Přeskočit na hlavní obsah

Evropská keramická cesta zahrnuje jak Turecko, tak nově i Slovensko

Modrá či případně i jinak barevná keramika je součástí mnoha kultur, nejen evropských. Rada Evropy proto roku 2012 vytvořila tzv. Evropskou keramickou cestu, která sdružuje muzea zabývající se touto tématikou. Nejnovějším členem je také slovenské město Modra.

To na dané téma napsalo následující:

Európska keramická cesta (European Route of Ceramics) 7. 7. 2023 potvrdila, že prijíma mesto Modra medzi svojich členov. Staneme sa súčasťou keramickej mapy sveta, ktorú si môžete pozrieť na https://www.europeanrouteofceramics.eu. Európska keramická cesta je od roku 2012 kultúrnou cestou certifikovanou Radou Európy.


zdroj: coe.int


Propaguje kultúrne dedičstvo keramickej výroby a jej tradíciu, ponúka udržateľný a konkurencieschopný cestovný ruch, ale tiež kultúrny a spoločenský rozvoj jednotlivých destinácií. Viac sa o výhodách členstva dozviete v článku, ktorý pre vás pripravujeme. Členom Európskej keramickej cesty je aj náš partner z projektu Deň hliny – Čaro hliny / Clay day – Magic of Clay – Porselensmuseet, Telemark Museum.


mapa Europskej keramickej cesty z roku 2022 (zdroj: www.europeanrouteofceramics.eu)


MIMOCHODEM: Ačkoli mapa vypadá přesná, tvar Slovenska nebo Česka napovídá, že bychom to neměli brát příliš vážně. Také Turecku byly odepřeny některé ostrovy, Moldavsko dokonce neexistuje...

Európska keramická cesta je kultúrna cesta, ktorá funguje od roku 2012 pod záštitou Rady Európy. Jej cieľom je zachovať kultúrne dedičstvo spojené s výrobou keramiky a jej dávnou tradíciou. Keramika je vnímaná ako dôležitá oblasť trvalo udržateľného cestovného ruchu. Prvých päť rokov od vzniku Európskej keramickej cesty bola centrála vo francúzskom Limoges, neskôr sa sídlo presunulo do talianskej Faenzy, kde ju reprezentuje prezident Massimo Isola a riaditeľka Benedetta Diamanti.

MIMOCHODEM: Termín "majolika" je odvozen od výslovnosti jména španělského ostrova Mallorca.

20.júna 2023 valné zhromaždenie posudzovalo žiadosť o členstvo mesta Modry, ktorá bola jednohlasne schválená. Modra sa tak stala prvým členom zo Slovenska a pridala sa na keramickú mapu k inštitúciám a samosprávam z Francúzska, Talianska, Nórska, Nemecka, Španielska, Portugalska, Turecka, Azerbajdžanu, Ukrajiny, Poľska či Holandska,” uviedla prednostka MsÚ Modra Silvia Brazdovičová. V rámci Európskej keramickej cesty sa jej členovia môžu zapojiť do medzinárodných projektov, workshopov, môžu byť aktívnou súčasťou pri organizovaní medzinárodných výstav, kde sú keramické diela, ich špecifické aj tradičné prvky prezentované. Dôležitým aspektom je výmena skúseností, snaha upriamiť pozornosť na umelecké diela, ale i kultúrny a spoločensky rozvoj jednotlivých lokalít. Projekty bývajú zamerané na odbornú i laickú verejnosť, snažia sa pritiahnuť mladú generáciu ku keramickej tradícii a k spracovaniu porcelánu.


příklad modranské keramiky (zdroj: bratislavskykraj.sk)


Veríme, že členstvo Modry bude prínosom pre túto inštitúciu, pre lokálnych keramikárov, Slovenskú ľudovú majoliku, Múzeum slovenskej keramickej plastiky či Galériu Ignáca Bizmayera. Mesto Modra sa členstvom otvára návštevníkom ako sídlo keramikárskej tradície, ktorú sa snažíme rozvíjať, či už uplatnením keramických prvkov vo verejnom priestore, spracovaním dizajn manuálu s využitím keramiky alebo podporou Slávností hliny, ktoré každoročne v Modre organizuje Modranská beseda,” uzavrela Silvia Brazdovičová.

Popis podle slovenské Wikipedie:

"Modranská keramika je označenie výrobkov vyrábaných z pálenej hliny v meste Modra. Jej história siaha do 14. storočia. Pôvodná tvorba keramiky úzko súvisela s vinárstvom a vinohradníctvom. Používanie glazúr v Španielsku a Taliansku v 15. až 17. storočí a označenie výrobkov ako "majolika" sa prenieslo aj do Modry. V 17. storočí začali v Modre vznikať prvé cechy a usídlili sa tu habánski keramikári. Najväčší rozvoj bol zaznamenaný v 18. storočí."


Turecko a keramika?

Naopak, toto patří k sobě po dlouhá staletí. Proslavená je nejvíce tzv. iznická keramika je keramika vyráběná ve městě İznik, které bylo od konce 15. do konce 17. stol. hlavním centrem výroby keramiky v Osmanské říši. Řada významných mešit má výzdobu právě odsud. V současné době se výrobou tradičních vzorů z Izniku zabývá především město Kütahya.


talíř se vzorem s cypřišem z roku 1575 (zdroj: wikipedia.org)


MIMOCHODEM: Dnes si již ani neuvědomujeme, že jméno "cypřiš" je zřejmě odvozeno od jména ostrova Kypr s historickou výslovností (viz "král cyperský").

A tak je to ohledně evropského kulturního dědictví se vším.

Patrik Veselík

ZDROJ: modra.sk

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,