Přeskočit na hlavní obsah

Na co jsou Turci, Maďaři nebo Češi alergičtí?

Na některé vtípky a narážky se Turci dovedou nepříjemně urazit a není jim divu. Podobně jsme na tom také my. Co je to za věty, fráze nebo slova, která dovedou nastolit nepříjemnou atmosféru a tudíž kterým je třeba se vyhnout?

Začněme z českých luhů a hájů.


Věty slavných

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý" je vcelku nevinná věta, která se objevila v divadelní hře Záskok legendárního Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Protože autoři Smoljak a Svěrák dovedli šikovně prostým opakováním jakkoli nevinné věty vytvořit "hlášku", stalo se tak i v tomto případě. Samozřejmě věta je oblíbená všude, jen ne v samotných Českých Budějovicích.


snímek ze hry Záskok (zdroj: zdjc.cz)


MIMOCHODEM: Skoro v každé hře citovaný a zesměšňovaný vídeňský profesor Erich Fiedler může mít původ ve skutečném stejnojmenném německém filmovém a divadelním herci (1901 až 1981), který hrál například ve filmu "Student z Prahy" (1935). Přímo ve Vídni na Raffaelgasse 30 jakýsi Erich Fiedler prodával mezi lety 2015 a 2017 kosmetiku značky Vegas Cosmetics (dnes je v domě z firem jen Dr. Robert Oppolzer). A po Rakousku by se jmenovců našlo daleko víc. Například loni jeden Erich Fiedler zemřel, viz jeho parte z Pohřebnictví Ebenbichler (aspoň, že to nevyřizuje Štruncová).


zdroj: bestattung-ebenbichler.at


"Já jsem ze z Plzně" je noční můra zase pro obyvatele této západočeské metropole. Původcem je nevinné a neplánované přeřeknutí Miroslava Horníčka, který namísto "já jsem z Plzně" se spletl a namísto "z" použil "ze", načež se okamžitě opravil. Lid to ovšem pochopil jako frázi, kterou plzeňané používají.


John. F. Kennedy při slavném projevu v Berlíně 26.6.1963 (zdroj: tagesspiegel.de)


"Ich bin ein Berliner" prohlásil 26. června 1963 americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Západního Berlína (pro nepamětníky či zapomětníky: šlo o polovinu Berlína, která byla oddělena tzv. berlínskou zdí, takže se vytvořila enkláva Západního Německa neboli Spolkové republiky Německo, obklopená Německou demokratickou republikou). Je to také často známá a citovaná věta. Jestli to leze samotným berlíňanům na nervy, to mi není známo (ale potenciál tu je).

Spojené státy 80. let vytvořily mylné přesvědčení, že gramaticky správně je "Ich bin Berliner" (přestože byla verze "Ich bin ein Berliner" kontrolována). Řada amerických zdrojů postupně od sebe přebírala mylný názor, že se jedná o vtipnou záměnu významů Berlíňan (obyvatel města Berlína) a kobliha (Berliner). V Berlíně by ale koblize nikdo Berliner neřekl, podobně jako ve Vídni neznají "vídeňskou kávu", v Alžírsku alžírskou kávu, nebo v Manchester, také nevědí co je "manšestr".


Nepříjemné či nechtěné záměny

Austria versus Australia. Náš jižní soused sice výjimečně, ale přesto naráží na problém, že si pletou Rakousko s Austrálií. Někdy se to stane spedici, když v počítači snadno zamění podobná slova, takže zásilka putuje na jiný kontinent. Na druhou stranu Rakušanům se ta záměna líbí, což dokládají četné obchody s tričky či jinými turistickými předměty a kýči s nápisem "No kangaroos in Austria".



Slovensko versus Slovinsko. Nejenže jsou názvy téměř stejné, ale také jejich vlajky se liší jen detailem. Přitom ve stejném státě nikdy nebyli a tudíž je nemůže spojovat stejná minulost. Zatímco Slovinsko bylo součástí Rakouska, Slovensko bylo součástí Uherska.

MIMOCHODEM: Slovinsko bylo také součástí Českého království, když je roku 1270 dobyl Přemysl Otakar II. a vytvořil tak středoevropskou říši sahající od Baltského po Jaderské moře. Po šesti letech byl právě proto donucen své alpské země včetně dnešního Slovinska předat Rudolfu Habsburskému. To odstartovalo proces, kdy namísto mocného Česka vzniklo mocné Rakousko.

Další záměnou je Česko versus Čečensko. Poslední případ odstartoval Bombový útok na Bostonský maraton 15. dubna 2013. Pachateli byli etničtí Čečenci, což ovšem mnozí obyvatelé USA interpretovali jako Češi. To měl odstartovat označený jako bývalý agent CIA, který v přímém přenosu na televizi CNN řekl, že mladší z útočníků Džochar Carnajev má jméno "po prvním prezidentu České republiky, islámské republiky". Na to reagoval jak The Huffington Post, tak česká diplomacie (viz tehdejší český velvyslanec v USA Petr Gandalovič).



