směrem na Řecko zdokumentovala 5. dubna družice řady Sentinel 3 (v rámci programu Copernicus). Na snímku je vidět poloostrov Peloponés, vpravo ostrov Kréta a dole východní pobřeží Libye (včetně v Česku dobře známého města Tobrúk, kde za 2. světové války působil 11. československý pěší prapor.).
![]() |
zdroj: Twitter |
Východ Turecka také dostal svou dávku písečného prachu, který zbarvil sníh tamních hor do oranžova, jak dokládá snímek evropské družice řady Sentinel 3 (v rámci programu Copernicus), které dovedou změřit teplotu povrchu souše i vody s přesností 0,3 °C. Ten měl ale zdroj v pouštích Arabského poloostrova, které se do tureckých hor dostaly přes Sýrii. Ostatně tamní prachová bouře je také na satelitním snímku dobře viditelná.
![]() |
oranžový sníh na snímku vpravo (zdroj: Twitter) |
Turecko má ještě mnoho sněhu. Turecko je přece jen velmi hornatá země, kde nejvyšší hora je vyšší, než nejvyšší hora Evropy. Lyžařská střediska v Turecku hlásí ještě dostatek sněhu, nejvíc je téměř dvoumetrová pokrývka na sjezdovkách. Střediska v některých teplejších lokalitách už musela pro nedostatek sněhu zavřít.
Oranžový sníh může připomenout skladbu skupiny Hop Trop "Kulatý obdélníky" s textem "fialovej les a žlutá voda"
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat