Přeskočit na hlavní obsah

Se zlomenou rukou i k moři a do moře s letní sádrou

Křáp! Je to hned. Zlomená ruka. Klasická léčebná metoda s použitím sádry je výborná pro sbírání podpisů spolužáků a kamarádů, ale nesmí ani navlhnout (což věděli už Šimek s Grossmannem v povídce Jak jsem ochořel YOUTUBE), natož aby se ponořila do vody. Existuje ale řešení, které nepoužívá sádru.

Nejedná se ani o tzv. odlehčenou nebo lehkou sádru, syntetický sádrový rukáv, ttermoplastové pláty a jiné podobné záležitosti.

Opencast jihokorejské firmy openM umožní úplné ponoření do vody, aniž by hrozil pro léčebný proces jakýkoli problém. Pro české pacienty to má výhodu, protože se v několika českých zdravotnických zařízeních začíná používat.


zdroj: openm.com


Po zahřátí a přiložení se Opencast vytvaruje přesně podle vaší končetiny. Po vychladnutí drží tvar a fixuje zlomeninu tak, aby se správně zahojila. 

MIMOCHODEM: Plast horkem měkne. Je otázkou nakolik je ovlivnitelný slunečními paprsky na horké pláži u moře. Podle zaměstnanců nemocnic údajně není problém.


zdroj: openm.com


Pro řadu zemí je toto řešení známé již roky, do českých luhů a hájů si začíná razit cestu až v poslední době. Proto je důležité, aby o této možnosti věděli potenciální pacienti či jejich okolí, aby v případě potřeby se po takovéto variantě ptali.

MIMOCHODEM: Právě v létě si lze pomocí této sádry lze pořídit apartní a slušivé mřížkové opálení.

Společnost openM ale není jediná, kdo podobnou zdravotní pomůcku vyrábí. Indicko-americký start-up Orthoheal vyrábí produkt s obchodním názvem FlexiOH.


zdroj: orthoheal.com


Dalším startupem je americká společnost Cast21, která na problematiku šel ještě trochu jinudy. Vzhled je podobný jako u předchozích variant, ale jen na první pohled. Jedná se také o mřížku, ale dutou. Po navléknutí na zlomenou končetinu se naplní tekutinou, která do několika minut ztuhne.



zdroj: twitter.com/Cast21Official/


Lotyšský startup jménem CastPrint je zaměřen, jak název napovídá, na tisk "sádry" na 3D tiskárně. Ten řeší také estetickou stránku věci.


zdroj: db.lv


A tak je to u vody se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,