Přeskočit na hlavní obsah

Dnes muslimský svátek odpuštění a zároveň židovský svátek losu

Dnes od západu slunce se výjimečně sešly dva svátky, kde bychom těžko hledali odlišnější. Zatímco muslimové slaví Berat, zatímco v judaismu se slaví zcela opačně pojatý svátek Purim. Tyto svátky spolu nesouvisí.


Islám: svátek Berat

Je to jedna z pěti svatých nocí v rámci muslimského roku. Připadá na 15. den měsíce Šaban (to je 8. měsíc muslimského kalendáře). Podle věřících je noc bohatá na plodnost a prosperitu. Je to den, kdy jsou napravena zlomená srdce, smyta špatná krev a překonána zášť, nenávist a pocity pomsty. Ti, kteří následují příkazy, budou zproštěni dluhů, nemocí, viny a trestu, očištěni od hříchu a omilostněni skrze Alláhovu milost. V důsledku toho oddaní stoupenci islámu věří, že by se měli během dne postit, dokud nepřijde tma a Alláh je všudypřítomný. Noc je strávena v kontemplaci, diskuzi a obnově, která vede k odpuštění, očištění a spáse.

Mezi vnější projevy patří nasvícení mešit, malé sváteční simity (kandil simidi, psali jsme), děti zapalují svíčky na hrobech svých blízkých a prosí od jejich odpuštění. Tato část tradice je ale jen někde (spíš na východ, například v Pákistánu). V Iráku zase děti se zapálenými svíčkami chodí po sousedství.

Svátek do určité míry připomíná křesťanský svátek Všech svatých neboli Dušičky (ovšem neplést si s dnešním Halloweenem neboli All Hallows' Eve neboli Předvečerem Všech svatých, což je prapůvodně keltský předkřesťanský svátek o mizející hranici mezi živými a mrtvými, ovšem až od 30. let 20. století se v USA začaly nosit kostýmy a až od 50. let 20. století se začalo koledovat od domu k domu).




Judaismus: svátek Purim

Celý příběh rozkrývá starozákonní kniha Ester. Jedná se o svátek losů (nikoli oněch severských jelenovitých savců, ale o los ve smyslu loterie). Svátek má připomínat vysvobození perských Židů z intrik zlého vezíra Hamanam který chtěl losem určit nejvhodnější den pro svůj zamýšlený plán (tedy vyvraždit Židy), ovšem židovka jménem Ester se stala perskou královnou, aby plán překazila, což se podařilo. Jejím manželem a králem měl být Achašveróš neboli Asverus neboli Xerxés I. (s největší pravděpodobností) neboli Chšajáršá (staroperskou výslovností) neboli "Vládce hrdinů", který vládl 519 až 465 př. n. l.

Mezi duchovní tradice patří předčítání z knihy Ester. K purimové hostině se schází celá komunita, nejen rodina, pečou se Hamanovy kapsy / uši (trojúhelníkové koláče) se švestkovými povidly či mákem (tedy ideálně černá náplň). Mezi vnější projevy patří maškarní průvod (ten až od konce 15. století po vzoru římských karnevalů) nebo micva (přikázání) povinnost "se opít vínem, aby se nerozeznalo dobro od zla" (zlem je prokletým Haman, dobrem požehnaný Mordechaj).

MIMOCHODEM: Na historii svátků a jejich praktikování je vidět nakolik je svět provázaný a ovlivněný navzájem, bez ohledu na konkrétní stát nebo náboženství. Výsledkem je mix nejrůznějších zvyků, jídel atd., kde se těžko odlišuje původ jednotlivých částí. 


Je běžné, že se tyto dva svátky slaví ve stejný den?

Není. Zatímco roku 2022 se slavil Purim od večera 16. března, Berat se slavil o den později. Roku 2021 se Purim slavil od večera 25. února, Berat se slavil 27. března.

Takže: Berat kandilimiz mübarek olsun! Purim sameach!

A tak je to ohledně abrahámovských náboženství se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,