Za měsíc se turečtí voliči sejdou 14. května ve volebních místnostech, aby potvrdili současný trend, nebo aby změnili směrování země. Je to poprvé po čtvrt století, kdy je citelná šance, že by se vše mohlo změnit. Nyní jsou k dispozici ukázky volebních lístků, které se od těch našich výrazně liší.
Prezidentský hlasovací lístek
Na snímcích šířících se na internetu je snímek současného prezidenta příliš starý. Lidé narážejí na to, že turecký stát vyžaduje od občanů pro občanský nebo řidičský průkaz či cestovní pas fotografie ne starší než půl roku (šest měsíců), ale na údajném hlasovacím lístku má současný prezident fotografii starou minimálně 9 let, protože byla použita při volbách roku 2014. Je pravdou, že stejná fotografie se objevuje také na pobočkách (jeho) strany AKP.
![]() |
Recep Tayyip Erdoğan roku 2021 |
Dokonce dva roky starý snímek (viz výše) je i po jemné retuši stále viditelně odlišný než ten, který byl předložen do kandidátky.
Jak se hlasuje v Turecku?
Hlasuje se tak, že se hlasujícímu půjčí razítko, kterým za plentou orazítkuje kandidáta či příslušnou stranu (do připraveného kolečka).
Aby se snížilo riziko, že volič zvolí podobně znějící stranu, jsou také vyobrazena barevná loga oněch stran. V případě kandidátů (to je u volby prezidenta) jsou umístěny barevné fotografie oněch kandidátů ve formátu, jaký se používá pro doklady.
Tento způsob je použitelný jak pro gramotné, tak pro negramotné nebo s problémy se čtením či porozuměním psaného textu.
Parlamentní hlasovací lístek
Neznalé zaujme už jen fakt, že se nemluví v množném čísle o lístcích, ale o jediném lístku (resp. plachtě, protože má přece jen rozměr).
Zde utkví několik věcí.
Chybí pro-kurdská HDP (Lidově demokratická strana). Tedy na první pohled, protože její kandidáti se objeví na listinách strany YSP (Yešil Yol Parti, Zelenou levou stranu).
Opoziční uskupení "Stůl šesti" je na předvedeném seznamu dvoučlenné. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi. Na volebních lístcích chybějí:
- Saadet Partisi (SP)
- Demokrat Parti (DP)
- Demokrasi ve Atılım Partisi (DAP)
- Gelecek Partisi (GP)
Jestliže budou jejich příznivci volit zbylé a zároveň dvě nejsilnější části CHP a İYİ Parti, potom je to považováno při volebním systému za nejrozumnější.
![]() |
zdroj: IzmirTime35.com |
MIMOCHODEM: Strana AKP nemá ráda, když se označuje oficiální zkratkou AKP (tu proto používají typicky levicové či jinak opoziční noviny jako Sözcü, SoL nebo BirGün, televize Halk TV nebo Tele1). Sami sebe nazývají "AK Parti", což se objevuje i oficiálně nad pobočkami této strany. Slovo "ak" totiž v turečtině znamená "bílá". To je jedna z barev turecké vlajky, může se chápat jako "čistá". Bílou barvou se označuje aristokracie (tzv. bílí Turci, v Česku se značí jako "modrá krev"), což ale s AKP vztah nemá.
Na zemi s 85 miliony obyvatel se tiskne 249 milionů lístků
Novinář Murat Ağırel (deník Cumhuriyet) narazil na zvláštní nepoměr, kdy se vyhlásilo výběrové řízení na tisk obrovského množství volebních lístků, které neodpovídá počtu obyvatel (natož počtu voličů). Přece jen 249.670.310 volebních lístků je přece jen čtvrt miliardy, což je třikrát víc, než celkový počet obyvatel.
![]() |
zdroj: twitter.com/muratagirel/ |
Nejvyšší volební komise vysvětlila situaci následovně:
Nesrovnávejte počet hlasovacích lístků s počtem voličů. V Turecku se bude nacházet 190 736 volebních uren. Hlasovací lístky chodí do každé volební urny v balících po 400 kusech. Takže 190 736 x 400 = 76 294 000 hlasovacích lístků. Není z toho ovšem patrné, jestli jde o lístky pro volbu prezidenta, pro volbu poslanců, nebo zda se jendá o obojí. Potom jsou tedy na jednoho voliče zapotřebí dva lístky.
Přesto to nevysvětluje proč je v zadání tisk 249.670.310 lístků. Na druhou stranu je fakt, že je lepší mít více lístků, než kdyby se jediný nedostával.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat