Turecko je zemí, kde je svoboda projevu. Není ale řečeno, že musí být svoboda také po projevu. To se stalo osudným Mahiru Akkoyunovi. Ten se rozhodl protestovat proti cenám tak, že na produkty v obchodech lepil nápis "Myslíš, že je tohle zboží drahé? Díky Erdoganovi" s fotkou prezidenta. Dnes ráno byl zatčen a uvalen do vazby za urážku hlavy státu.
Na dané téma jsme psali Za slovní útok na prezidenta Turecka až čtyři roky.
Mladý designer narážel na prezidentův proslov "Jsem zodpovědný za ekonomiku!" (viz Youtube) z března 2019 a rozhodl se navrhnout samolepky, se lepily v obchodech. Staly se virální. Ovšem celostátní až mezinárodní věhlas získal právě zatčením. Došlo tedy na tzv. efekt Streisandové, která se před 20 lety pokusila o skrýt informaci, což vedlo naopak k jejímu mnohem většímu rozšíření.
![]() |
Mahir Akkoyun |
Turecká média, sociální média i někteří politici začali informovat o situaci a rozhořčeně proti zatčení protestovat. Jde samozřejmě o média a politiky opoziční, zato napříč politickým spektrem. Například prezident advokátní komory Izmiru Sefa Yilmaz se hned nato sešel se úředníky státního zastupitelství na soudu v Izmiru, protože svoboda projevu není zločin. Proti zatčení se vyslovila také šéfka strany Iyi Meral Akšener: "Dnes ráno byl Mahir Akkoyun zadržen kvůli svým návrhům. Naši mládež, která se nedá zastrašit výhrůžkami, nezastrašíte úderem na jejich svobodu. Vaše pronásledování a útlak brzy skončí. Budeme tvořit historii s našimi mladými lidmi, kteří mluví pravdu! Zbývá už jen 37 dní" (myšleno do voleb).
Veřejnost zaplavila sociální média hashtagy
- #ErdoganSayesinde
- #MahirAkkoyunSerbestBırakılsın
Dnes od 13. hodiny se koná před branou C Izmir Bayraklı protestní demonstrace.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: cumhuriyet.com.tr
Komentáře
Okomentovat