Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Ale dvakrát zabavíš stejné množství kokainu z jižní Ameriky do Evropy ve dvou týdnech. Ve východních Čechách se 10. června se už v supermarketech našlo 840 kg kokainu v balících banánů z Kolumbie. A 21. června se při kontrole zásilky do Turecka v Ekvádoru opět mezi banány našlo 847,5 kg kokainu.
Drogu odhalili v ekvádorském přístavu Guayaquil, přičemž loď mířila do tureckého přístavu Mersin. Již v květnu se v panamském přístavu Balboa podařilo zachytit 616 balíčků kokainu ve dvou kontejnerech, celkové hmotnosti 1,15 tuny drogy (někde se píše 1,3 tuny). Cílem měl být opět přístav Mersin. A přímo v Mersinu loni v polovině listopadu zabavili 1,3 tuny kokainu, nebo v polovině dubna zabavili 258 kg kokainu.
![]() |
zabavení kokainu v Mersinu 17. června 2021 (zdroj: hurriyetdailynews.com) |
Ve zprávě o této zásilce bylo konstatováno, že jen letos se od ledna do poloviny dubna podařilo jen v Ekvádoru zabavit 70 tun drog, roku 2021 to bylo 190 tun (někdo uvádí dokonce 202 či 210 tun, o rok předtím 120 tun). Skoro na den před rokem se jedné zásilce podařilo doputovat až do Mersinu, kde 1 tunu kokainu zabavila turecká policie. Ve stejném ekvádorském přístavu v polovině dubna letošního roku odhalili 2,4 tuny (podle některých zdrojů 2,5 tuny) kokainu rozděleného do 2461 balíčků. Zásilka mířila do Belgie. Posledního dubna 2020 v Nizozemsku odhalili 4,5 tuny kokainu (samozřejmě v banánech, tentokrát z Kostariky). Ani se nejedná o největší množství najednou zabaveného kokainu. Loni na přelomu června a července to bylo 7 tun, v polovině srpna dokonce 9,6 tuny. Na straně příjemce například v belgickém přístavu v Antverpách roku 2021 zadrželi 89,5 tuny kokainu. Vedle toho všeho je český či aktuální ekvádorsko-turecký úlovek spíš menší rybou. Malé rybičky se také objevují. Například loni v červenci objevili v chorvatském městě Ploča v prodejně Lidl 18,2 kg kokainu (opět mezi banány).
![]() |
kokain zabavený Tureckem (zdroj: hstoday.us) |
Přístav Guayaquil (správně Santiago de Guayaquil) je jeden z největších v jižní Americe. Pro přepravu drog do Evropy jej používá mexický kartel Sinaloa poté, co v konkurenčním boji zlikvidoval kartel Los Choneros, který pro pašování používal přístav Manta (také v Ekvádoru).
MIMOCHODEM: Věděli jste, že "déjà vu" se správně čte dežavu a dežavy?
Drogy ale nemíří jen do Evropy (a blízkého okolí). Například australská federální policie spolu s pohraničníky zabavila v polovině října 2020 více než půl tuny kokainu (v banánech z Brazílie).
Co se týče českého případu, není zcela jasné odkud droga přišla. Prvotní informace novinářů sice zmiňují Kolumbii, pozdější vyjádření policie ČR ale tak jasně nehovoří, protože uvádějí obecněji jižní Ameriku s možností Kolumbie, Bolívie nebo Peru.
MIMOCHODEM: Víte, že Coca-Cola vděčí za své jméno právě kokainu (anglicky cocaine)? Kokain typicky pochází z rostliny zvané rudodřev koka (také kokainovník pravý). Také design typické lahve je odvozen od listu a ořechu koky. Veřejnost v USA ale byla proti kokainu v stále oblíbenějším nápoji, a tak byl roku 1903 (někdo tvrdí 1904) kokain nahrazen kofeinem. Slovní odkaz na kokain v názvu ale zůstal dodnes. Nápoj je kromě potravinářského použití někdy využitý pro svůj vysoký obsah kyseliny fosforečné pro amatérské pokusy s kovy, které kyselina rozloží.
Distributoři kokainu asi používají přibližně stejné množství kokainu na množství banánů. Dodávka v Česku byla odhadnuta na více než 2 miliardy českých korun, zásilka mířící do Turecka bude mít tedy při stejné hmotnosti stejnou hodnotu.
Jak vidím, pořád se jedná o pašování kokainu v bednách spolu s banány, že!
Taky jsem si všimnul.
Tak si říkám co by se stalo, kdyby se přestaly dovážet banány z Ameriky do Evropy. To by muselo trh s kokainem slušně zruinovat.
Takže nejen ekologie, dovoz banánů přes půl zeměkoule, ale i boj proti drogám! Vidíš, to je motivace.
Další důvod proč propagovat místní evropské či středomořské zdroje banánů, včetně těch tureckých.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat