Slovenské velvyslanectví v Ankaře přináší občanům Slovenska rady a doporučení na cestách do Turecka. Řada z nich se týká nejen Slováků, ale všech cizinců, něco dokonce i místních. Některé uvedené informace se obvykle neuvádějí.
Co tedy doporučuje slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí prostřednictvím Velvyslanectví v Ankaře?
Tu je neupravený text z Facebooku:

Na vstup potrebujete cestovný
#pas, v ktorom treba mať voľné minimálne 2 strany a jeho platnosť musí byť o 150 dní dlhšia, ako je dátum príchodu do Turecka. V opačnom prípade vám vstup neumožnia a v tranzitnej zóne letiska budete musieť počkať na spiatočný let, spravidla tými aerolíniami, s ktorými ste prileteli.
#Víza na vstup do Turecka za účelom turistiky NIE sú potrebné. Ak však cestujete do krajiny za iným účelom, napr. študovať,
zamestnať sa v oblasti vedy, výskumu, kultúry, športu, alebo pracovne ako vodič (autobusu, auta), je nevyhnutné si vopred zabezpečiť víza. Požiadate o ne prostredníctvom tureckého veľvyslanectva v Bratislave T.C. Bratislava Büyükelçiliği.

V prípade
#krádeže alebo
#straty dokladov kontaktujte delegáta vašej cestovnej kancelárie alebo sa obráťte na miestnu políciu.

Pri ceste autom treba mať medzinárodný
#vodičský preukaz. Na hraničnom vstupe vyžadujú zelenú kartu aj doklady o vlastníctve auta, pri požičanom vozidle je nutné mať úradne overené splnomocnenie majiteľa. Pozor tiež na rozsiahle dopravné zápchy v tureckých mestách (najmä v Istanbule, Ankare, Antalyi, Izmire). Použiť môžete aj taxíky, železničnú i autobusovú dopravu. V Turecku sa alkohol pri riadení dopravného prostriedku netoleruje.
#Diaľnice sú v Turecku
#spoplatnené. Miesto na úhradu diaľničného poplatku si zistite už na hraničnom priechode, cez ktorý prichádzate do krajiny.
#COVID Pass od apríla 2022 NIE je potrebný. Ak by ste však boli v Turecku pozitívne testovaní na COVID-19, musíte sa podrobiť 7-dňovej samo-izolácii, ktorá automaticky končí, ak sa u vás neprejavia príznaky ochorenia.

Turecko je známe aj rizikom zemetrasení, záplav či lesných požiarov. Venujte preto pozornosť aktuálnym informáciám v médiách a na sociálnych sieťach. Odporúča sa necestovať do juhovýchodných provincií, ktoré vo februári 2023 postihlo ničivé zemetrasenie.

Treba rešpektovať, že väčšina obyvateľov Turecka sú moslimovia. Preto sa od návštevníkov môže, najmä na miestach slúžiacich na náboženské účely, vyžadovať
#zahalenie nôh, ramien i hlavy. Mimo pláží, zábavných parkov či diskoték, môžu neželané prejavy náklonnosti vyvolať konflikt.

Piť
#vodu z verejného vodovodu sa neodporúča. Bezpečná balená voda je štandardom vo väčšine ubytovacích zariadení. Dbajte na pitný režim, no kombinácia priveľa alkoholu s vysokými horúčavami a vlhkosťou býva každý rok osudnou pre desiatky turistov.

V Turecku je veľa voľne žijúcich
#mačiek a
#psov, ktorí vás môžu ohroziť nielen pri behu či cyklistike, ale aj na rýchlostných cestách, najmä pri zníženej viditeľnosti.

Pri cestách počítajte s tým, že miestne obyvateľstvo spravidla neovláda iný, než turecký
#jazyk.
V prípade núdze kontaktujte:

Tiesňová linka +90 112

Polícia +90 155

Zdravotnícka pomoc +90 112

Hasiči +90 110

Stála diplomatická služba Slovenské veľvyslanectvo / Slovakya Büyükelçiliği / Slovak Embassy - Ankara +90 5337600384 alebo Slovenský generálny konzulát v Istanbule +90 5322630598
Pred každou cestou do zahraničia zároveň odporúčame:
#uzavrieť cestovné poistenie pre prípad, ak by ste potrebovali lekársku starostlivosť alebo repatriáciu na
#Slovensko. Odporúčame preveriť si podmienky cestovného poistenia aj pre prípad ochorenia na COVID-19.
A tak je to při cestách do Turecka se vším.
ODKAZ: mzv.sk/ankara
Komentáře
Okomentovat