Czech versus check. Píše se to odlišně, ale čte se to stejně. Typická je fráze "Check please!", kterou používáme při placení, když chceme účet.

Hungary versus hungry. Koho by při hodinách angličtiny nenapadla nápadná podobnost slova hladový (hungry) a Maďarsko (Hungary)! A protože Češi jsou vtipálkové (a nejen Češi), tak to Maďaři při styku s cizinci slýchávají poměrně často a jsou na to náležitě naštvaní.



Turkey versus turkey. Turecko by bylo i za hladové Maďary rádo, protože má horší přirovnání (a opět z angličtiny). Jde o Turkey (Turecko) a turkey (krůta). Slova znějí stejně a dokonce při použití na začátku věty není ani podle malého či velkého písmene poznat o co jde. Proto Turecku už došla trpělivost a oficiálně se nechala přejmenovat na Türkiye (v češtině bychom mohli používat třeba formu Turkie po vzoru Čechie nebo Belgie), psali jsme Neuvěřitelné kotrmelce ohledně nového názvu Turecka.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

  1. Dokonalý, zajímavý výčet a pohled i hluboko do historie. Turkiye je i pro ucho lahodnější.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nehoda zájezdového autobusu v Turecku si vyžádala řadu obětí

[ aktualizováno v 11:51 ] Ministr vnitra Ali Yerlikaya před chvílí oznámil, že zájezdový autobus jedoucí z Balıkesiru do regionu Kappadokie po dálnici E90 ( tedy Ankara - Adana neboli D750 ) v okrese Aksaray Merkez ( střed provincie Aksaray neboli samotné město Aksaray, pozn. red. ) sjel ze silnice a převrátil se. V autobuse se nacházeli 2 řidiči, 1 průvodce a 41 cestujících. K nehodě došlo přibližně v 7 hodin ráno. Stalo se tak těsně za křížením se silnicí Ulukışla Köyü Yolu ( silnice k vesnici  Ulukışla )  v katastru obce Acıpınar na sever od města Aksaray. Při nehodě přišlo bohužel o život 7 našich občanů ( původní informace uváděla čtyři oběti ), zraněno bylo 33 našich občanů, z toho 2 těžce. Jak ministr vnitra následně dodal , jedna osoba již prohlášená za mrtvou byla lékaři přivedena zpět k životu, takže zemřelo 6 lidí a 34 bylo zraněno. Protože se jednalo o soukromý zájezd a nikoli linkový autobus, lze předpokládat, že se ho účastnili jen turečtí občané. ...

Turecká lira po čtyřech měsících mění kurs

Turecká lira letošní rok předvádí něco, co svět nezažil dlouhé roky. Po dlouhé čtyři měsíce měla turecká měna vůči euru stabilní kurs 35 lir s velmi malou odchylkou. Od 1. července se lira uvolnila, aby se z hodnoty 35,06 liry za euro dostala na dnešní ranní hodnotu 35,85 liry, aby se odpoledne dostala ještě výš. Od počátku tohoto týdne (tedy od 8. července) začala lira oproti euru klesat. Meziroční změna vůči euru byla v pátek ráno necelých 25 procent, měsíční odchylka 3,1 %, nárůst od počátku července neboli od zahájení změny kursu byla necelých 2,5 procenta. To bylo dopoledne, kdy euro dosáhlo 35,85 liry. Celý den lira klesala výrazněji než celý týden, až odpoledne snížila svou hodnotu na 36 lir za euro. Souhrn předchozího roku 11. června 2024 to byl rok, co turecká státní měna prudce poklesla, takže během 11 dnů se z kursu 21,47 liry za euro dostala na 25,35 liry. Ale od 8. března letošního roku drží kurs pod hranicí 35 lir za euro až do konce června. Minulý rok byl kurs poznamenán...

Další střední zemětřesení v Turecku dnes ráno

[ aktualizováno ve 12:27 ] Ano, Kréta nebo střední Řecko se sice otřásají častěji, ale zemětřesení zaznamenaná tento měsíc v Turecku jsou silnější. A přestože od silných zemětřesení z února 2023 uplynul jeden a půl roku, stále se tam země třese. Příkladem je dnešní ranní několikanásobné zemětřesení. Srpnová zemětřesení nad 4 Turecko za prvních sedm dnů zažilo několik zemětřesení silnější než čtyři, všechna se vešla do škály 4 až 5, takže slabší až střední. První se objevilo hned 1. srpna v 5:52:14 ráno místního času o síle 4,3 v hloubce 5 km, a to ve východním Turecku s epicentrem 22 km jižně od asi půlmilionového města Malatya. Ano, také tam byla ona katastrofální zemětřesení před rokem a půl. Tentokrát se nic vážného nestalo, pokud se nepočítá vliv na psychický stav tamních obyvatel. Ministr vnitra Ali Yerlikaya oznámil , že situaci sleduje, ale že nebylo zaznamenána žádná negativní událost. mapa zemětřesení v Turecku od počátku srpna 2024 s magnitudem nad 4 (zdroj: emsc-csem.org ) ...