Dnes k ránu se na velmi krátký okamžik stalo něco, na co senzacechtiví čekali celé měsíce. Turecká lira se propadla tak, až jeden dolar stál 20,01 liry, aby se hned vrátila na předchozí hodnotu.
Dolar stoupá vůči turecké liře více méně neustále (podobně jako jiné měny). Od počátku března dolar posiluje o trochu silněji, takže se od té doby z necelých 19 lir dostal na současných necelých 20 lir. Přesně před rokem (tedy 22. května 2022) stál jeden americký dolar 15,93 TL.
kurs USD vůči TRY tento den (zdroj:Google) |
Ekonomicky je tato špička a tento rozdíl naprosto nepodstatný i vzhledem k tomu, že se poté měna vrátila na identickou hodnotu, kterou měla předtím. Ale i kdyby se nevrátila, rozdíl mezi 19,83 a 20,01 je jen 0,18 liry. Daleko podstatnější je zde lidský rozměr. Namísto jedničky na začátku čísla se totiž objeví dvojka, takže hraje roli psychologie.
kurs USD vůči TRY za 1 rok (zdroj: XE) |
Současný jehlový propad byl tak rychlý, že je některé instituce ani nezaregistrovaly. Nelze se ubránit myšlenkám, že tento jev byl učiněn záměrně pro diskreditaci turecké měny a současného tureckého vedení ve chvíli, kdy se koná klíčové druhé kolo prezidentských voleb v zahraničí.
kurs USD vůči TRY za 10 let (zdroj: XE) |
Kvůli neustálému poklesu turecké liry a současné hodnotě je jen otázkou velmi krátké doby kdy psychologickou hranici 20 TL překročí. Otázka tedy nezní "jestli", ale "kdy".
kurs turecké liry vůči české koruně za 10 let (zdroj: XE) |
Turecká lira klesla vůči české koruně za 10 let na desetinu své předchozí hodnoty.
Dolar samozřejmě americký... nebo ne?
Měna jménem dolar se používá v celé řadě států. Ne, nejde o používání amerického dolaru (neboli dolaru Spojených států amerických), ale o oficiální místní měnu. Asi nejznámější je dolar australský či kanadský, ale je jich celá řada. Tu je zkrácený seznam:
- 1520 České království (jáchymovský tolar)
- 1792 USA
- 1858 Kanada
- 1863 Hong Kong
- 1937 Libérie
- 1949 Tchaj-wan
- 1965 východokaribský dolar (Antigua a Barbuda, Dominika, Grenada atd.)
- 1966 Austrálie
- 1966 Bahamské ostrovy
- 1967 Nový Zéland
- 1967 Brunei
- 1967 Singapur
- 1969 Fidži
- 1970 Bermudy
- 1972 Kajmanské ostrovy
- 1972 Barbados
- 1973 Belize
- 1993 Namibie
MIMOCHODEM: Zkomolením německého pojmenování českého města se přes španělštinu dostalo pojmenování české měny až do severní Ameriky, kde je použili pro pojmenování místní měny. Jáchymov (roku 1534 největší po Praze!) disponoval velkými zásobami stříbra, ze kterého se vyráběly slavné mince. Jáchymov se německy řekne Joachimsthal, jáchymovský Joachimsthaller. Protože z neznámých dlouhých slov obvykle zachytíme jejich konec, zde to bylo ono "thaller", takže česky se začalo říkat "tolar". Díky podobnosti se stříbrnou španělskou mincí (vzniklé po měnové reformě roku 1497) se té s oficiálním názvem "Real de a ocho" (královská osmička, skutečná váha osmi) začalo říkat španělský tolar (španělsky dólar), zkráceně dolar. A tato měna se používala nejen ve Španělsku, ale také ve španělských koloniích, tedy téměř na celém americkém kontinentu. Této minci se také říkalo "těžká váha" (Peso duro), nebo "silná váha (Peso fuerte) nebo prostě "váha" (peso). Odtud pochází jména měn řady amerických států (Argentina, Chile, Kolumbie, Kuba, Mexiko, Uruguay). A když vznikl základ USA, pojmenovali svou měnu podle španělského vzoru jako dollar. Mince španělského dolaru měla na zadní straně Heraklovy sloupy (svislé čáry), takže proto se písmeno S značící "suma total" jednou přeškrtlo. A americký dolar se musel odlišit, proto se škrtnul dvakrát.
A tak je to ohledně turecké měny se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat