Společnost Anadolu Efes uvedla sérii piva, které má uspokojit náročnější zákazníky. Jmenuje se Efes Pilsen Reserve a má hořkost 18 IBU. Prodává se ve skleněných lahvích nebo v plechu, oboje s objemem 0,5 litru. Etiketa má bordovou barvu, která může připomínat Kastelánův jantarový ležák, Bernard Jantarový ležák nebo Jantárový ležiak Šariš.
MIMOCHODEM: Český Budvar má také sérii piva Reserve. Má hořkost 26 IBU, barvu 13 EBC, obsah alkoholu mezi 7,4 a 8,2 % a při výrobě se používal chmel žatecký poloraný červeňák. Je stáčeno pouze do lahví s objemem 0,33 litru. Podle výrobce se jedná o silné pivo zlatavé barvy a výrazné sladové chuti. V našich ležáckých sklepích zraje nejméně 200 dní. Pivo je určené pouze pro exportní trhy.
Efes Pilsen Reserve má obsah alkoholu 5,0 procenta. Jedná se spíš o jantarový ležák než o reserve. Obsah alkoholu tomu také napovídá.
MIMOCHODEM: Slovo "reserve" jsme doposud znali především z oblasti vína. Jak uvádí server ocenenavina.cz, Reserva nebo také Rezerva je španělské a portugalské označení pro vína, která zrála nejméně 1 rok v dubových sudech a následně další 2 roky v lahvi. Itálie používá slovo "Riserva", přičemž minimální doba zrání se v jednotlivých regionech liší. Dříve jsme znali slovo "kabinet", které se typicky používalo v Německu před příchodem zákona o víně (ovšem používali slovo "kabinett" nebo "Kabinettwein"). Dnes se ovšem pod tímto slovem rozumí lehčí a povětšinou suché víno s nižším obsahem alkoholu (s cílem pro běžnou denní spotřebu), které již spadá do kategorie jakostní víno s příznakem.
Jantarové pivo není na tureckém trhu poprvé. V posledním desetiletí se objevilo například roku 2016, kdy bylo uvedeno společností Anadolu Efes pivo Bomonti Red Ale (ano, Anadolu Efes značku Bomonti vlastní). Ve stejném roce společnost Türk Tuborg představila Tuborg Amber, což je jantarový ležák.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat