Česko používá při losování házení mincí "panna nebo orel" (někdy hlava nebo orel) s tím, že si skoro nikdo neuvědomí původ, protože současné české mince neobsahují ani vyobrazení panny (tedy dívky) ani orla. Jak je to v jiných státech, jazycích, kulturách? Co takové Turecko například?
Samotnému postupu se říká házení mincí, v hovorové řeči se na to naráží podotknutím, že si někdo může maximálně hodit korunou (myšleno mince s hodnotou 1 Kč, nemyslí se královská koruna). Používá se nejen mezi lidmi při rozhodování mezi dvěma možnostmi, ale také oficiálně při volbě stran při sportovních kláních, viz tenis atd.
Při házení se vybírá kdo chce mít rubovou a kdo lícovou stranu mince.
Označení panna nebo orel vychází z rakousko-uherských tolarů z 2. poloviny 18. století, na kterých byla na vrchní straně vyobrazena císařovna Marie Terezie (tedy "panna"). Na opačné straně byl symbol orlice, klíčové části znaku Habsburské monarchie (tedy "orel").
MIMOCHODEM: Marie Terezie byla vdaná a porodila celkem 16 dětí. Je tedy poněkud nadsazené, kdy se její portrét nazývá pannou. Ovšem pro šlechtu a mocné dámy se často z úcty používalo slečno (viz označení "Miss Ellie" pro Eleanor Ewing Farlow v seriálu Dallas).
Někdy se pro panna / orel odkazuje na československé koruny, které ale byly odlišné hned ve dvou detailech. Jednak namísto rakouské orlice byl vyobrazen český lev, jednak jsou rub a líc obráceně.
Antický Řím
Pro házení v Římské říši se například používaly měděné mince "as" (též assarius) z doby 169 až 58 před n. l., měly průměr 29,5 mm a vážily asi 17,7 gramů. Za jednu minci šlo koupit jeden bochník chleba nebo jeden litr vína (viz ceník z Pompejí).
![]() |
zdroj: RomanRepublicanCoins.co.uk |
Kde je na českých mincích panna, kde orel?
Od pádu Rakousko-uherské monarchie již nějaká doba uběhla, takže mince z té doby těžko po kapsách najdeme. Dokonce ani následné československé již nejsou v používání.
PANNA / HLAVA: spodní strana neboli rub (revers), strana s hodnotou mince
OREL: Svrchní strana neboli líc (avers) je ta, kde je podobizna panovníka či panovnice, případně státní znak (v případě českých mincí je to lev).
Jak se to řekne v jiných jazycích?
Tu je seznam možností a frází s tím spojených:
- latina: hlava nebo loď (Navia aut caput?)
- angličtina: hlavy nebo ocasy (heads or tails?)
- francouzština: hromada nebo tvář (pile ou face)
- maďarština: hlava nebo nápis (Fej vagy írás)
- němčina: hlava nebo číslo (Kopf oder Zahl)
- portugalština: tvář nebo koruna (Cara ou coroa)
- ruština orel nebo ocasy (Орёл или ре́шка [arjól íli rjéška])
- řečtina: koruna nebo písmena (Κορώνα γράμματα [koróna grámmata])
- turečtina: hlava nebo nápis (tura yazı)
Turecká verze je typicky postavená na situaci, že na jedné straně mincí je hlava Mustafy Kemala Atatürka, na druhé je nápis (hodnota mince).
![]() |
turecké mince platné od 1. ledna 2009 |
Házení mincí bylo klíčem k rozchodu dvou hlavních postav filmu Samotáři z roku 2000:
Hanka: Co s tím chceš dělat? My dva si tak maximálně můžeme hodit korunou.
Petr: Cože? Jak jako?
Hanka: No... Když padne panna, zůstaneme spolu, když orel, tak se rozejdeme.
Petr: Dobře! Tak já to hodim...
Hanka: Ty bys to vážně udělal?
Petr: Ty... ty jsi chtěla házet!
Hanka: A ty si myslíš, že je normální, že si dva dospělí lidi hodí korunou, a tím rozhodnou, jestli spolu budou anebo ne?
Petr: No, asi ne, no.
A tak je to ohledně vztahů se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat