Za dva měsíce se v Turecku budou konat parlamentní i prezidentské volby. Na rozdíl od řady předcházejících je nyní odlišná situace. Ode dneška budeme přinášet zajímavé či důležité momenty z dění. Dnes jsou na pořadu cestovní pasy, kde jeden kandidát na prezidenta představil velmi zajímavou myšlenku.
Aktuální situace
Turecké cestovní pasy patří nyní k nejdražším na světě jak při přímém porovnání absolutní ceny, tak při porovnání s platy.
![]() |
turecký cestovní pas včetně zatím nepoužitého kupónu (zdroj: kizlarsoruyor.com) |
Další část cestování za hranice je poplatek za každé překročení hranice (Yurtdışına Çıkış Harcı). Loni činil 150 lir, od počátku roku 2023 to je dvojnásobek, tedy 300 tureckých lir.
MIMOCHODEM: Například chceme za hranice jen na jednodenní výlet, případně nakoupit. Nákup s příplatkem 300 lir se tak prodraží, že se vycestovat finančně nevyplatí.
Souhrnem současné finanční situace i podmínek cestování s cestovním pasem je, že lidé cestují mimo Turecko jen minimálně.
MIMOCHODEM: Od 1. srpna 2010 Turecko vydává (tedy kromě jiných) cestovní pas nově vybavený čipem a nově s platností 10 let. Do té doby byla nejdelší platnost 5 let.
Turecko má poměrně složitý ceník pro cestovní pas, jaký ve střední Evropě moc neznáme. Zaprvé se neuvádí finální cena, ale zvlášť se rozpočítává cena za pas jako takový a zvlášť udržovací poplatek. To si občan samozřejmě musí sečíst. Za další je velmi široká škála začínající 6 měsíci. To je kuriózní délka, protože řada států požadují platnost pasu alespoň 6 měsíců (Turecko samotné po českých či slovenských občanech vyžaduje 150 dnů neboli 5 měsíců). Systém cestovních pasů jen dokládá fakt, že také kvůli vysoké ceně za doklady a povolení se cesta do zahraničí to mnozí mají jako jednorázovou záležitost (někdy i jednou za celý život).
MIMOCHODEM: V České republice se cestovní pas vydává pro dospělé vždy s platností 10 let (kromě výjimek). Na Slovensku je platnost pasu také automaticky 10 let, jen je to už od 16 let věku.
Tu je nástin ceny z Turecka do Evropské unie (resp. do zemí Schengenského prostoru) za povolení a doklady. A k tomu je následně nutno přičíst kompletní cenu za cestu, ubytování a stravu.
To je tedy výsledek vlády prezidenta Erdoğana a představuje tedy jeho myšlenkový proud. Prozatím neoznámil jakékoli změny.
Na dané téma jsme psali:
[2020-03-01] EU zdražila víza do Schengenu
[2022-01-22] Kolik stojí v Turecku pas nebo občanský průkaz na rok 2022?
[2022-03-18] Odjezd z Turecka: 150 lir za překročení hranice
Výhled do budoucna
Kemal Kılıçdaroğlu představil tento týden spolu se starosty Ankary a Istanbulu projekt, kdy mladí občané Turecka budou dostávat cestovní pasy zdarma. Budou tedy moci cestovat a poznávat jiné země v daleko větší míře, než je tomu doposud. Také to i finančně může pomoci těm, kteří chtějí studovat v zahraničí v rámci Erasmu (a řadě dalších případů).
Co nebylo řečeno, ale naznačuje další vývoj: lze očekávat, že se sníží poplatky za cestovní pas a poplatek za překročení hranice se zruší.
A tak to bude v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat