Odpálením hráze Kachovské přehrady na Ukrajině odstartovala katastrofa, která má dalekosáhlé následky, a to doslova. Pobřeží Černého v širokém okolí ústí Dněpru se potýká s velkým přílivem jak trosek, tak kontaminované vody. Vítr to vše žene v současné době směrem na Istanbul.
Tento směr větru není nijak výjimečný, spíš naopak je to nejčastější směr, odkud na Istanbul fouká. Tomuto větru se říká poyraz podle místa na severovýchodní části Bosporu.
![]() |
zdroj: windy.com |
A co mořské proudy?
Ty jsou v tomto případě v souznění s prouděním vzduchu.
![]() |
zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí |
Na cestě není pouze Istanbul, ale Bosporský průliv se vší námořní dopravou, černomořské pobřeží západního Turecka včetně istanbulských pláží, ale také těžební pole zemního plynu, která byla letos na jaře otevřena.
POZNÁMKA: Jedná se o Černé moře, případně dál o moře Marmarské (to v případě vody). Středozemní moře a tamní letoviska na tureckých březích jsou zcela mimo dosah, tedy v bezpečí.
Je jasné, že to nejhorší již odnáší blízké okolí ústí Dněpru. Přestože je to poměrně daleko, je otázkou co dokáže připlavat až k tureckým břehům, co to způsobit tam, co to může způsobit po cestě především námořní dopravě. Vliv na přírodní prostředí je dalším dílem zkázonosné skládanky, která bude poskládána až v průběhu doby.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat