Na jaře letošního roku jsme hořekovali (viz článek) nad tím, jak polovina Evropy (aktuálně 19 států) může do Turecka pouze na jejich národní identifikační průkaz, zatímco Česko i Slovensko patří do té druhé poloviny, která musí stále mít cestovní pas s přiměřenou platností. Od konce července mohou do Turecka jen na občanku také Bulhaři, od listopadu také Maďaři.
Proč zrovna Maďarsko?
Mezi Tureckem a Maďarskem jsou nadstandardní vztahy v řadě oblastí. Oba státy jsou členy Organizace turkických států. Turecko je častým cílem emigrace i práce, protože jazyky jsou si sice poměrně vzdálené, ale přesto mají styčné body (jablko se maďarsky řekne "alma", turecky "elma").
Turecko od 29. srpna letošního roku tiskne pro Maďarsko biometrické cestovní pasy (má jít o 250 tisíc pasů ročně). Následně má Turecko tisknout pasy také pro Francii.
![]() |
maďarský občanský průkaz (zdroj: wikimedia.org) |
Proč zrovna Bulharsko?
Jedná se o sousední zemi, což je velký důvod. Právě do Bulharska vede hlavní dálnice z Istanbulu (a potažmo zbytku Turecka) směrem do Evropy, aktuálně se dokonce staví vysokorychlostní železnice, která částečně onu dálnici kopíruje (také z Istanbulu přes Edirne do Bulharska a poté dál do Evropy).
Nenadálé bulharské štěstí z možnosti cestovat jen na občanku udělalo naopak v Turecku vrásky. Právě příhraničí zažívá od léta cosi, čemu začali říkat bulharská drahota. Tisíce a tisíce aut i autobusů z Bulharska (jen s občankou v ruce) zaplavily jak Edirne a okolí (dokonce i trochu do Istanbulu) a za pro ně směšné peníze vykupují skoro cokoli. A obchodníci samozřejmě přizpůsobují své ceny takovému množství zákazníků. Místní to nesou s nevolí, protože mají sice turecké mzdy, ale ceny se zvyšují pomalu na bulharskou úroveň.
![]() |
bulharský občanský průkaz (zdroj: wikimedia.org) |
Které státy mohou jen na občanku?
Na aktuální mapce zemí se již pomalu začíná viditelně odlišovat "Československo" (tedy Česko a Slovensko), když od Portugalska až po Ukrajinu mohou všichni na občanský průkaz, jen severské státy, Rakousko a Balkán (vyjma Srbska, Řecka a od léta také Bulharska) zatím na občanku jet nemohou.
Na seznam "občankářů" zatím nepatří ani Švédsko, ani Finsko. Právě tento rok jsou právě tyto dvě země ve spojení s Tureckem velmi citovány kvůli jejich členství v NATO (hned po Maďarsku). Budou se po členství v NATO a tureckých podmínkách vstupu bavit také o vstupu jejich občanů do Turecka jen na občanku?
Co hraje roli?
Vezměme to jedno po druhém (co podle laické veřejnosti by mohlo mít vliv):
- Je v tom odlišné náboženství? Není. Potom by tam nebyly silněji věřící státy, jako Řecko, Itálie nebo Polsko. A to by zrovna jednomu z nejateističtějších států (tedy Česko) na světě mohlo být jedno.
- Je v tom bohatství státu? Není. Potom by tam nebylo třeba Moldavsko či Ukrajina. Naopak občané bohatých států mohou snadněji cestovat po celém světě, zatímco středně bohaté státy a chudší se musí spíš rozhlížet v levnějších vodách (kam patří také Turecko).
- Je v tom velikost státu? Není. Potom by tam nebylo Lucembursko či Lichtenštejnsko, pokud by šlo o záležitost velkých států.
- Je v tom vzájemné historické (ne)válčení, území spory atd.? Není. Potom by tam nebylo například Řecko či Bulharsko.
Je v tom vzájemná diplomacie.
Snad tedy nebudeme jezdit k Balatonu a na Zlaté Písky, aby Maďaři a Bulhaři jezdili místo Čechů a Slováků do Turecka.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: msn.com, dailynewshungary.com, hurriyetdailynews.com, cnnturk.com, mfa.gov.tr
Komentáře
Okomentovat